Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Noslēgusies vispasaules uzsācējuzņēmumu (startup) sacensība Global Startup Battle, kurā sadaļā Great in the Making (izcili sākuma tapšanas posmā) uzvarējusi Latvijas Tactile Eyesight ideja – veidot grāmatas neredzīgajiem, pielietojot mūsdienīgas 3D drukas tehnoloģijas. 2015. gada nogalē konkurss un Startup Weekend uzsācējuzņēmumu veidošanas process noritēja 60 pasaules valstīs un 230 pilsētu pasākumos sacentās vairāki tūkstoši ideju un kopumā piedalījās vairāk nekā 25 tūkstoši dalībnieku.

Panākumi starptautiska līmeņa konkursā ļauj ar ideju, kas radusies Latvijā, iepazīstināt plašāku sabiedrības daļu un rezultatīvāk meklēt partnerus ieceru īstenošanā.

“Šodien varam būt gandarīti ne tikai par lielo starptautisko atzinību, bet arī par faktu, ka tikko esam saņēmuši arī Latvijas Korporatīvās sociālās atbildības platformas balvu par mūsu komandas ideju. Atzinība pašu mājās dod spēku, bet ārvalstu ekspertu vērtējumus un atzinība starptautiskā līmenī sniedz mums iespēju daudz vienkāršāk meklēt pirmās projektam nepieciešamās investīcijas,” skaidro Mareks Matisons, Tactile Eyesight līdzdibinātājs un idejas autors.

Tactile Eyesight Startup Weekend

Tactile Eyesight šobrīd darbojas pie pilotprojekta, lai izveidotu pirmos apskatāmos grāmatu maketus. Nākotnē iecerēts piedāvāt neredzīgo kopienām visā pasaulē digitālo maketu bāzi, kas sastāvētu no 3D Braila (neredzīgo) raksta un taktilo (ar tausti uztveramo) ilustrāciju izdevumiem. Uzsācējuzņēmuma iecere veidot digitālos maketus paredz to, ka jebkurš jebkurā valstī pielietojot jaunākās 3D drukas iespējas varēs izgatavot 3D drukātu taktilo grāmatu. Iecere ir darīt pieejamus nedārgus, neredzīgajiem izglītības procesā svarīgus materiālus un izmantot Baltijas valstu neredzīgo bibliotēkas kā testu vidi.

“Mēs lepojamies, ka varam būt daļa no stārtapu kopienas Latvijā. Ar lielām cerībām raugāmies uz iespēju piedalīties Baltijas un Ziemeļvalstu reģiona akseleratoru un inkubatoru izaugsmes un pilnveides programmās, piemēram, esam ļoti ieinteresēti topošajā Lattelecom akseleratorā. Mēs tiecamies veidot idejas, kuras patiešām veicina pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā,” stāsta Kaspars Gaļimovs, Tactile Eyesight līdzdibinātājs.

Pirmais Latvijā notiekošais akreditētais Startup Weekend formāta pasākums norisinājās 2014. gada janvārī. Uzsācējuzņēmumu izaugsmes pasākumus Latvijā rīko Deniss Beļajevs ar domubiedriem un Latvijas Garantiju aģentūras, Latvijas investīciju un attīstības aģentūras, ALTUM, Microsoft, kā arī citu organizāciju un institūciju atbalstu. 2015. gada nogales Global Startup Battle sacensības paredzēja sekmīgu startu vietējā pasākumā (Latvijā Tactile Eyesight izcīnīja trešo vietu), publisku balsojumu par idejām un to videoprezentācijām, finālistu priekšatlasi un visbeidzot ASV ekspertu žūrijas gala vērtējumu.

Tactile Eysight komandā darbojas Ieva Kazaka, Alīna Dolmate, Kaspars Gaļimovs, Kaspars Kroičs un Mareks Matisons. Par taktilo grāmatu labās ražošanas praksi komandu konsultē Latvijas neredzīgo bibliotēkas Braila raksta nodaļas vadītāja Gunta Bite un Strazdumuižas internātvidusskolas metodiķe Terēza Landra. Tactile Eyesight darbojas koprades telpā The Mill un 3D drukas tehnoloģiju jautājumos konsultējas ar Baltijas vadošajiem trīsdimensiju drukas uzņēmumiem Mass Portal un Baltic 3D.

Izsaki savu viedokli