Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

IBM zinātnieki dotajā brīdī strādā pie īpaši efektīva veida, kā koncentrēt un izmantot saules enerģiju. Rezultātā iekārta spēj efektīvi savākt pat 80 procentus no saņemtās enerģijas.

HCPVT (High Concentration Photovoltaic Thermal system) sastāv no liela, parabolas tipa šķīvja, kas izklāts ar atstarojošiem elementiem. Tie savukārt koncentrē saules enerģiju uz fotoelektriskajiem čipiem. Katrs atsevišķi spēj ģenerēt 200-250 vatus enerģijas astoņu stundu laikā, bet kopā ierīcē ir vairāki simti šādi čipi.

Greenpeace International min interesantu faktu, ka, izklājot 2 procentus no Sahāras tuksneša teritorijas ar HCPVT iekārtām, būtu iespējams visu pasauli nodrošināt ar nepieciešamo enerģiju.

Augsto efektivitāti iespējams iegūt pateicoties ūdens dzesēšanas sistēmai, turklāt sistēmas darbības laikā var attīrīt (destilēt) līdz pat 40 litriem ūdens dienā.  Jāņem vērā, ka HCPVT var efektīvi darboties arī ar saules staru koncentrāciju, kas 5000 reižu pārsniedz normu. Tāpat iekārtu iespējams izmantot kā sava veida gaisa kondicionieri.

Savukārt, aizstājot vairākas metāla un stikla detaļas ar betonu un folija tipa materiālu, iespējams, ievērojami samazināt izmaksas. Rezultātā HCPVT ir par 70 procentiem lētāks, ja salīdzina ar alternatīvām iekārtām, bet vienas kilovatstundas izmaksas būtu 10 centi.

Izstrādātāji min, ka īpaši nozīmīga iekārta varētu būt attīstības valstīs. Taču pirmie prototipi tiks uzstādīti un izmēģināti Šveicē.

ibm-hcpvt-edit-537x379

Saistītās tēmas: ibmZinātne

Izsaki savu viedokli