Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Ņemot vērā, ka no 2013.gada 1.janvāra Latvijā stājas spēkā  izmaiņas A un D kategorijutransportlīdzekļu vadītāju tiesību iegūšanas  kārtībā, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) aicina topošos motociklu un autobusu vadītājus savlaicīgi veikt visas nepieciešamās darbības, lai līdz 2012.gada beigām iegūtu A vai D kategoriju vadītāja apliecības. 

Izmaiņas normatīvajos aktos nosaka, ka no 2013.gada sākuma attiecīgo kategoriju vadītāja apliecības būs iespējams iegūt no 24 gadu vecuma, līdzšinējā 21 gada vietā, savukārt eksāmenu likšanas kārtībā un izmaksās izmaiņas nav plānotas.

Rūpējoties gan par pašu transportlīdzekļu vadītāju drošību, gan par pārējo ceļu satiksmes dalībnieku drošību, atbildīgās ES līmeņa institūcijas diskusiju rezultātā pieņēmušas attiecīgu Direktīvu. Šīs izmaiņas ir saistošas ikvienai ES dalībvalstij, arī Latvijai.

CSDD iesaka cilvēkiem, kuri pašlaik sasnieguši 21 gada vecumu, bet vēl nav 24 gadus veci, savlaicīgi uzsākt mācības autoskolā vai – ja tās jau ir uzsāktas, turpināt, eksāmenus nokārtojot līdz šī gada beigām.

Vadītāja apliecības iegūšanai nepieciešamais laiks ir atkarīgs no topošā vadītāja spējām apgūt nepieciešamās zināšanas un iemaņas, bet minimālais  D kategorijas vadīšanas tiesību iegūšanas laiks ir pusotrs mēnesis. A kategorijai – mācībām un tiesību iegūšanai arī jārēķina aptuveni viens mēnesis, taču motociklu eksaminācijas sezona dēļ laika apstākļiem parasti ilgst aptuveni līdz oktobrim. Taču atkarībā no laika apstākļiem CSDD cenšas nākt pretī topošajiem vadītājiem.

Jāatzīmē, ka iepriekšminētais A kategorijas tiesību iegūšanas vecums 24 gadi neattiecas uz vadītājiem, kuriem ir iegūtas tiesības vadīt A kategorijas motociklus ar jaudas ierobežojumu. Šie vadītāji tāpat kā pašlaik pēc divu gadu stāža sasniegšanas varēs apmainīt apliecību un saņemt tiesības vadīt visus motociklus. Tāpat tas nattieksies uz vadītājiem, kas pēc jaunā gada, sasniedzot 18 gadu vecumu, būs ieguvuši A2 kategorijas motociklu vadīšanas tiesības. Šie vadītāji pēc divu gadu stāža sasniegšanas un attiecīgavadīšanas eksāmena nokārtošanasarī varēs apmainīt apliecību un saņemt tiesības vadīt visus motociklus.

Transportlīdzekļu vadītāju kvalifikācijas nodrošināšana un sistēmas pilnveide ir viena no CSDD darbības pamatfunkcijām. Vairāk par kvalifikāciju var uzzināt CSDD mājas lapā: http://csdd.lv/lat/vad_kva

Saistītās tēmas: automašīnasDrošībalatvija

Izsaki savu viedokli