Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Nebūdams taktisko galda spēļu speciālists, es nezinu, cik ilgi ir jāspēlē, lai cilvēks kļūtu par īstu dambretes guru. Taču datoram šķiet, ka vajag 18 gadus. Toties tagad, kā apgalvo Albertas universitātes zinātnieki, viņu dambretes spēlēšanas mašīna Chinook ir spējīgs vienmēr uzvarēt vai sasniegt neizšķirtu dambretē (gadījumā, ja cilvēks nospēlē perfektu maču). Lai pierādītu, ka perfekts dambretes mačs vienmēr beigsies ar neizšķirtu (līdz šim tam nebija konkrētu pierādījumu, jo pat paši spēcīgākie spēles vecmeistari, būdami cilvēki, mēdza kļūdīties), Chinook sāka analizēt visas iespējamās 5 x 10 divdesmitajā pakāpē pozīcijas jeb 500 miljardi miljardu iespējamo variantu (500 000 000 000 000 000 000). Nav brīnums, ka šis process, kas sākās 1989. gadā un tika gandrīz visu laiku darbināts uz vairākiem simtiem procesoru, tikai tagad pabeidza savus aprēķinus. Man gan ir aizdomas, ka lielākais procents darba tika paveikts pēdējos gados, ņemot vērā, cik strauji pieaug informācijas tehnoloģiju darbaspēks.

Rezultātā tagad pret Chinook tu nekad neuzvarēsi mačā, jo tas vienmēr spēlēs perfekti. Interesanti, ka mašīna bija iemācījusies spēlēt dambreti gana labi, lai piedalītos pasaules čempionātā jau 1990. gadā. Bet vēl pēc diviem gadiem tā stājās pretī pasaules pirmajam dambretistam Marionam Tinslijam, kurš mašīnu tomēr uzveica. Kad abi atkal sastapās vēl pēc diviem gadiem, mačs netika pabeigts, jo Tinslijs veselības problēmu dēļ pārtrauca spēli, un diemžēl pavisam drīz nomira.

Zinātnieki bija nolēmuši, ka tīri ar “brutālā spēka metode” (izejot cauri visiem iespējamajiem variantiem) dambretes spēlēšanas mašīnai ir noderīgāka, nevis mēģināt iemācīt tai noteiktas stratēģijas. Iepriekšējā spēle, kas tika pilnībā aprēķināta ir spēle 4 vienā rindā, kas tiek spēlēta uz manāmi mazāka laukuma 6×7 un tai ir aptuveni miljons reizes mazāk kombināciju. Turpretī dambretes internacionālais čempionātu formāts tiek spēlēts uz 10×10 laukuma, un katram spēlētājam ir 20 figūriņas.

Kad šādi tiks izkalkulēts šahs? No vienas puses gribētos teikt, ne tik drīz, jo tā kopējais gājienu variantu skaits tiek lēsts kā desmitnieks 123 pakāpē, kas nozīmē, ka tas ir skaitlis, kuram ir piecreiz vairāk nuļļu nekā dambretes kombināciju skaitam. Neko darīt, nāksies vien pagaidīt, un tikmēr zinātniekiem vajadzēs turpināt mācīt savām programmām spēlēt šahu stratēģiski, kamēr Chinook vairs neviens neuzvarēs.

Kolēģi no Gizmodo jau smīkņā, jautājot, kad tad tiks japāņu galda spēle GO izkalkulēta, kurai ir 19 x 19 liels laukums, un nav gandrīz nekādu ierobežojumu, kur drīkst likt kauliņu un kur ne. Vērojot datoru attīstību, man gribas nopūsties un atbildēt “varbūt drīzāk nekā mums visiem liekas,”

No Machinist

Izsaki savu viedokli