Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pirms kāda laika jau ziņojām, ka par Eiropas Savienības vienoto mobilās televīzijas standartu ir kļuvis DVB-H. Šodien pulksten 13:00 mūsu valsts vadošais mobilo sakaru pakalpojumu sniedzējs Latvijas Mobilais Telefons rīkoja preses konferenci, kurā kompānija prezentēja DVB-H standarta mobilo televīziju. Uz šo pasākumu ieradās arī BOOT.Lv redakcija. Šobrīd Latvijas Mobilais Telefons (arī citi mobilo sakaru operatori) piedāvā pakalpojumu Mobilā TV, kas ļauj televīziju skatīties, izmantojot 3. paaudzes (platjoslas) mobilo sakaru pieslēgumu. Īsāk sakot, šobrīd televīziju mobilajos tālruņos iespējams skatīties pateicoties struamēšanas (streaming) funkcijai.


Tomēr tagad LMT kopā ar Latvijas valsts radio un televīzijas centru (LVRTC) ir uzsākuši jauna veida mobilās TV testēšanu. Tagad televīzijas pārraidīšanai vairs netiek lietots mobilo sakaru tīkls, bet gan DVB-H standarta bezvadu digitālās televīzijas signāls, kas tiek pārraidīts no LVRTC raidītāja, kurš atrodas Zaķusalas televīzijas tornī. Līdz ar to pašlaik DVB-H mobilās TV pārklājums ir 30 līdz 35 km rādiusā ap Zaķusalas TV torni.

Pašlaik tiek pārraidīti četri publiskās televīzijas kanāli (LNT, TV5, LZK un LMK), kā arī viens testa kanāls.


LMT prezidents Juris Binde un LVRTC valdes loceklis Māris Rutks

DVB-H Mobilās televīzijas priekšrocības ir:

– Kvalitatīvs attēls un skaņa
– TV programmu gids
– Dažādi interaktīvie servisi
– Pavadošais saturs – interneta saites, audio un video datnes, aplikācijas


Quantum QTM-1000 Pocket TV un Nokia N77

Tāpat pirms kāda laika ziņojām arī par DVB-T standarta bezvadu ciparu televīzijas testēšanas uzsākšanu, un labā ziņa ir tāda, ka šie abi standarti ir savietojami. Tomēr DVB-H ir īpaši piemērots mobilo un portatīvo uztvērēju vajadzībām: tas ir piemērots maziem ekrāniem, patērē mazāk enerģijas, ir noturīgs pret traucējumiem, kā arī ļauj signālu uztvert kustībā.

DVB-H dati LMT tīklā tiek translēti 320×240 pikseļu izšķirtspējā, un video tiek saspiests ar MPEG-4, bet audio ar AAC kodeku. Tas vai skaņa būs mono vai stereo, būs atkarīgs no konkrētā televīzijas kanāla.

Latvijā drīzumā būs nopērkamas 4 ierīces, kas atbalsta LMT un LVRTC pārraidīto mobilo TV: Nokia N77, LG U960, Samsung SGH-P940 un Quantum QTM-1000 Pocket TV. Tomēr jau tuvākajā laikā gaidāmas vairākas jaunas ierīces ar DVB-H standarta atbalstu, piemēram, Nokia N96 un N92, jo šis standarts pirms dažiem mēnešiem kļuva par Eiropas Savienības oficiālo mobilās TV standartu. Tāpat, lai vērotu šo jauno televīziju, jums būs nepieciešama speciāla SIM karte.


LG U960

LMT informēja, ka testa apraides mērķi ir:

– Sagatavot tehnisko risinājumu darbam komerciālajā režīmā
– Tirgus izpēte
– Satura aizsardzības un pārdošanas mehānismu izveide
– DVB-H savietojamu uztvērēju un mobilo tālruņu sagāde
– Sadarbības izveidošana ar potenciālajiem satura sniedzējiem un īpašniekiem

LMT prezidents Juris Binde: „LMT atkal ir pirmais, kas ievieš pasaulē modernākās mobilo sakaru tehnoloģijas Latvijā. šodien uzsākot prezentētās digitālās mobilās TV testus, esam apsteiguši arī Igauniju un Lietuvu. Turklāt visā pasaulē ir tikai dažas valstis, kas šīs tehnoloģiju iespējas piedāvā komerciālā režīmā.”


Quantum QTM-1000 Pocket TV

LVRTC valdes loceklis Māris Rutks: „Esam stāvējuši gan pie radio, gan televīzijas šūpuļa Latvijā, un šobrīd LVRTC ir palīdzējis dienasgaismu ieraudzīt arī mobilajai televīzijai, nodrošinot augstas kvalitātes TV signāla nogādi uz mobilajiem tālruņiem. LVRTC ir patiesi gandarīts par sadarbību ar LMT, kas kārtējo reizi ir apliecinājis sevi kā tehnoloģiju modes noteicēju mobilajos sakaros.”

Komerciālā režīma uzsākšana ir paredzēta 2009. gada sākumā. Un pašlaik ir plānots piedāvāt noteiktu skaitu brīvi pieejamo TV kanālu, kā arī dažādas TV kanālu paketes (līdzīgi kā kabeļtelevīzijai) par kurām būs jāmaksā mēneša abonēšanas maksa. Tāpat paredzēts, ka būs arī iespēja iegādāties pieejas tiesības uz noteiktu laiku (impulsīviem pirkumiem). LMT plāno izplatīt arī multivides pavadošo saturu.

To, cik lielu tirgus nišu šis mobilās televīzijas standarts iekaros, ir grūti prognozēt, taču par pakalpojuma kvalitāti demonstrācijas laikā šaubas neradās, tādēļ mēs uzskatām, ka šim pakalpojumam ir pietiekami gaiša nākotne.

Izsaki savu viedokli