Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Apgalvojot, ka lielākajai daļai mūsu lasītāju kaut kur mājās ir sastopams kaut viens LCD ekrāns (monitori, televizori, mobilie tālruņi un citas ierīces), BOOT.Lv redakcija noteikti nebūtu melojusi. Bet cik daudzi no jums zina kā šī tipa ekrāni patiesībā darbojas? Tieši to mēs šoreiz centīsimies jums izskaidrot. Šis raksts nepretendē uz Pulicera prēmiju, jo ir domāts, lai maksimāli vienkāršā veidā izskaidrotu šo ekrānu uzbūvi, darbības pamatprincipus un lielākos plusus/mīnusus tā, lai to saprastu ne tikai datorzinātņu doktori un maģistri, bet jebkurš mūsu portāla lasītājs.

LCD ekrāni, kurus var uzskatīt par fiksēto pikseļu tehnoloģiju “vectēviem”, pirmo reizi parādījās kabatas izmēra kalkulatoros – tas notika pagājušā gadsimta 70. gadu sākumā. LCD tehnoloģija ir neiedomājami universāla, jo to var lietot kā projektoros, tā arī aizmugurējās projekcijas televizoros un plānajos displejos.

Šīs tehnoloģijas ekrānos plānkārtiņu tranzistori (TFT) nodrošina ar elektrību elementus, kas pildīti ar šķidrajiem kristaliem, un atrodas pa vidu starp diviem stikliem. Gluži tāpat kā plazmas ekrānos, arī LCD ekrānā katrs pikselis veidots no sarkanās, zaļās un zilās krāsas elementiem. Kad plānkārtiņu tranzistori (TFT) piegādā šiem pikseļiem strāvu, kristāli “atvijās”, lai izfiltrētu aiz ekrāna esošā aizmugurapgaismojuma radīto gaismu (plānajiem displejiem) vai caur LCD čipu spīdošo gaismu (aizmugurējās projekcijas televizoriem).

LCD tehnoloģijai ir daudz plusu… Salīdzinot vienāda izmēra plazmas un LCD ekrānus, parasti pēdējam būs augstāka izšķirtspēja, līdz ar to, ka jūs kārojat savā īpašumā iegūt 1080p (Full HD) izšķirtspējas televizoru, tad LCD televizors būs lētāka izvēle. Tāpat minētās tehnoloģijas displeji ir vieglāki par plazmas ekrāniem, kā arī patērē mazāk enerģijas nekā konkurējošās tehnoloģijas produkti. Abu tehnoloģiju ekrāni ir salīdzinoši plāni. Arī projektoros LCD tehnoloģija ir pārāka pār savu tuvāko sekotāju DLP tehnoloģiju (kas gan piedāvā ļoti augstu kontrastu un ir ideāli piemērota prezentācijām), jo LCD projektoriem nav DLP tehnoloģijai raksturīgais varavīksnes efekts, kuru nereti var novērot ar DLP projektoru skatoties asa sižeta filmas, sporta pārraides vai spēlējot spēles. Šis trūkums izpaužas tādējādi, ka ap gaišiem objektiem, kas atrodas uz tumša fona ir redzama izplūdusi daudzkrāsaina gaisma.

Tomēr, no visām fiksētā pikseļa tehnoloģijām, šķidro kristālu erāniem (LCD) vislielākās problēmas sagādā melnās krāsas attēlošana, jo vienmēr caur pikseļiem izlaužas kaut neliels gaismas daudzums, līdz ar to melns parasti labākajā gadījumā ir ļoti tumša pēlēkais tonis. Jaunākie LCD monitori un televizori šajā ziņā grēko arvien mazāk, un jau ir pietuvojušies plazmas tehnoloģijas līmenim, taču skaidrs, ka pie šī mīnusa novēršanas vēl ir daudz jāstrādā. Vēl viens klupšanas akmens ir LCD ekrānu salīdzinoši mazais skata leņķis, kuru ierobežo veids kā ekrānā ieplūst gaisma.

Tas, nu, īsumā arī būtu galvenais par šķidro kristālu ekrānu uzbūvi, darbības pamatprincipiem un izteiktākajiem ieguvumiem un trūkumiem. Drīzumā jūsu uzmanībai piedāvāsim arī plazmas ekrānu un citu tehnoloģiju, kā arī ierīču uzbūves pamatprincipus…

Izsaki savu viedokli