Aktuāls

Nupat izskanējusī informācija par to, ka caur Latvijā bāzētiem serveriem tikusi veikta datorkrāpniecība, ir tikai viens no trauksmes signāliem, kas iezīmē samilzušu problēmu ar drošību Latvijas virtuālajā telpā. Šogad publicētās atskaitēs divas no vadošajām antivīrusu kompānijām pasaulē, Kaspersky Lab un Symantec, vadoties pēc interneta monitoringa datiem, ierindojušas Latviju starp tām valstīm, kuru interneta resursi visbiežāk izmantoti kaitīgo kodu izplatīšanā un automatizētajā datorkrāpniecībā. Praktiski visi kibernoziegumi mūsdienās tiek veikti ar „svešām rokām”. Atkarībā no kibernozieguma veida tajā var būt nepieciešami dažādi resursi. Tā, piemēram, gadījumos, kad tiek izplatītas jaunas kaitīgās programmas, tās tiek izvietotas īpaši šim nolūkam izveidotos vai uzlauztos serveros. Pēc tam interneta lietotāji no visas pasaules ar dažādu paņēmienu palīdzību tiek tajos ievilināti. Līdzīga situācija ir ar datorkrāpniecības shēmām paredzētajām interneta lapām.

Kā liecina kompānijas Symantec šī gada maija pārskata automatizētās datorkrāpniecības sadaļā sniegtā informācija, tad vislielākais skaits ar automātiskiem programmu līdzekļiem izveidoto krāpnieku lapu konstatēts Ķīnā un Latvijā! Ja Ķīnas pieminēšana šajā un līdzīgos gadījumos neizbrīna, tad Latvijas vārds, ņemot vērā to, ka Latvijas interneta segments salīdzinoši ir ļoti mazs, ir gandrīz sensācija.

Diemžēl bez „sasniegumiem” datorkrāpniecībā, Latvijas interneta resursi, izrādās, tiek aktīvi izmantoti arī kaitīgo programmu izplatīšanā. Tā saskaņā ar kompānijas Kaspersky Lab pārskatā „Kaspersky Security Bulletin: Statistics 2008” publicētajiem datiem Latvijas interneta resursi pagājušajā gadā ļaunprātīgi izmantoti 369858 kaitīgo programmu izplatīšanas gadījumos. Tas sastāda 1,573% no visiem 2008. gadā visā pasaulē reģistrētajiem šādiem gadījumiem un ierindo Latviju sestajā! vietā pasaulē aiz Ķīnas, ASV, Nīderlandes, Vācijas un Krievijas.

„Baltijas valstu nokļūšanu TOP 20 valstu sarakstā, kuru resursi izmantoti kaitīgo programmu izplatīšanā, antivīrusu kompānijas Kaspersky Lab eksperti skaidro ar šejienes kibernoziedznieku ciešajām saitēm ar „kolēģiem” Krievijā un Ukrainā,” skaidro Valdis Šķesters, Kaspersky Lab izplatītāja Latvijā pārstāvis. „Jebkurā gadījumā salīdzinoši mazas valsts nokļūšana pirmajā divdesmitniekā pēc incidentu absolūtā skaita ir ārkārtēja situācija.”

Ar minēto dokumentu „Kaspersky Security Bulletin: Statistics 2008” var iepazīties šeit.

Izmantotie resursi:
antivirus.lv

Izsaki savu viedokli