Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Strauji tuvojoties AMD nākošās paaudzes procesoru arhitektūras debijai tirgū, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par to, kādu mātesplati izvēlēties komplektā ar šīs paaudzes procesoru. Šī iemesla dēļ piedāvājam jums Gigabyte MA790FX-DQ6 mātesplates, kura Latvijā parādīsies tuvāko dienu laikā, ieskatu. Gigabyte ir viens no pasaules vadošajiem mātesplašu ražotājiem, kura mātesplates ir arī Latvijā pārdotāko starpā, galvenokārt, pateicoties to pieejamajai cenai un labajai kvalitātei. Tomēr, lai kāds produkts tiešām iegūtu popularitāti, tam ir ne tikai jābūt labākam un izdevīgākam par konkurentu piedāvājumu, bet arī precīzi jāapmierina patērētāju prasības, tāpēc šajā rakstā noskaidrosim vai Gigabyte GA-MA790FX-DQ6 spēs izpildīt visus šos nosacījumus. Tieši tāpēc vispirms sāksim ar īsu ieskatu šīs Gigabyte pamatplates komplektācijā.

Komplektācija

Gigabyte MA790FX-DQ6 iepakojums ir ražotājam raksturīgajā baltajā krāsā, un uz tā ir pārskatāmi izvietota produktu aprakstošā informācija tā, lai tikai apskatot pašu kasti būtu iespējams ātri gūt precīzu nojausmu par mātesplates galvenajām īpašībām. Interesanti, ka ražotājs ir aprīkojis kasti ar rokturi tās ērtākai pārnēsāšanai, kaut gan ir ļoti maz ticams, ka lietotājam nāksies to bieži nesāt apkārt.

Atskaitot pašu mātesplati, komplektācijā ir iekļauti arī četri SATA kabeļi, divi eSATA, USB kabeļi un divas Molex-SATA pārejas, kā arī pa vienam IDE un diskešu iekārtas kabelim. Papildus šiem kabeļiem ir iekļauta arī lietotāja pamācības, disks ar dziņiem un aizmugurējais panelis (I/O Shield).

Nedaudz izbrīnīja tas, ka Gigabyte nav iekļāvis Crossfire kabeļus, gadījumam, ja lietotājs izlemj uzstādīt vairākas ATI grafiskās kartes. Kopumā Gigabyte MA790FX-DQ6 komplektācija ir uzskatāma par mūsdienu standartiem atbilstošu, bet ne izcilu.

Mātesplates pieslēgvietas un dzesēšana

Gigabyte MA790FX-DQ6 ir aprīkota ar daudz un dažādām pieslēgvietām un slotiem. Zemāk esošajā sarakstā varat apskatīt visas uz mātesplates atrodamās pieslēgvietas.

Iekšējās pieslēgvietas:

 • 1 x 4-pin ATX 12V
 • 1 x FDD
 • 1 x IDE
 • 1 x SPDIF in/out
 • 1 x System Fan
 • 1 x TPM
 • 2 x IEEE 1394a
 • 2 x USB 2.0 (atbalsta četrus portus)
 • 6 x SATA II 3.0Gb/s
 • Ārējās pieslēgvietas:

 • 1 x COM ports
 • 1 x IEEE 1394a
 • 2 x eSATA
 • 2 x RJ45 LAN
 • 2 x SPDIF out (coaxial+ optical)
 • 6 x Audio pieslēgvietas
 • 6 x USB 2.0
 • 2 x PS/2 (Pele/Klaviatūra)
 • Lieta, kas padara šo mātesplati patiešām īpašu, ir tai esošie četri PCI-E 16x sloti. Acīmredzot, AMD visu uz RD790 balstītu mātesplašu, tai skaitā šodien apskatītās mātesplates, standartā iekļāva tik lielu skaitu PCI-E slotu, lai stimulētu lietotājus veidot sistēmas ar četrām Crossfire režīmā saslēgtām ATI grafiskajām kartēm, vai arī izmantot atsevišķu, fizikas aprēķiniem veltītu karti. Ņemot vērā Nvidia agrākās problēmas, ar idejiski līdzīgās Quad SLI tehnoloģijas ieviešanu, tomēr nešķiet pārāk ticami, ka lielākajai daļai no pārdotajām platēm jebkad tiks izmantoti visi četri PCI-E sloti. PCI-E sloti ir izceļami ne tikai sava skaita pēc, bet arī tā fakta dēļ, ka tie ir otrās (2.0) PCI-E paaudzes pārstāvji. Teorētiski PCI-E 2.0 maksimālais iespējamais datu apmaiņas ātrumu starp grafisko karti un mātesplati, salīdzinot ar iepriekšējo versiju (PCI-E 1.1), ir pieaudzis līdz pat divām reizēm.

  Papildus ir pieejami arī 2 klasiskie PCI sloti, kuri mūsdienās jau ir ieguvuši nemirstošas vērtības statusu. Kas attiecas uz operatīvās atmiņas slotiem, tad tie ir četri, bet atšķirībā no iepriekšējās paaudzes AMD procesoriem paredzētajām mātesplatēm, tiek atbalstītas arī 1066MHz DDR2 operatīvās atmiņas.

  Gigabyte MA790FX-DQ6 siltumu izdalošo elementu dzesēšana ir nodrošināta ar acij tīkama izskata vara radiatoru sistēmu, kas atsevišķos radiatorus apvieno ar vairāku „siltumtrubu” palīdzību. Pateicoties šādai dzesēšanas sistēmai, mātesplates darbība ir pilnībā klusa, jo nav uzstādīts neviens papildus ventilators.

  Tehniskās iespējas un jaunievedumi

  Šai mātesplatei ir AM2+ procesora ligzda, jo, kā jau atceramies, Phenom procesori izmantos tieši AM2+, kas būtībā ir tikai nedaudz uzlabota vecā AM2 ligzda. Nemainīgs ir palicis pat procesora kājiņu izvietojums, un līdz ar to ir nodrošināta savietojamība ar vecajiem AM2 Athlon procesoriem. Daudziem lietotājiem šāda īpašība dos mūsdienās visnotaļ reto iespēju atjaunināt savu AMD sistēmu pamazām, nemainot visas tās komponentes reizē. Galvenais ieguvums no AM2+ ligzdas ir HyperTransport 3.0 tehnoloģijas atbalsts, kas tagad nodrošina līdz pat 2GHz lielu maģistrāles ātrumu, bet jāpiebilst, ka to izmantot spēs tikai Phenom procesori.

  MA790FX-DQ6 mātesplate ir balstīta uz jaunā AMD RD790 čipseta, kurš, pateicoties jaunāko tehnoloģiju atbalstam, ir spēcīgāks par iepriekšējās paaudzes AMD produktiem. Mūsdienu čipseti savā atstātajā iespaidā uz datora kopējo veiktspēju ir relatīvi līdzīgi, tāpēc to samērošana ir ļoti sarežģīts process, kurš reti sniedz pārliecinošu rezultātu, tāpēc pārāk nedziļināsimies testu rezultātu pētīšanā, vismaz pirms neesam varējuši tos veikt pašrocīgi. Tomēr jāpiebilst, ka šodien apskatītās mātesplates čipsets garantē augstāku veiktspēju pār saviem priekšgājējiem, kaut vai pateicoties tam, ka tas atbalsta HyperTransport 3.0.

  Lai uzlabotu enerģijas patēriņa efektivitāti, AMD visiem AM2+ ligzdas produktiem, tātad arī šim, ir paredzējis atsevišķas strāvas līnijas procesora kodoliem un uz procesora integrētajam atmiņas kontrolierim, īpaši gadījumos, kad procesors ir „miega” režīmā, bet atmiņas kontrolieris vēl ir aktīvs.

  Papildus visam pārējam, uz mātesplates ir integrēta arī Realtek astoņu kanālu skaņas karte un gigabita tīkla karte.

  Verdikts

  Gigabyte MA790FX-DQ6 ir ļoti labi aprīkota un moderna mātesplate, kas atbalsta praktiski visus jaunākos AMD Athlon un Phenom procesorus. Fakts, ka tā ir aprīkota ar vairākām ļoti mūsdienīgām tehnoloģijām, liek domāt, ka tā varētu nezaudēt savu aktualitāti AMD Phenom procesoru pircēju vidū tuvākā pusgada laikā. Šai mātesplatei ir teju viss, ko no tās varētu vēlēties prasīgs mājas lietotājs, kuram vienaldzīgas nav ne datorspēles, nedz aizraušanās ar virstaktēšanu.
  Masveidā Gigabyte MA790FX-DQ6 mātesplate būs pieejama sākot ar 19. novembri, kaut gan atsevišķas plates ir nopērkamas jau šodien, tomēr to skaits ir ļoti ierobežots.

  Aptuvenā produkta cena: 150 Ls.

  Izsaki savu viedokli