Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

IBM saņem pasūtījumu pasaulē jaudīgākā lieldatora izstrādei. Līdz šim pats jaudīgākais bija paša IBM izgatavotais BlueGene, taču tā piedāvātās iespējas nobālēs svaigi ieplānotā Roadrunner priekšā, kurš līdz 2008. gada sākumam tiks uzstādīts Los Alamos nacionālajā laboratorijā, Ņūmeksikā.

Kā jau pierasts, lieldatoru jaudu mēra teraflopos, piemēram, BlueGene bija 280 teraflopu jauda, taču Roadrunner būs pirmais gadījums, kad tiks sasniegta viena petaflopa atzīme. No tā izriet, ka Roadrunner savās iespējās pārspēs līdzšinējo pasaules spēcīgāko lieldatoru nepilnas četras reizes.

Daudzi noteikti sev uzdod jautājumu: „Kāds procesors tad ir vajadzīgs, lai nodrošinātu šādu jaudu?”, un atbilde ir pavisam vienkārša – nevis viens, bet 32 000 procesoru, no kuriem viena puse ir AMD Opteron, bet otra Cell B.E. Šāds dators aizņems 12 000 kvadrātpēdu lielu platību.

Šāda sistēma tās pasūtītājam – ASV enerģijas departamentam izmaksās 110 miljonus dolāru, taču tādu nu ir cena, kas ir jāmaksā par iespēju veikt ārkārtīgi kompleksus aprēķinus zibens ātrumā. Viens no uzdevumiem, kurš Roadrunner tiks uzticēts ir ASV kodolarsenāla pieskatīšana. Tiks arī veiktas simulācijas par to kā šos ieročus ietekmē novecošana, kas ļaus aiztaupīt reālus kodolizmēģinājumus. Protams, nedrīkst piemirst arī par dažādām kvantu fizikas simulācijām utt.

Šī datora uzstādīšana sāksies šī gada 3 ceturksnī, un noslēgsies tikai 2008. gada sākumā.

Ziņas avots: DailyTech

Izsaki savu viedokli