Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pirms nepilna mēneša tirgū nonāca pats pirmais viedtālrunis, kurš izmanto Google veidoto Android operētājsistēmu. Neskatoties uz faktu, ka T-Mobile G1 (tā sauc šo tālruni) ir iespējams nopirkt tikai mobilo sakaru operatora T-Mobile klientiem, tas izsauca pamatotu ažiotāžu tehnikas mediju vidū. Vienaldzīgs nepalika arī BOOT.Lv

Pirms ķeramies pie iztirzāšanas, slavēšanas un nolikšanas pabrīdināšu, kas šis ir ieskata tipa raksts. Atšķirība no parasta BOOT.Lv apskata ir tāda, ka šoreiz lielais vairums secinājumu ir izdarīti balstoties tikai uz teorētiskajām ziņām. Viens no iemesliem šādam piegājienam ir tas, ka BOOT.Lv vēl savās rokās nav ieguvis G1 tālruni, attiecīgi mēs nevaram pretendēt uz absolūtu objektivitāti. Tomēr mums netrūkst pieredzes ar visām pārējām mobilo tālruņu platformām.

Pašreizējais tirgus stāvoklis

Viedtālruņi (Smartphones) sastāda aizvien lielāku daļu no miljarda pasaulē ik gadu saražoto tālruņu. Šobrīd tirgū ir vairāki lieli spēlētāji – Nokia ar Symbian, Apple ar iPhone, RIM ar Blackberry un Microsoft ar Windows Mobile. Aptuveni šādā secībā arī ir salīdzināma šo operētājsistēmu tirgus daļa. Nesen jau rakstījām, ka iPhone ir apdzinis BlackBerry.


Google Android

Bez šiem četriem milžiem pastāv vēl dažas mazāk nozīmīgas operētājsistēmas, tā kā Google lēmums radīt mobilo operētājsistēmu varētu šķist diezgan dīvains. Lai ielauztos tik lielā tirgū, kompānijai nāksies pielikt milzīgas pūles, tomēr izskatās, ka Google tas sevišķi neuztrauc.

Ļoti iespējams, ka interneta meklēšanas servisu karalis ir iedvesmojies no spīdošajiem Apple iPhone panākumiem, tomēr tos lielā mērā var norakstīt uz Apple milzīgo atbalstītāju bāzi un pašas ierīces unikalitāti. Google pats telefonus ražot netaisās un scenārijs, kad cilvēki masveidā pērk Android tālruni tikai tādēļ, ka viņam tīri labi patika e-pasts ar milzu pastkasti, nešķiet pārāk ticams.

Uz kādu tirgus nišu tēmu Google Android ?

Labi. Tātad esam noskaidrojuši, ka viedtālruņu operētājsistēmu tirgus ir diezgan aizpildīts. Lai pavisam jauna operētājsistēma paceltos, tai noteikti ir jāizceļas ar kaut ko īpašu. Problēma ir tāda, ka visas esošās operētājsistēmas jau ir ieņēmušas katra savu nišu:


Nokia Symbian

• Symbian darbina milzīgu daļu no vienkāršajiem patērētāju klases tālruņiem, kā arī teju visus nopietnos, Eiropā plaši lietotos biznesa klases aparātus.


RIM Blackberry

• Blackberry uz sevi ir paņēmis lielāko daļu biznesa sektora otrā Atlantijas okeāna pusē, tomēr Apple iPhone strauji sāk atņemt arī šī sektora klientus.


Microsoft Windows Mobile

• Windows Mobile ir atrodams uz ļoti plaša ražotāju loka produktiem, tomēr vairums šo produktu ir orientēti uz mobilo tālruņu entuziastiem vai biznesa klases lietotājiem, kuri nebaidās no sarežģītām, bet iespējām bagātām rotaļlietām.


Apple iPhone

• Apple iPhone ir vienīgā operētājsistēma (Jā, pretēji populāram uzskatam, iPhone ir pilntiesīgs viedtālrunis), kura tā īsti nav nostabilizējusies tirgū, jo tā straujā tempā atņem klientus visām pārējām. Šī operētājsistēma ir pirmkārt orientēta uz Apple Macintosh lietotājiem, tomēr paša tālruņa unikalitāte neizbēgami piesaista arī ar Apple produktiem līdz šim nepazīstamus cilvēkus.

Rodas pamatots jautājums par to vai vispār ir palikusi vēl kāda niša, kurā būtu nepieciešams jauns, iespējām bagāta viedtālruņu operētājsistēma.

Kā izrādās, tad daļa no atbildes slēpjas pašā jautājumā. Android nebūs tikai un vienīgi mobilo viedtālruņu operētājsistēma, to varēs pielāgot un izmantot ļoti daudzās ierīcēs, tai skaitā plaukstdatoros, automašīnu borta datoros, GPS iekārtās utt. Google ir pārņēmis Windows Mobile un Symbian vienas operētājsistēmas – daudzu tālruņu ideju un attīstījuši to tālāk. Un tā kā operētājsistēmas pirmkods būs brīvi pieejams un Google nekādā veidā negrasās kontrolēt arī izstrādātāju veidotās programmas, tad iespējas ir praktiski neierobežotas.

Ja paskatāmies ārpus mobilo tālruņu tirgus, tad patiešām pastāv pieprasījums pēc vienotas, kvalitatīvas un viegli pielāgojamas operētājsistēmas, kura varētu aizstāt, piemēram, neskaitāmo ražotāju mēģinājumus izveidot veiksmīgu automašīnas borta datoru operētājsistēmu.

Google Android pamatiespējas un īpašības

Vairāki no pasaules vadošajiem tehnikas un IT portāliem ir jau paguvuši izveidot savus apskatus par T-Mobile G1 tālruni, kuros tad arī ir aprakstīta Android operētājsistēma. Kā jau minēju raksta sākumā, tad BOOT.Lv vēl nav izdevies tikt pie G1, un nav zināms arī kad un vai vispār tas varētu notikt.

Šajos apskatos Android guva diezgan pozitīvas atsauksmes, tomēr netrūka arī kritiskas piezīmes. Gan Gizmodo.com, gan Engadget.com paziņoja, ka ne G1 tālrunis, nedz pati Android operētājsistēma neesot pabeigti. Respektīvi visas pamatiespējas strādā, bet vēl aizvien ir vērojamas dažādas kļūmes un nepilnības.

Vērtējot Android iespējas ir jāatceras, ka operētājsistēma, atšķirībā piemēram no iPhone, ir paredzēta vairāk kā vienam tālrunim, tādēļ tās iespējas un lietošanas ērtums var pamatīgi variēt. Teiksim to var būtiski ietekmēt tas vai attiecīgajam tālrunim ir skārienjutīgais ekrāns utt.

Visos Android apskatos tiek izcelts tas, ka operētājsistēma lieliski tiek galā ar vairāku paralēlu programmu lietošanu. Piemēram, nav problēmu vienlaicīgi atstāt atvērtu interneta pārlūku, klausīties mūziku, fonā atstāt puspabeigtu e-pastu un darīt citas lietas. Turklāt Android ir lieliski realizēta brīdinājumu sistēma, kura paziņo, ja lietotājam ir atnācis e-pasts, īsziņa utt.

Viena no negatīvajām īpašībām, kuru visi izceļ, ir ilgstošā pogu spiešana (long press). Piespiežot uz kāda elementa/pogas skārienjutīgajā ekrānā tā tiek nospiesta, bet pieturot pirkstu ilgāk iespējams veikt tādu kā dubultklikšķi, kas piedāvā pavisam citas iespējas. Problēma ir tā, ka Google šo sistēmu nav sevišķi noslīpējis. Gizmodo.com to raksturoja kā krustojumu starp dubultklikšķi un loteriju, jo tu nekad nevari zināt vai attiecīgais elements vispār reaģēs uz šādu piespiešanu. Šādas nevienmērības pamatīgi graujot Android lietotāja interfeisa intuitivitāti, kas šajā ziņā pamatīgi atpaliekot no Apple iPhone.

Tā kā Apple ir patentējis visas iPhone izmantotās tehnoloģijas ar nepārspējamu centību, tad G1 tālrunim nākas multi-touch iespēju vietā plaši pielietot šo ilgo spiedienu tehnoloģiju. Piemēram, tā vietā, lai palielinātu attēlu ar diviem pirkstiem kā tas notiek ar iPhone, jums nāksies pāris sekundes pieturēt pirkstu uz attēla, turklāt kaut neliela tā pakustināšana liks jums visu sākt no gala, un tad klikšķinot pluss un mīnuss podziņas uz ekrāna, paveikt atlikušo darba daļu.

Android lieliski spējot pārslēgties starp vertikālo un horizontālo režīmu, kas ir labi, jo lietotājam nāksies atvērt tā klaviatūru katru reizi, kad tas vēlēsies kaut ko ievadīt. Android iztrūkst skārienjutīgā tastatūra uz ekrāna.

Atzinību saņem arī Android primārā darba virsma (home screen), jo tā ir ne tikai izveidota ļoti vizuāli izskatīga, bet arī ir funkcionāla. Gluži kā darbojoties ar personālo datoru, arī šeit ir iespējams izvietot iecienītāko programmu īsceļus, individuālus kontaktus vai gandrīz jebko citu.

Runājot par programmām, Google Android standarta paketē ir atstājis vairākus robus, tiesa ļoti iespējams, ka tas ir darīts ar nolūku, lai motivētu izstrādātājus rakstīt operētājsistēmai programmas. Tāpat šobrīd uz Android ir pieejami klienti tikai dažiem no Google piedāvātajiem servisiem, tomēr domājams, ka tas ir tikai laika jautājums. Interesanti, ka šobrīd lielākā daļa Android programmu esot nestabilas un visai “jēlas” savā gatavībā. Problēma nav izstrādātāju spējās, bet gan faktā, ka ļoti daudziem programmu autoriem neesot pieejami Google Android tālruņi uz kuriem tās kārtīgi notestēt. Bet arī šis ir tikai laika jautājums.

Katrā ziņā Android jau šobrīd esot labāks par lielāko daļu no viedtālruņu operētājsistēmām, tomēr vienīgā operētājsistēma ar kuru to tā pa īstam drīkst salīdzināt ir Microsoft Windows Mobile. Kādēļ? To paskaidrošu nākošajā nodaļā.

Viens ražotājs operētājsistēmai un tālrunim Vs viena operētājsistēma visiem tālruņiem

Šī ir tēma, kura varbūt būtu pelnījusi pati savu rakstu, tomēr īsumā to nevar nepieminēt arī Google Android un mobilo viedtālruņu operētājsistēmu sakarā.

Mobilo viedtālruņu tirgū ir daži ļoti spilgti piemēri tam, cik veiksmīgi konkurēt tirgū spēj tālrunis, kura operētājsistēmu ir izstrādājusi tā pati kompānija, kura veido pašu tālruni. Respektīvi ir pamats uzskatīt, ka operētājsistēma, kura ir paredzēta darbam ar nelielu skaitu tālruņu vairumā gadījumu būs pārāka par “universālo kareivi”, kas ir derīgs visam.

Spilgtākais no visiem piemēriem, protams, ir Apple iPhone, par kura uz Mac OS X bāzēto operētājsistēmu neskaitāmi tehnikas nozares mediji ir teikuši, ka tā esot dažus gadus priekšā jebkam citam šajā nozarē. Tāpat labus vārdus var teikt par RIM Blackberry, kas varbūt arī nav tik noslīpēta kā iPhone, tomēr sevi parāda kā ļoti spēcīga un pamatīga biznesa klases tālruņa un operētājsistēmas kombinācija.

Kā tipiskākais no universālajiem kareivjiem prātā nāk Windows Mobile. Jaunākā versija ir 6.1, kuru tehnikas pasaules mediji ir pārsteidzoši vienprātīgi raksturojuši kā ne sevišķi izdevušos. Nepārprotiet, iespēju klāsta ziņā Windows Mobile ir satriecoši nostrādāts produkts, tomēr tās lietojamība smagi klibo. Standarta interfeiss ir ļoti sarežģīts un tā lietošana prasa pamatīgu pierašanu, protams, tālruņu ražotāji individuāli cenšas to saglābt. Iemesls visām šīm likstām nav tālu jāmeklē. Windows Mobile ir radīts tā, lai tas tas spētu darboties neatkarīgi no tālruņa uz kura uzstādīts. Respektīvi Microsoft bija jāveido šī mobilā operētājsistēma tā, lai to varētu daudz maz ērti lietot gan ar tālruņiem, kuriem ir skārienjutīgais ekrāns, gan ar tādiem, kuriem tāda nav, nemaz nerunājot par dažādiem taustiņu izkārtojumiem, to skaitu utt. Tālruņi uz kuriem Windows Mobile ir uzstādīts, ir tik savstarpēji dažādi, ka šķiet apbrīnojami, ka to ražotāji vispār ir spējuši operētājsistēmu pielāgot tā, lai tālruņi būtu lietojami. Visas šīs savietojamības problēmas beigu beigās noved pie viduvējas lietojamības, kas, protams, var variēt dažādiem modeļiem.

Nokia zināmā mērā apgāž šo ideju, jo Symbian ir paredzēts ne tikai Nokia tālruņiem, tomēr visu šo izstrādes gadu laikā ir ļoti pilnveidots. Pasaulē vadošā mobilo viedtālruņu operētājsistēma Symbian, kura nu jau pilnībā pieder Nokia, darbina somu mobilo sakaru giganta aparātus aizvien nevainojamāk. Šobrīd Nokia Symbian tālruņiem jau ir grūti pārmest to “bremzēšanu” vai kādas citas problēmas, kuras agrāk bija visai parastas. Symbian, protams, tiek lietots arī citu ražotāju tālruņos, tomēr lielais vairums ir Nokia produkti.

Un tad nāk Google Android. Grozies no kuras puses gribi, bet ir grūti izvairīties no acīmredzamā – Android nekas cits neatliek kā konkurēt ar Windows Mobile par labākā “universālā kareivja” lomu. Ievērojiet līdzības – abas operētājsistēmas ir orientētas uz plašu iespēju klāstu, abas ir paredzētas teju neierobežoti plašam ierīču klāstam, abām ir ambīcijas par “izrāpšanos” ārpus mobilo tālruņu tirgus un beigu beigās abas ir piemērotas lietotājiem, kuri nebaidās “sasmērēt pirkstus” ar tehniku, kas ir sarežģītāka par Nokia 3310.
Tomēr pagātnes pieredze rāda, ka patiesi augstas klases lietojamību no Android gaidīt varētu būt riskanti.

Secinājumi

Par spīti faktam, ka mobilo viedtālruņu tirgū jau netrūkst vairāku spēcīgu spēlētāju, Google Android pastāv labas izredzes pacīnīties par savu vietu. Tehnikas mēdiji mīl Android pretstatīt Apple iPhone, lai gan šāds salīdzinājums ir nepareizs pat tīri idejiskā līmenī. Android ir operētājsistēma, kas gadījumā, ja Google pareizi izspēlēs savas kārtis un nepievils arī neatkarīgie programmatūras izstrādātāji, kļūs par nopietnu spēlētāju mobilo viedtālruņu, plaukstdatoru un citu interneta iekārtu tirgū, turpretī iPhone ir noslīpēts revolucionāra tālruņa un operētājsistēmas komplekts. Īstais Android pretinieks ir Windows Mobile, kuru interesē tieši tās pašas tirgus nišas. Spriežot pēc līdz šim dzirdētajiem apskatiem, tad produkta lietojamības ziņā Android jau varētu būt uzvarējis. Patieso uzvarētāju gan izlems patērētāji.

Katrā ziņā, lai arī kā sākotnēji varētu šķist, Google Android atradīsies vieta tirgū. Un atbildot uz virsrakstā uzdoto jautājumu: Jā, Google Android sašūpos mobilo viedtālruņu tirgu, bet pie tā šis produkts noteikti neapstāsies.

Rakstā izmantoti materiāli no Engadget, Gizmodo, Wikipedia un citiem resursiem


Kā pasargāt iPhone ekrānu un korpusu no skrāpējumiem?

Izsaki savu viedokli