Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Kopš Arnolds Švarcenegers, jeb “Ārnijs” kā mēs viņu mīļi dēvējam, izlēma, ka viņam ir apnicis būt par muskuļoto austriešu emigrantu – aktieri, un ka nu ir pienācis laiks kļūt par muskuļoto austriešu emigrantu – politiķi, spriedzes filmu žanram nav klājies pārāk spīdoši. Protams, neviens jau nesūdzas par to, ka Stīvena Sigala un Žana Kolda Van Dammes “filmas” tagad gozējas nevis TV ekrānos, bet gan lielveikalu nocenoto DVD disku grozos, kur tām ir īstā vieta. Pirms Daniels Kreigs pārņēma Džeimsa Bonda lomu un Mets Deimons iemiesojās ar amnēziju sirgstošā valdības slepkavas lomā, tādi patiesi “action gabali” bija pavisam reti sastopami. Problēma ir tā, ka pat daudzmaz kārtīgās spriedzes filmās galvenie varoņi nereti ir klišejiski cēli, pārmēru varonīgi vai ļaunākajā gadījumā vienkārši saldi.

Tā nu mēs nonākam pie franču režisora Pjēra Morela filmai “Taken” (tulk. Paņemtie/nolaupītie) ,kurā galveno lomu atveido Britu aktieris Laiems Nīsons (Liam Neeson). Viens no Taken scenārija autoriem ir franču kino leģenda Liks Besons (Luc Besson), kura klātbūtne jau pati par sevi ir filmas kvalitātes garants. Tā kā šī ir Eiropas filma, tad nebrīnieties, ja nekad iepriekš par to nebūsiet dzirdējuši, jo vecās pasaules filmas parasti tiek pie krietni mazākas publicitātes nekā otra okeāna krasta produkti.

Taken stāsta par Braienu (Liam Neeson) – izbijušu valdības aģentu, kurš šo cēlo nodarbošanos ir pametis, lai vairāk laika pavadītu kopā ar meitu – Kimu (Maggie Grace). Atzīstu, ievads izklausās pat neticami banāls, tomēr neļaujiet tam jūs atturēt no filmas noskatīšanās. Neesons lieliski tēlo depresīvu un sagrautu tēvu, kuram vienīgo prieku dzīvē sagādā meita, kuru viņš reti satiek. Galvenie filmas notikumi sākas pēc tam, kad par spīti sākotnējām Braiena pretenzijām Kima dodas ceļojumā pa Eiropu. Būdams tipisks noraizējies, ex valdības slepkava – vecāks, Braiens uzstāda striktus noteikumus meitai, bet tas neko nelīdz un Kima tiek nolaupīta īsu mirkli pēc tam, kad ir piezemējusies “traki bīstamajā” Parīzē.

Tagad Laiema Nīsona tēlotajam Braienam ir jāatceras savas vecās iemaņas un jādodas uz Parīzi glābt meitu, pirms cilvēku tirdzniecības mašinērija viņu nav padarījusi neatrodamu. Ja arī šobrīd sižets jums izklausās banāls, tad tas iespējams ir tāpēc, ka tas arī nav nez cik oriģināls. Tā vietā, lai izceltos ar komplicētu sižetu, kurā būtu padsmit negaidīti pavērsieni un dziļas filozofiskas atziņas, Taken izceļas ar dinamiskumu, ticamības sajūtu un patiesu spriedzi.

Vardarbība. Tā ir gandrīz neatņemama spriedzes filmas sastāvdaļa, tomēr daudzās mūsdienu filmās galvenie varoņi, tikai šķietami ir gatavi uz visu mērķu vārdā. Laiema Nīsona tēlotais Braiens turpretī ir no vecās skolas, un ir gatavs uz visu, lai paveiktu savu darāmo, filmas laikā ievērojami iedragājot Parīzes demogrāfiju. Taken ir daudzas aizraujošas cīņas un apšaudes, turklāt neiztiekot arī bez nervus stindzinošas spīdzināšanas ainas. Šī ir viena no tām filmām, kurā spriedze neatkāpjas līdz pat pašām beigām.

Nīsona tēlotais varonis ir no vecās skolas. Viņš ir kā neapturams soģis, kurš neapstāsies pirms nebūs izglābis meitu, lai arī ko tas maksātu. Jāatzīst, ka Nīsons, kuru iepriekš būsiet redzējuši otrā plāna lomās tādās filmās kā “Batman Begins”, vai arī pirmajā Zvaigžņu karu mūsdienu epizodē, šeit ir patiešām lielisks, un piešķir tēlam īpatnēju, brutālu un brutāli traģisku šarmu. Vairāki kino mediju jau šo ir nodēvējuši par vienu no viņa labākajām lomām.

Taken ir pieklājīgs daudzums specefektu, bet tie noteikti nav uzbāzīgi. Šķiet, ka pilnīgi viss šajā filmā ir veidots tā, lai nebojātu ticamību un klātbūtnes efektu. Netipiski spriedzes filmām, pēc šīs noskatīšanās jums būs par ko palauzīt galvu, jo filmā attēlotais nerada šaubas par šādu notikumu iespējamību dzīvē.

Kopumā Taken ir pārsteidzoši izdevusies filma, kura varbūt arī nav apveltīta ar pašu oriģinālāko sižetu, tomēr 56 gadus vecā Laiema Nīsona satriecošā aktierspēle un pašas filmas noslīpētība to padara par kārtējo piemēru tam, ka ļoti augstas klases filmas var tapt arī ārpus Holivudas. Atzinību filmai izrādījuši arī pasaules lielākā filmu portāla imdb.com apmeklētāji, piešķirot Taken 7,9 punktu vērtējumu.

Taken traileris:

Izsaki savu viedokli