Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Amerikā zinātnieki ir sarosījušies saistībā ar zemestrīču briesmām. Dažādi pētījumi liek domāt, ka tuvāko 30 gadu laikā Kaliforniju varētu apdraudēt pamatīgs zemes garozas satricinājums. Attiecīgi visi pētnieki meklē jaunus veidus kā pēc iespējas ātrāk noteikt zemestrīces draudus. Viena no pētnieku grupām ir izdomājusi, ka varētu izveidot milzu tīklu no lētiem un vienkāršiem seismogrāfiem, kuri nevis liek uzsvaru uz iegūto datu kvalitāti un precizitāti, bet gan uz to, ka tiek iegūts liels datu daudzums, plašā teritorijā. Galu galā tā ir viena no tipiskākajām problēmām zemestrīču noteikšanā – nekad nevar zināt, kur tieši tā būs, un, ja nebūs uzstādīts aparāts vajadzīgajā vietā, neko laikus nenoteiks, kamēr jau būs par vēlu. Vienīgais, ja vēlas tiešām daudz rezultātu, vajag sasodīti daudz seismogrāfu, un tā ir problēma. Attiecīgi pētnieki ir izdomājuši, ka savā labā varētu izmantot kustības sensorus, kuri ir iebūvēti dažos klēpjdatoros.

Projekts saucas “Zemestrīču ķērāju tīkls” (Quake Catcher Network), un viņi vēlas orientēties uz Sanfrancisko piekrasti un Losandželosas apkārtni, kas ir teritorijas, kuras var apdraudēt zemestrīces. Bonuss šādai metodei būtu tāds, ka šāds tīkls būtu ļoti apjomīgs un būtu iespējams ātri un operatīvi detektēt draudus, kas ļautu laikus brīdināt cilvēkus, kurus zemestrīce vēl nav skārusi.

Darbības princips ir šāds. Visiem, kuriem ir Mac klēpjdators ar akselerācijas mērītāju, vajag novilkt attiecīgo programmatūru, atzīmēt 5 lokācijas, kurās dators parasti atrodas, un, urā, tas ir pārvērsts par nosacītu seismogrāfu. Tad atliks tikai pierakstīties komandai, un turpmāk dati no datora tiks sūtīti uz centrālo pētniecības serveri, un apstrādāti tur.

Protams, mums te Latvijā tieši šis pētījums nav aktuāls (ja nu vienīgais amerikas latviešiem). Taču vairāk interesanta ir pati ideja, kā ievākt maksimāli daudz datus analīzei. Attīstoties tīkla tehnoloģijām, varam spekulēt, ka arvien vairāk varētu tikt izmantotas līdzīga pieeja arī citās jomās.

Via Wired

Izsaki savu viedokli