Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

20.februārī kāds kibernoziedznieks pārņēma savā kontrolē “Linux mint” vadību un simtiem lietotāju kopā ar programmatūras paketi “Linux Mint 17.3 Cinnamon edition” savos datoros lejupielādēja hakera pievienoto vīrusu. “eScan” drošības eksperti uzskata, ka šīs ielaušanās iemesli ir “Linux” neapdomība un pārāk nevērīga projekta vadība.

Hakeris, kas sevi nodēvējis par “Peace”, pārņēmis vietnes “Linux Mint” vadību, izmainīja operētājsistēmas lejupielādes saiti, ievietojot “lūkas” (angl. – backdoor) vīrusu “Tsunami”, kurš noziedzniekam deva pieeju vairāku simtu lietotāju sistēmu pārvaldīšanai Tas pats kibernoziedznieks divas reizes ielauzās “Linux Mint” lietotāju forumā un izveidoja datu bāzes kopiju ar lietotāju e-pastiem, dzimšanas datiem, kontu fotogrāfijām un parolēm. Patlaban šie dati tiek izplatīti tā dēvētajā melnajā tīklā par 85 dolāriem par lejupielādi.

Visā šajā stāstā vislielākā vaina jāuzņemas “Linux Mint” administratoru komandai, taču kritiku ir pelnījusi arī pati pakete. Lietotāju vidū lielu popularitāti ieguvusī “Linux Mint” ir izveidota uz “Ubuntu” pamata un paredzēta tehniski ne pārāk izsmalcinātiem lietotājiem, kas vēlas darboties viņiem ierastā vidē. Kā atzīst drošības eksperti, “Linux Mint” drošības mehānismi pieklibo, jo operētājsistēmas lietotājiem, kas vēlas atjaunināt sistēmu, manuāli ir jāiestata automātiskie atjauninājumi, kamēr “Ubuntu” lietotāji šos atjauninājumus saņem automātiski.

“Laikus neatjauninot operētājsistēmu un neinstalējot kritiskos sistēmas uzlabojumus, palielinās ne tikai apdraudējuma riski, bet arī netiek nodrošināts raits visas sistēmas darbs, vienalga par kādu operētājsistēmu būtu runa – “Microsoft” vai “Linux”,” norāda “eScan” pārstāves Baltijas valstīs, kompānijas “Baltimax” reģiona menedžeris Sergejs Romanovskis.

Drošības eksperti uzmanību vērš arī uz citām, arī īpaši neapsargātām “Linux” paketēm – “Elementary” un “Solus Project”. Kā norāda “eScan” pārstāvji, “Linux” vajadzētu vairāk uzmanības pievērst saviem jaunajiem projektiem un demo versijām un nereklamēt tās kā stabilas, drošas un izplatīšanai pilnībā sagatavotas operētājsistēmas.

“Būtu laiks aizmirst mītu, ka “Linux” vai “Mac” operētājsistēmas ir drošas pret vīrusu vai hakeru uzbrukumiem – šo platformu lietotājiem tomēr arī vajadzētu parūpēties par drošības līdzekļiem un izmantot šīm operētājsistēmām paredzētas antivīrusu programmas,” uzsver S.Romanovskis.

“Linux” pārstāvji norāda, ka ielaušanās laikā varēja ciest tikai tie “Linux Mint” lietotāji, kuri 20.februārī lejupielādēja “Cinnamon” paketi. Šiem lietotājiem ieteicams pēc iespējas ātrāk izdzēst bojāto “Linux Mint” instalēšanas failu ISO, bet ārējos datu nesējus, ja tajos tika ierakstīta kopija, noteikti formatēt.

Ja ISO tika instalēts, ieteicams datoru atvienot no interneta, izveidot privāto dokumentu rezerves kopijas, no jauna instalēt operētājsistēmu vai formatēt partīcijas. “eScan” drošības eksperti iesaka arī nomainīt pieslēgšanās paroles svarīgās interneta vietnēs, piemēram, e-pastā vai sociālajos tīklos.

Izsaki savu viedokli