Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Kāda universitāte Nīderlandē saņēmusi Eiropas Zinātnes Padomes dotāciju, lai varētu turpināt Unix tipa operētājsistēmas izstrādāšanu, kura būs drošāka par Linux un Microsoft Windows. Dotācija 2,5 miljonu eiro apmērā piešķirta trim zinātniekiem un diviem programmētājiem, stāsta Nīderlandes Brīvās universitātes (Vrije Universiteit) datorzinātņu profesors Endrū Tanenbaums. Tanenbaums izstrādā Minix operētājsistēmu, kuras kodam ir neliels apjoms un kur ieviesta stingra drošības kontrole. Minētā dotācija ļaus turpināt tādas operētājsistēmas izstrādāšanu, kas pati novērsīs atklātās kļūdas un līdz ar to datorus padarīs drošākus, norāda Tanenbaums.

“Mani visu laiku kaitina programmatūra, kas pareizi nedarbojas,” saka Tanenbaums. “Datora restartēšana ir neciešama. Vai tiešām nevar izstrādāt sistēmu, kas vienkārši labi darbojas?” Programmatūras kļūdas būs vienmēr, Tanenbaums raksta šī projekta pieteikumā. Bet tādu operētājsistēmu kā Windows un Linux uzbūve tās padara mazāk drošas nekā tās varētu būt, uzskata profesors.


Minix 3 struktūra

Piemēram, skaņas kartes vai perifērijas ierīču draiverus nepieciešams instalēt operētājsistēmas kodolā, tas ir, galvenajā kodā. Ja kaut kas atgadās, tad dators tūliņ “uzkaras”. Savukārt Minix operētājsistēmā draiveri darbojas ārpus kodola kā lietojumprogrammas, un tas nozīmē, ka to avārijas gadījumā dators turpina darboties, uzsver Tanenbaums. Tādu koncepciju dēvē par “mikrokodolu”.

Tanenbauma piedāvātajā modelī operētājsistēmas komponenti darbojas kā atsevišķi moduļi, kas avārijas gadījumā nekādi neietekmē cits citu. Tādējādi tiek uzlabota kopējā drošība.

Drošākas operētājsistēmas gadījumā programmatūras izstrādātājiem būtu lielāka atbildība par programmu ievainojamībām. Uz programmatūru var paļauties daudz mazāk nekā uz citu nozaru izstrādājumiem; citur kāda komponenta, piemēram, automašīnas riepas, defekta dēļ var tikt atsaukta vesela izstrādājumu partija vai arī riepu ražotāju var iesūdzēt tiesā.

Bet tad, ja programmatūra būtu mazāk sarežģīta un stabilāka, arī vainīgo atrast būtu vieglāk. “Mēs gribam padarīt programmatūru pavisam drošu,” uzsver Tanenbaums. Dotācija ļaus turpināt Minix izstrādāšanu vēl piecus gadus.

Izmantotie resursi:
antivirus.lv

Izsaki savu viedokli