Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Nav noslēpums, ka naftas un citu enerģijas avotu resursi tuvojas beigām, un, tā kā lielākā daļā valstu nevēlas būvēt AES (atomelektrostacijas), un HES (hidroelektrostacijas) izmaina upju tecējumu, līdz ar to arī grauj ekoloģisko līdzsvaru, ir jāizdomā kā tik tiešām dabai nekaitīgus elektroenerģijas ieguves veidus padarīt efektīvākus. Iespējams, ka risinājums jau ir atrasts – Maglev vēja turbīna ir tik efektīva, ka spēj aizstāt aptuveni 1000 parastos vēja ģeneratorus, tādējādi ietaupot vietu, kurā var uzbūvēt vēl vairākas Maglev turbīnas.


Šīs turbīnas atšķiras ar to, ka rotējošā daļa, kas ražo elektroenerģiju levitē gaisā, pateicoties jaudīgiem magnētiem, līdz ar to tai nav nepieciešami gultņi, kas samazina ierīces lietderības koeficientu. Pie kam levitācijas nodrošināšanai tiek lietoti pastāvīgie (parastie) magnēti, nevis elektromagnēti, tādēļ turbīnas darbināšanai nav nepieciešama elektroenerģija. Pateicoties magnētiem, tiek ietaupīta elektroenerģija, kas tiek zaudēta berzes rezultātā. Tāpat šīs tehnoloģijas uzturēšanas maksa ir ļoti zema, bet mūža ilgums ir lielāks nekā šobrīd sastopamajiem vēja ģeneratoriem – Maglev turbīna būšot lietojama 500 gadus.

Maglev turbīnas spēj saražot enerģiju pat tad, ja vēja ātrums ir vien 1,5 m/s (praktiski bezvējš), kā arī spēj darboties pat tad, ja vēja ātrums pārsniedz 40 m/s (orkāns). Patreiz lielākie sastopamie vēja ģeneratori katrs spēj saģenerēt vien 5 megavatus elektroenerģijas, kamēr viena Maglev turbīna spētu saražot pat gigavatu enerģijas, ar ko pietiktu, lai ar elektrību apgādātu aptuveni 750 000 māju.

Vēl gan ir jāpagaida zināms laiks līdz šī tehnoloģija tiks ieviesta dzīvē, jo šī gada 5. novembrī tika uzsākta šo turbīnu ražotnes būvniecība. Tā atrodas Ķīnas centrālajā daļā, un šī rūpnīca ražošot Maglev turbīnas ar izejas jaudu sākot no 400 līdz 5000 vatiem. ASV šādas turbīnas ražošot kompānija ar nosaukumu MagLev Wind Turbine Technologies, kas piedāvāšot lielākas un jaudīgākas turbīnas.

Kopumā jāsecina, ka šī tehnoloģija ir tik tiešām daudzsološa, un videi draudzīga, tādēļ cerēsim, ka pēc iespējas ātrāk tiks uzsākta tās pielietošana dzīvē.

Izsaki savu viedokli