Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Līdz sīkumiem precīzas, ar trīsdimensiju printeri izdrukātas maketa detaļas, virtuālās realitātes simulācijas, kas ļauj iepazīt vēl neuzbūvētu telpu – tie ir tikai daži veidi, kā projektēšanā var izmanto modernās tehnoloģijas un paplašināt arhitektu darba lauku, uzskata uzņēmuma„Go VR Studio” dibinātāja Gunita Kuļikovska. 

GOVR_1

“Tehnoloģijas jau šodien stiprina arhitektu darbu un uzlabo projektēšanas procesu, taču tehnoloģiju adaptācija notiek ļoti lēni un ir vēl daudz nozīmīgu innovāciju, kas būtiski varētu novērst būvniecības procesa nepilnības, ” skaidro Kuļikovska. Kā piemēru nākotnes iespējām viņa min pērn Tallinas arhitektūras biennālē redzamo jauno arhitektu un tehnoloģiju speciālistu kopdarbu – interaktīvu izstādi „World Without Architect?”.

Izstāde Rīgā būs apskatāma no 30.marta līdz 6.aprīlim „Archi Tech Riga” nedēļā. Tās laikā norisināsies arī vairāki meetapi un praktiski semināri, kuros par aizraujošām tehnoloģijām un inovatīvām izstrādnēm stāstīs Latvijas startap uzņēmumi, kas ar tām strādā ikdienā.

Tehnoloģiju speciālisti atzīst, ka projektēšana aizvien noteiktāk „pārceļas” uz digitālo vidi, taču mazāk zināmas ir daudzas citas iespējas, tostarp, trīsdimensiju skeneri, printeri, „gudrā” datu analītika, lietu internets, virtuālās realitātes rīki, kas spēj būtiski atvieglot arhitektu un būvnieku darbu.

Tā, piemēram, trīsdimensiju skeneri ļauj precīzāk uzmērīt būves un teritorijas, tādējādi ir iespējams izveidot piemērotākus rekonstrukciju vai renovāciju projektus. Trīsdimensiju druka atvieglo sarežģītu projektu maketu tapšanu, jo tā ļauj izveidot pat vairākus metrus garas pietiekami precīzas ēku detaļas.  Orocon vadītājs Aleksandrs Švaikovs piebilst, ka  visvairāk innovācijas un progress nepieciešams tieši būvniecības procesa vadīšanā.

„Jāsaka, ka sadarbība ar arhitektiem veidojas ļoti dabiski. Bieži vien ar trīsdimensiju printeriem tiek drukātas atsevišķas detaļas un veidoti kombinēti projektu maketi, proti, daļa top tradicionālā veidā, bet daļa – izmantojot modernās tehnoloģijas,” skaidro „Baltic 3D printing” izpilddirektors Jānis Jātnieks.

Savukārt virtuālās realitātes rīki, tostarp īpašas brilles un datorvizualizācijas uzlabo saziņu ar pasūtītājiem,sabiedrību un būvniecībā iesaitītajiem, tehnoloģijas iespējas ļauj burtiski nokļūt 3D modelī un simulēt ēku acu priekšā patiesā mērogā, pielietojums attiecināms gan uz projektējamām būvēm, gan uz jau uzceltām.

Lielisks virtuālās realitātes paraugs ir virtuālā pastaiga pa nesen uzbūvēto Liepājas koncertzāli „Lielais Dzintars”, atzīst „Go VR Studio” dibinātāja. Viņa uzsver, ka tehnoloģijas ir radītas, lai strādātu mūsu labā, tādēļ profesionāļiem ir svarīgi nebaidīties tās pielietotsavā darbā.

No 30.marta līdz 6.aprīlim interjera dizaina centrā „Xcelsior” notiks „Archi Tech Riga” nedēļas pasākumi: meetapi par arhitektūras un tehnoloģiju mijiedarbību, divi praktiski semināri arhitektūras un būvniecības nozares profesionāļiem, kā arī būs apskatāma Tallinas arhitektūras biennāles interaktīvā izstāde „World without architect?”.

Plašāka informācija: www.architechriga.com

Izsaki savu viedokli