Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

2011. gadā pasaule paraudzījās uz mākslīgo intelektu ar pavisam citām acīm, kad IBM izstrādātais superdators “Vatsons” (Watson) demonstrēja zināšanu apjomu, kas pārspēja cilvēku spējas. Tagad gan šis dators tiek izmantots ASV sabiedrības interesēs.

2011. gadā televīzijas spēlē “Jeopardy!” “Vatsons” pārspēja savus konkurentus – intelektuāļus, kuri jau iepriekš bija triumfējuši šajā spēlē. “Vatsons” gan toreiz nebija ar Google meklētājprogrammu saistīts izstrādājums. Tam netika nodrošināts interneta savienojums un serveru telpas izmēra datoram nācās iztikt ar 16 terabaitiem (operatīvās) atmiņas.

Toreiz “Vatsons” triumfēja, taču kopš tā laika IBM izmanto šo superdatoru dažādām vajadzībām. “Vatsons” ir ielicis savu artavu dažādās sfērās, sākot no finanšu sektora un pārdošanas kompānijām, turpinot ar veselības organizācijām un beidzot ar ēdiena gatavošanu. Saprotams, gan, ka “Vatsons” nespēj fiziski nodrošināt palīdzību, taču iespaidīgais zināšanu apjoms un spēja noteikt pareizo atbildi ir visnotaļ derīga rīcība.

Dotajā brīdī gan IBM sadarbojas ar ASV militārajiem iestādēm, sniedzot dažādu informāciju militārā sektora darbiniekiem, kam beidzies dienesta laiks. Katru gadu aptuveni 155 tūkstošiem cilvēku ASV ir jāveic pāreja no profesionālajām gaitām militārajā sektorā uz ikdienas dzīvi. Šādā brīdī viņiem īpaši noder informācija par it kā pašsaprotamām lietām, piemēram, kā iegādāties mājokli vai atrast darbu.

Interesanti, ka tieši “Vatsons” sniegs atbildi uz to, kā dzīvot parasta cilvēka dzīvi.

Atgriežoties pie Vatsona, jāteic, ka tā skaitļošanas jauda ir ekvivalenta 2,8 tūkstošiem jaudīgu stacionāro datoru. Tas spēj apstrādāt pat 500 GB informācijas vienas sekundes laikā, bet tā “dzelžu” cena ir aptuveni 3 miljoni dolāru. Diemžēl pat šādi parametri nav ļāvuši šim superdatoram iekļūt pasaules TOP 500 jaudīgāko datoru sarakstā.

IBM Watson

Saistītās tēmas: ibmsuperdators

Izsaki savu viedokli