Aktuāls

Ar viedtālruni rokā jau no bērna kājas: ieteikumi vecākiem par pusaudžu aizraušanos ar viedierīcēm

Tālruņi, mobilās ierīces

LMT izstrādā militāro platformu “Viedsargs” Latvijas aizsardzībai

Sakaru pakalpojumi

”iPhone 8” un ”iPhone X” parāda iespaidīgus rezultātus veiktspējas testos

Tālruņi, mobilās ierīces

Latvijas iedzīvotāji iepērkas “Google Play” veikalā par vidēji 3 eiro

Sakaru pakalpojumi

Pavīd pirmās ”Samsung Galaxy S9” baumas – Ierīcei būšot 1000 kadru sekundē kameras sensors

Tālruņi, mobilās ierīces

”Samsung” beidzot piedāvā likvidēt ”Bixby” pogas funkcionalitāti

Mobilās aplikācijas

”iMessage” maksājumu serviss ”iOS 11” vēl nebūs pieejams

Mobilās aplikācijas

Eksperts: lietu internets pamazām sāk savu attīstību biznesa vidē Latvijā

Internets

Prezentēts jaunais ”Volkswagen Amarok Aventura Exclusive” prototips un īpašais ”Dark Label” modelis

Auto, Moto

Uzzināt par “Tele2” piedāvātajām vakancēm un pieteikties darbam tagad varēs caur čatbotu

Telekomunikācijas

Ir apritējuši nu jau divi gadi, kopš “Microsoft” vairs neuztur “Windows XP”, kas līdz tam bija viena no vispopulārākajām operētājsistēmām. Lai gan kopš tā laika nav laists klajā neviens vispārējs vai kādu drošības caurumu labojošs atjauninājums, šī sistēma joprojām darbojas gandrīz katrā desmitajā datorā.

Tomēr šo divu gadu laikā “Windows XP” lietotāju skaits samazinājies uz pusi: 2014.gada aprīlī, kad “Microsoft” apturēja šīs operētājsistēmas uzturēšanu, šādu lietotāju bija 27,7%. Taču jau tad viņi ne pārāk aktīvi atjaunināja izmantojamo platformu – mēnesi pēc tās oficiālās pastāvēšanas beigām tikai 2,4% pārgāja uz “Windows 7” vai “Windows 8.1”.

Balstoties uz šogad martā publiskotajiem “netmarketshare.com” datiem, “Windows XP” joprojām tiek izmantots 10,9% datoru un ir trešā populārākā lietojamā sistēma, pirmās divas vietas atvēlot jaunākām operētājsistēmām – “Windows 7” (52%) un “Windows 10” (14%).

“eScan” antivīrusu programmu izstrādātāji atzīst, ka šāda neatjaunojamas un neuzturamas operētājsistēmas popularitāte datorlietotāju vidū ir grūti saprotama – sistēma nav pasargāta no jaunākajiem kiberapdraudējumiem.

“Neinstalējot kritiskus sistēmas atjauninājumus, dators kļūst ievainojams un nav pasargāts no ļaunatūrām , kas var zagt vai bojāt lietotāju datus. Turklāt šāda nepasargāta ierīce var viegli kļūt par vīrusu un citu kiberapdraudējumu izplatītāju uz citu lietotāju ierīcēm,” norāda “eScan” antivīrusu programmu izplatītāja uzņēmuma “Baltimax” reģiona menedžeris Sergejs Romanovskis.

Tāpēc ne velti “Windows XP” arvien vairāk vēlas nostumt malā ne tikai citas programmatūras izstrādātāji, bet arī pati “Microsoft” – kompānija jau ir pārtraukusi interneta pārlūka “Internet Explorer” vecāku versiju uzturēšanu, ieskaitot 6.0 versiju, kas bija paredzēta XP videi.

“Ņemot vērā to, ka “Internet Explore” drošības caurumu dēļ ir viena no visbiežāk labojamajām “Microsoft” komponentēm, “Windows XP” lietotāji spiesti izvēlēties citus interneta pārlūkus, cerot uz lielāku drošību, strādājot ar pēc būtības nedrošu platformu,” skaidro “Baltimax” pārstāvis.

Taču izvēles iespējas XP lietotājiem kļūst arvien mazākas – pagājušā gada novembrī “Google Chrome” pārstāvji paziņoja, ka no 2016.gada aprīļa apturēs pārlūka uzturēšanu vecākās “Windows” un “Apple” operētājsistēmās. “Windows XP”, “Vista” un “Mac OS X 10.6”, 10.7 un 10.8 operētājsistēmu lietotāji arī turpmāk var izmantot “Chrome” pārlūku, taču tās izstrādātāji vairs nenodrošinās atjauninājumus drošības caurumu aizlāpīšanai.

Izsaki savu viedokli