Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Kaspersky Lab ir konstatējis, ka patērētāji instalē ierīcēs lietotnes, neapzinoties iespējamās sekas. Pārsteidzoši 63 % patērētāju pirms jaunas lietotnes instalēšanas savā tālrunī nepapūlas rūpīgi izlasīt licences līgumu un piektdaļa (20 %) nekad nelasa paziņojumus, instalējot lietotnes; viņi tikai iet cauri posmiem, noklikšķinot «Nākamais» un «Piekrītu», bet neizprotot, par ko viņi varētu būt parakstījušies.

Kaspersky Lab tests «Vai jūs esat kiberzinīgi?», kurā 18 507 patērētāji tika iztaujāti par viņu interneta lietošanas paradumiem, atklāja, ka satraucoši daudz patērētāju pakļauj kiberdraudiem savu konfidencialitāti un datus savos tālruņos, jo neinstalē lietotnes savās ierīcēs drošā veidā. Kad lietotāji nepapūlas izlasīt licences līgumus vai paziņojumus lietotnes instalēšanas procesa gaitā, viņi nezina, kam viņi piekrīt. Dažas lietotnes var pilnīgi likumīgi ietekmēt lietotāja konfidencialitāti, mudināt instalēt citas lietotnes vai pat mainīt operētājsistēmas iestatījumus, jo lietotājs tam ir piekritis instalēšanas procesa gaitā.

Turklāt tests parādīja, ka gandrīz pusi (43 %) lietotāju var apdraudēt lietotnes viņu mobilajā ierīcē, jo viņi nav pietiekami kiberzinīgi, lai lietotņu instalēšanas laikā ierobežotu lietotnes atļaujas. 15 % respondentu, kas izpildīja testu, vispār neierobežo to, ko lietotnes var darīt viņu tālrunī, un 17 % dod lietotnēm atļaujas, kad tās tiek pieprasītas, un pēc tam aizmirst par to, bet 11 % domā, ka viņi nevar mainīt šīs atļaujas. Ja lietotnes atļaujas netiek pārbaudītas, lietotnei ir iespējams pilnīgi likumīgi piekļūt personas un privātajai informācijai mobilajās ierīcēs, sākot no kontaktinformācijas līdz fotogrāfijām un atrašanās vietas datiem.

Komentējot šos konstatējumus, Kaspersky Lab galvenais drošības pētnieks Deivids Emms saka: «Interneta lietotāji uztic ierīcēm slepenu informāciju par sevi un citiem, piemēram, kontaktinformāciju, privāto ziņapmaiņu utt., tomēr neparūpējas, lai šī informācija būtu pilnīgā drošībā. Tas var pārvērst viņu digitālās ierīces viltusdraugos. Neveicot piesardzības pasākumus lietotņu instalēšanas laikā, daudzi patērētāji jau no instalēšanas brīža piešķir lietotnēm atļauju iejaukties savā privātajā dzīvē, skatīties, kas ir saglabāts viņu ierīcēs un kur viņi atrodas, papildus instalēt nevēlamas lietotnes un veikt izmaiņas ierīcēs. Kaspersky Lab vēlas palīdzēt patērētājiem kļūt kiberzinīgākiem un aizsargāt vērtīgos datus un sevi no šiem apdraudējumiem.»

Lai pasargātu sevi, patērētājiem ir ieteicams:

  • lejupielādēt lietotnes tikai no uzticamiem avotiem;
  • pārdomāti izvēlēties lietotnes, ko gribat instalēt savā ierīcē;
  • instalēšanas laikā rūpīgi izlasīt licences līgumu;
  • rūpīgi izlasīt lietotnes pieprasīto atļauju sarakstu, instalēšanas laikā neklikšķināt tikai «Nākamais», nepārbaudot, kam jūs piekrītat;
  • izmantot kiberdrošības risinājumu, kas aizsargās jūsu ierīci no kiberdraudiem.

Jūs varat pārbaudīt savu kiberpratības līmeni šeit https://blog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz/. Lai izlasītu vairāk padomu, kā pasargāt sevi tiešsaistē, noklikšķiniet uz saites https://blog.kaspersky.com/tag/cybersavvy.

Izsaki savu viedokli