Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Iepriekšējo serveriem paredzēto operētājsistēmu Windows Server 2003 Microsoft izlaida pirms apmēram 5 gadiem. Pati jaunākā serveru operētājsistēmas versija – Windows Server 2008, debitēja šī gada 27. februārī, un pavisam nesen tā tika prezentēta arī pie mums. Tāpēc šodien jūs īsumā iepazīstināsim ar Windows Server 2008 un tā piedāvātajām iespējām.
Sistēmas prasības

Abām operētājsistēmām kopīgs ir ne tikai ražotājs, jo, tāpat kā Windows Vista, arī Windows Server 2008 ir balstīts uz Windows NT 6.0 kerneļa. Arī to prasības attiecībā pret datora resursiem ir līdzīgas. Gan Vista, gan Server 2008 operētājsistēmu veiksmīgai darbībai rekomendēts vismaz 2.0GHz ātrs centrālais procesors un 2GB liela operatīvā atmiņa. Atšķirībā no Vista, Server 2008 nav nepieciešama jaudīga grafiskā karte.

Interesanti, ka atkarībā no operētājsistēmas versijas un jūsu tehnikas iespējām, iespējams pievienot līdz pat diviem terabaitiem (2TB) operatīvās atmiņas. Šādi atmiņas apjomi gan vairāk attiecas uz lieldatoriem.

Uzstādīšana

Operētājsistēmas uzstādīšana ir viena no pamanāmākajām līdzībām ar Windows Vista, jo arī šajā gadījumā tā ir ļoti vienkāršota un ātra. Šāda instalācijas kārtība ir liels uzlabojums, it sevišķi, ja runa ir par tādu serveru operētājsistēmu kā Windows Server 2008, jo, piemēram, tagad ir iespējams uzstādīt RAID vai AHCI draiverus no DVD diska vai pat zibatmiņas, tādejādi sakot ardievas arhaiskajiem „floppy” diskiem.

Viens no būtiskākajiem jaunievedumiem Windows Server 2008 ir iespēja instalācijas procesā izvēlēties starp pilno un kodola (core) versiju. Server 2008 Core versija atšķiras ar to, ka lietotāja interfeiss ir spēcīgi apzgraizīts, un jebkāda mijiedarbība starp lietotāju un serveri notiek izmantojot komandas. Par nelaimi, ja reiz esat izdarījis kādu no izvēlēm, tad ko mainīt varēsiet tikai pilnībā pārinstalējot operētājsistēmu.

Kopumā instalācija aizņem apmēram 20 minūtes laika un 10 GB no datora cietā diska.

Windows Server 2008 piedāvātās iespējas

Šī Windows versija piedāvā ļoti daudz jaunu iespēju un funkciju, tomēr šoreiz pieskarsimies tikai dažiem, mūsuprāt, būtiskākajiem jaunievedumiem.

Pasaulē strauji sāk izsīkt neaizņemto IP adrešu skaits, tāpēc pamazām sāk izplatīties jauna IP protokola versija, kuru sauc IPv6. Šis protokols piedāvās teju neizsmeļamu unikālu adrešu skaitu, tāpēc ir tikai loģiski, ka to bez jebkādas papildus konfigurācijas atbalsta arī Windows Server 2008.

Lai tīkla ietvaros kopētu failus starp divām Windows sistēmām, jāizmanto SMB protokols, kurš ir palicis nemainīts jau 15 gadus, kopš Windows 3.11 laikiem. Beidzot Microsoft ir saņēmies atjaunināt šo arhaisko protokolu, aprīkojot Windows Server 2008 ar SMB 2.0 atbalstu. Atjauninātā protokola versija spēs pilnībā izmantot visus pēdējo 15 gadu sasniegumus datu pārraides jomā, dažos gadījumos, padarot datu kopēšanas procesu pat vairākus desmitus reižu ātrāku.

Viens no pašiem būtiskākajiem jaunievedumiem Windows Server 2008 ir iebūvētās virtualizācijas iespējas, kuras apvienotas zem nosaukuma Windows Server Virtualization. Agrāk, lai iegūtu līdzīgas iespējas, nācās iegādāties atsevišķu produktu. Jāpiebilst, ka virtualizācijas iespējas būs pieejamas tikai lietojot 64bit operētājsistēmas versiju un centrālo procesoru(-s), kas to atbalsta. Tāpat kā teju jebkas cits Windows Server 2008 ietvaros, arī virtuālo sistēmu izveidošana ir paveicama relatīvi ātri un vienkārši.

Protams, Windows Server 2008 ir arī daudzas citas jaunas un uzlabotas iespējas, tomēr šajā apskatā mēs tajās tuvāk neiedziļināsimies. Visu svarīgāko informāciju par citām Windows Server 2008 iespējām varat atrast produkta mājas lapā.

Kopsavilkums

Pēc visa spriežot Windows Server 2008 ir ļoti pārdomāts un iespējām bagāts produkts, kas saviem lietotājiem piedāvās daudz ko tādu, ko nespēja agrākās Windows Server versijas. Visu jaunievedumu vidū visvairāk varētu izcelt to, cik ļoti Redmondā bāzētais programmatūras gigants ir pacenties vienkāršot jebkuru darbu. Protams, Windows Server 2008 nav pati pilnība, tomēr tas ir pilntiesīgs iepriekšējās Windows Server versijas aizstājējs.

Jebkurš var lejupielādēt operētājsistēmas Windows Server 2008, kā arī SQL Server 2008 un Visual Studio 2008 izmēģinājuma (trial) versijas šeit.

Izsaki savu viedokli