Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Saskaņā ar OECD informāciju datu virzītas ekonomikas izaugsme līdz 2020. gadam ļaus kāpināt Latvijas IKP pieaugumu vairāk nekā par 2%, dubultojot Latvijas ekonomiskās izaugsmes tempu. SQUALIO INDUSTRY DAY 2016 eksperti vērš uzmanību uz priekšnosacījumiem, lai Latvija šo izaugsmes potenciālu patiešām izmantotu.

Lielie dati sniedz iespēju uzlabot publiskā sektora efektivitāti, veicināt ekonomikas restrukturizāciju, zināšanu ietilpīgo nozaru attīstību ar augstu pievienoto vērtību un tautsaimniecības attīstības tempa pieaugumu. Tomēr, lai šo potenciālu izmantotu, jāveic vairāki “mājasdarbi” – jāveicina tehnoloģiju prasmes un lietojums, jāievieš efektīva atvērto datu izmantošanas politika, jānodrošina talantu piesaiste.

Eiropas Komisija datu virzītu attīstību ir definējusi kā vienu no savām politiskajām prioritātēm. Saskaņā ar ES veiktajiem mērījumiem Latvija šobrīd gandrīz divas reizes atpaliek no ES līdervalsts Lielbritānijas atvērto datu un publiskā sektora informācijas atkārtotā izmantošanā. T.s. PSI indeksā, kas mēra atvērto datu un informācijas atkalizmantošanas iespējas, Latvija sasniedz 315 punktus, Lielbritānija – 585.

Deivids Rovans (Dawid Rowan), Wired Magazine redaktors, uzsver, ka Latvijas priekšrocības ir izcila sakaru infrastruktūra, laba izglītība un neliels tirgus, kas rada ļoti labu atspēriena platformu izaugsmei. Tomēr inovācijas rodas tur, kur ir daudzveidība – cilvēki ar dažādām prasmēm, pieredzi, dzīvesstāstiem, tāpēc ir jāveicina vides atvērtība Latvijā un starptautiska sadarbība. Tūlītēja informācijas pieejamība  un analīzes iespējas rada pilnīgi jaunas biznesa iespējas un pievienotās vērtības radīšanas veidus.

Maikls Kogelers (Michael Kögeler), Microsoft Centrālās un Austrumeiropas reģiona vadītājs, uzsver, ka digitālā transformācija attiecas uz visiem – gan tehnoloģiju kompānijām, gan apavu ražotājiem. Tā ir iespēja un pienākums nemitīgi attīstīt un ik dienu pārveidot savu biznesu – darīt jaunas lietas jaunos veidos. Latvijas interneta infrastruktūra ir izcila, un tā būtu jāizmanto biznesa konkurētspējai.

“Saskaņā ar dažādu starptautisko organizāciju, tostarp OECD datiem, datu virzīta ekonomika nodrošinās 2-5% IKP pieaugumu lielākajā daļā valstu, kas faktiski nozīmē iespēju dubultot ekonomiskās izaugsmes tempu. Latvijas ekonomikas izrāvienu nevar nodrošināt viens produkts vai viena nozare. Datu virzīta attīstība visās nozarēs to var,” uzsver Aigars Jaundālders, SQUALIO cloud consulting valdes loceklis.

Sandis Kolomenskis, SQUALIO valdes priekšsēdētājs uzsver: “Latvijai ir iespējams panākt ekonomikas izrāvienu, izmantojot lielo datu virzītās iespējas. Mums tam ir labi priekšnosacījumi – jaudīga telekomunikāciju infrastruktūra, valsts nelielais izmērs, kas mums dod elastību dažādu lēmumu pieņemšanā, kā arī iepriekšējo tehnoloģiju ciklu mantojuma nastas trūkums, kas daudzām Rietumeiropas valstīm ir lieks balasts. Tomēr šādam izrāvienam ir nepieciešama visu pušu – valsts un biznesa – mobilizācija. Ja mēs gribam uzvarēt cīņā par talantiem, par lielām IT kompānijām, kuras ir gatavas nākt uz Latviju vai sadarboties ar Latvijas IT uzņēmumiem jaunu risinājumu radīšanā, tad tam ir jāveido atbilstoša nodokļu vide, dzīvesvide, fokusēta politika un starptautiskais mārketings – vesels apstākļu kopums. Latvijas līdzšinējā pieredze rāda, ka mūsu uzņēmumi spēj veiksmīgi sadarboties ar tādiem spēlētājiem kā Microsoft, Google, Amazon. SQUALIO INDUSTRY DAY ir mēģinājums savest kopā visas iesaistītās puses – uzņēmējus, valsts sektora pārstāvjus un mūsu potenciālos sadarbības partnerus.”

Izsaki savu viedokli