Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pagājušajā nedēļā viesojoties IFA izstādē nevarēju nepamanīt to, ka ražotāji sākuši ļoti aktīvi izrādīt Ultra HD izšķirtspējas televizorus.

Kas ir Ultra HD?

Vienkārši sakot, tas ir salīdzinoši jauns izšķirtspējas standarts, kas paredz augstāku attēla detalizāciju, nekā nu jau ierastie HDTV standarti.

Tāpat, kā HD standarta gadījumā, arī Ultra HD ir vairākas izšķirtspējas:

  • 4K UHDTV (2160p) izšķirtspēja ir 3840 × 2160 punkti, kas atbilst 8.3 MP izšķirtspējai. Faktiski, šajā formātā, attēls ir apmēram 4 reizes detalizētāks, nekā FullHD (1920 × 1080) izšķirtspēja. Starp citu, FullHD atbilst 2.1 MP kameras izšķirtspējai.
  • 8K UHDTV (4320p) izšķirtspēja ir 7680 × 4320 (33.2 MP), 16 reizes pārsniedzot 1080p HDTV izšķirtspēju.

8K_UHD,_4K_UHD,_FHD_and_SD.svg

Lielāko ieguvumu no Ultra HD izšķirtspējas var redzēt tieši lielā izmēra TV ekrānos, kuros ir ļoti labi redzama uzlabotā detalizācija un samazinātais punktu izmērs. Zemāk redzamajos attēlos skatāmi 84 collas lielā TV ekrāna tuvplāni.

IMG_8656

 

Bildes klikšķināmas

IMG_8657

Salīdzinājumam – pat ievērojami mazāka izmēra FullHD televizori, līdzīgā attālumā demonstrē milzīgus, labi izšķiramus attēlu veidojošos punktus.

IMG_8655Manu uzmanību piesaistīja LG TV aprakstā esošais burtu salikums HEVC.

IMG_8658

HEVC apzīmē jauno video kodējumu High Efficiency Video Coding (H.265), kas paredzēts tieši Ultra HD formātam un tiek atbalstīts šajos televizoros. Tā kā paredzams, ka nākotnē HEVC ieņems pašlaik populārā H.264/MPEG-4 AVC vietu, kļūstot par vienu no vadošajiem video formātiem, šī kodeka atbalsts TV var izrādīties ļoti nozīmīgs. Pateicoties HEVC atbalstam, šodien iegādātais TV solās būt saderīgs ar saturu, ko radīs UHD ierīces dažus gadus tuvā nākotnē.

Atsevišķu uzmanību prasīja ieliektās formas OLED televizori.

IMG_8622  IMG_8619

Televizora ieliekuma radītais efekts ir nenoliedzami interesants un sākotnēji – ļoti neierasts. Aplūkojot šādu ekrānu ir līdzīgas izjūtas, kā pēc ilgiem gadiem ieliektā kinoskopa TV vai monitora lietošanas,  pirmo reizi skatot plakanu ekrānu.  IMG_8621OLED tehnoloģija nav gluži nosaucama par jaunumu, tomēr atgādināšu tās galveno priekšrocību: OLED ekrāniem netiek izmantots aizmugurapgaismojums, jo katrs no ekrāna punktiņiem spēj izstarot vajadzīgās krāsas un spilgtuma gaismu. Pateicoties tam, tumšie toņi atainojas īpaši precīzi un… tumši. Nevar noliegt, ka, piemēram, zvaigžņotas nakts debesis šāda televizora ekrānā izskatās vienkārši lieliski.

Secinājumi

Ultra HD TV laiks, acīmredzot, jau ir sācies. Pieaug gan piedāvāto televizoru, gan tajos izmantoto tehnoloģiju klāsts. Nebūs ilgi jāgaida, līdz pirmajam telefonam, kamerai un citiem produktiem, ar Ultra HD video ieraksta funkciju, pievienosies aizvien lielāks skaits ierīču.

Tieši pateicoties straujajam satura radīšanas ierīču klāsta pieaugumam, jau pavisam drīz UHD TV var kļūt par tik pat ierastu lietu, kā šobrīd ir FullHD televizori.

Saistītās tēmas: televizoritv

Izsaki savu viedokli