Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pagājušās nedēļas otrajā pusē antivīrusu eksperti Latvijā konstatējuši 1513 unikālas IP adreses, kas pieder ar tīkla tārpa Net-Worm.Win32.Kido variantiem inficētām datorsistēmām. Kopējais ar šo kaitīgo programmu inficēto datorsistēmu skaits pasaulē sasniedz 1,9 miljonus, bet Latvija pēc to skaita ievērojami apsteidz daudzas lielākas Eiropas valstis. Net-Worm.Win32.Kido (citi nosaukumi Conficker un Downadup) daudzās variācijas apdraud datorsistēmas jau kopš pagājušā gada novembra beigām. Jaunākie kaitīgās programmas varianti, kuru skaits tuvojas trīs simtiem, ir atklāti un pievienoti antivīrusu datubāzēm pirms dažām dienām.

Net-Worm.Win32.Kido izplatās datortīklos, izmantojot Windows operētājsistēmas ievainojamību MS08-067, kā arī ar ārējo datu nesēju starpniecību. Ievainojamība, kas aprakstīta korporācijas Microsoft biļetenā MS08-067, ļauj uzbrucējam attālināti izpildīt kodu mērķa sistēmā ar īpaši sagatavota pieprasījuma palīdzību. Operētājsistēmām Windows 2000, Windows XP un Windows Server 2003 uzbrucējs var izmantot ievainojamību bez autentifikācijas, kas atvieglo tārpveidīga kaitīgā koda radīšanu un izplatīšanos. Lai gan labojums ievainojamībai MS08-067 ir izlaists jau pagājušajā gadā, daudziem datoriem tas vēl arvien nav uzstādīts.

Lai ierobežotu Net-Worm.Win32.Kido izplatīšanos, antivīrusu kompānijas Kaspersky Lab speciālisti Windows lietotājiem iesaka veikt sekojošus papildus pasākumus:

* uzstādīt operētājsistēmas labojumu MS08-067, ja tas nav izdarīts;
* pārliecināties, ka lokālā administratora parole ir pietiekoši droša;
* atslēgt autopalaišanas funkciju ārējiem datu nesējiem.

„1513 unikālu IP adrešu nozīmē, ka reālais ar Net-Worm.Win32.Kido inficēto datoru skaits Latvijā var sniegties tūkstošos, tā kā aiz vienas IP adreses var atrasties gan mājas lietotājs ar vienu datoru, gan uzņēmuma datortīkls ar desmitiem vai simtiem datoru,” stāsta Valdis Šķesters, Kaspersky Lab izplatītāja Latvijā pārstāvis. „Šobrīd neviens nezina, kādu kaitīgo funkcionalitāti iegūs kaitīgā programma inficētajos datoros rīt vai parīt, bet jāatceras, ka tā var būt jebkura, sākot no surogātpasta sūtīšanas un beidzot ar svarīgas informācijas zādzībām.”

Plašāku tehnisko informāciju par Net-Worm.Win32.Kido, kā arī īpašu bezmaksas programmu inficēto datoru ārstēšanai, var atrast kompānijas Kaspersky Lab publikācijā „How to fight network worm Net-Worm.Win32.Kido” Kaspersky interneta vietnē. Šobrīd Kaspersky Anti-Virus datubāzei ir pievienoti gandrīz trīs simti Net-Worm.Win32.Kido variantu.

Izsaki savu viedokli