Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Valsts kontroles publiskotie revīzijas „Programmnodrošinājuma pārvaldības izvērtējums pašvaldībās un pašvaldību izglītības iestādēs” rezultāti uzrāda bīstamu tendenci – piektdaļa no izmantotajām datorprogrammām ir iegūtas nelegāli. Tomēr privātajā sfērā, jo īpaši mazo un vidējo uzņēmumu vidū, situācija ir vēl sliktāka, norāda Latvijas IT uzņēmuma „DPA” vadītājs Juris Vilders.

Valsts kontrole konstatējusi, ka 18% gadījumu no revīzijā iekļautajām programmatūrām pašvaldības un tās izglītības iestādes lieto nelikumīgi vai arī nespēj pierādīt to legālu iegādi. 58% gadījumu nelikumīgas programmatūras izmantošana konstatēta pašvaldību izglītības iestādēs, bet 35% gadījumu – pašvaldību administrācijās. Likumīga šo programmatūru ieviešana izmaksātu 45 075 latus, secināts revīzijā.

Tāpat arī secināts, ka pašvaldībās ir slikta IT drošības pārvaldība, kas nopietni apdraud datu aizsardzību un pašvaldības darbības nepārtrauktību. Pašvaldībās nav arī efektīvas programmatūru pārvaldības – vienas funkcijas izpildei tiek lietotas vidēji 2-3 programmatūras.

Juris Vilders, „DPA” vadītājs un īpašnieks: „Ir apsveicami, ka Valsts kontrole pievērš uzmanību šim jautājumam. „DPA” novērojumi liecina, ka publiskajā pārvaldes līmenī programmatūru pārvaldīšanas jautājumus risina un par informācijas tehnoloģiju attīstību domā vairāk nekā citos sektoros.

Ja pašvaldību iestādēs varam runāt par katru piekto datoru, privātajā sfērā, īpaši – mazajos un vidēja izmēra uzņēmumos – situācija ir vēl sliktāka. Uzņēmumu un iestāžu vadītāji bieži vien nevēlas iedziļināties IT jautājumos, atbildību atstājot IT dienestu vai darbinieku ziņā, tomēr arī informācijas tehnoloģiju pārvaldības politika ir vadības funkcija, tādēļ bieži vien pārkāpumi programmatūru pārvaldībā notiek nezināšanas dēļ. Piemēram, par lētākām cenām tiek nopirktas darba specifikai nepiemērotas programmatūras licences, un uzņēmums vai iestāde šādā veidā izmanto nelegālu programmatūru, pašiem neapzinoties risku. Nav ieviestas arī procedūras, kā jāuzskaita un jādokumentē programmatūra, tādēļ notiek gadījumi, kad tiek pazaudēti licencētās programmatūras dokumenti. Otrkārt, taupība ir nevietā – apdraudējums, datu noplūde, kibernoziedzība – problēmas, ar kurām agrāk vai vēlāk saskarsies nelicencētu, nedrošo programmu lietotāji, seku likvidācijas izmaksas krietni pārsniegs programmatūras licenču izmaksas.

Jāpiebilst, ka lielai daļai mazo uzņēmumu pārstāvju trūkst zināšanu par to, kā iegādāties legālu programmatūru, uzņēmumi vadās pēc novecojušas informācijas. Tas ir mīts, ka iegādājoties licencētu programmatūru, uzreiz ir jāiegulda ievērojama naudas summa – šodien iespējama gan gada, gan mēneša abonentmaksa par licencētas un drošas programmatūras lietošanu.”

Izsaki savu viedokli