Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pašlaik ievērojama daļa autovadītāju aktīvi seko jaunumiem, kuros minēti jaunie fotoradari. Arī BOOT.Lv lasītājus interesē šie jautājumi, tāpēc skaidrības iegūšanai, uzdevām jautājumus Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas pārvaldes Satiksmes uzraudzības birojam. Uz mūsu jautājumiem atbildēja  Organizatoriski analītiskās nodaļas inspektors Māris Ulnicāns

J. Cik ļoti jābūt pārsniegtam ātrumam, lai auto nofotografētu fotoradars? Vai tas ir kāds fiksēts daudzums (5, 10, 15 km/h) vai procentuāls no atļautā braukšanas ātruma?
A. Šis ātrums, no kura tiks fiksēts pārkāpums, nav konstants lielums – to iespējams mainīt katrā vietā atsevišķi, un tas arī tiks darīts – ātrums apdzīvotā vietā pie skolas vai bērnudārza un ātrums uz šosejas, no kura tiks fiksēts pārkāpums, būs atšķirīgs.

J. Cik zināms, pašlaik jaunie fotoradari funkcionē testa režīmā. Kad to darbība pāries normālā režīmā?
A. Tas, cik ilgi foto radari strādās testa režīmā, ir atkarīgs no sarunu procesa starp Valsts policiju un komandītsabiedrību „Vitronic Baltica un Partneri” par līguma izpildi. Konkrētu atbildi šobrīd nevaram sniegt.

J. Vai pašlaik uzņemtos “testa” attēlus var izmantot lai piestādītu sodus?
A. Par pārkāpumiem, kas fiksēti, radariem strādājot testa režīmā, sods netiks piemērots.

J. Kur var vērsties auto īpašnieks, lai pārbaudītu sava auto spidometra rādījumu precizitāti, veiktu tā darbības korekcijas?
A. Satiksmes uzraudzības biroja kompetencē neietilpst konsultāciju sniegšana par transportlīdzekļa uzturēšanu tehniskā kārtībā. Iesakām vērsties pie attiecīgā transportlīdzekļa oficiālā dīlera.

J. Ja tajā pašā, vai tuvākajās dienās pēc tam, kad ar fotoradaru tiek fiksēts ātruma pārkāpums, auto īpašnieks pārdod šo auto un pārraksta uz jaunā īpašnieka vārda, kuram jāmaksā sods?
A. Ceļu satiksmes likuma 43.6 panta 5.daļā noteikts, ka: “Protokolu — lēmumu ne vēlāk kā triju darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas nosūta transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītajam turētājam vai, ja turētājs nav norādīts, — transportlīdzekļa īpašniekam (valdītājam).” (Protokolu – lēmumu nosūta transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītajam (turētājam vai, ja turētājs nav norādīts – transportlīdzekļa īpašniekam), kas pārkāpuma izdarīšanas brīdī bijis transportlīdzekļa turētājs vai īpašnieks.)

J. Cik ilgs ir prognozējamais laiks kopš pārkāpuma fiksēšanas, līdz konkrēta soda noteikšanai transportlīdzekļa īpašniekam?
A. Ar līdzšinējiem četriem Valsts policijas fotoradariem fiksēto pārkāpumu sodu transportlīdzekļu turētāji (īpašnieki) parasti saņem vienas līdz divu nedēļu laikā. Ar jaunajiem fotoradariem fiksēto pārkāpumu apstrādes kārtība būs atšķirīga un arī apjoms būs lielāks, līdz ar to šobrīd nav iespējams pateikt, cik daudz laika tas aizņems, taču tas noteikti notiks Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 37.panta pirmajā daļā noteiktajā administratīvā soda uzlikšanas termiņā – četru mēnešu laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas.

J. Vai jaunos fotoradarus ir iespējams atklāt ar radardetektoriem?
A. Vēršam uzmanību uz to, ka Ministru kabineta 2004.gada 29.jūnija noteikumu Nr.571 “Ceļu satiksmes noteikumi” 245.2.punkts nosaka, ka aizliegts braukt ar transportlīdzekli, kas aprīkots ar ierīcēm (antiradaru u.tml.), kas var uztvert braukšanas ātruma kontroles mērierīču raidītos signālus vai radīt traucējumus šo mērierīču darbībai. Satiksmes uzraudzības birojs nesniedz atbildes pēc būtības uz jautājumiem, kas satur informāciju par neatļautu darbību. (Pēc nepārbaudītām ziņām, ir vairāki, vidējā cenu segmentā esoši radardetektori, gana labi uztver jaunos fotoradarus.)

J. Vai fotoradari fiksēs vēl kādus noteikumu pārkāpumus, piemēram tehniskās apskates neesamību?
A. Tehniskā apskates un obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (OCTA) esamība tiks pārbaudīta tiem transportlīdzekļiem, kas fiksēti par ātruma pārsniegšanu. Ja tiks konstatēts, ka transportlīdzeklim nav veikta tehniskā apskate vai OCTA, lēmums tiks pieņemts, saskaņā ar LAPK un CSL normām. Šeit jānorāda, ka likumā nav noteikti ierobežojumi, kādus pārkāpumus iespējams fiksēt ar tehniskiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli.

p.s. Ja Jums ir vēl kādi jautājumi attiecībā uz fotoradariem, rakstiet pavels[at]boot.lv

Saistītās tēmas: Fotoradari

Izsaki savu viedokli