Aktuāls

Pagājušā gada Photokina izstādē Olympus pirmo reizi izrādīja PEN E-P1 Micro Four Thirds tehnoloģijas retro stila kompaktklases kameru, kas tika radīta par godu leģendāro Olympus PEN fotoaparātu 50 gadu jubilejai. Nesen šis produkts nonāca pārdošanā, un portālam BOOT.Lv bija iespēja šo interesanto produktu nedaudz notestēt.

Dizains nenoliedzami ir viens no šīs kameras lielākajiem trumpjiem. Vienam šāds dizains patiks, bet citam tas šķitīs neizdevies. Jā, šis ir viens no gadījumiem, kad dizains vai nu patīk, vai nepatīk, taču, veicot īsu aptauju BOOT.Lv komandā, secinājām, ka vairākumam šis dizains tomēr patīk un pat šķiet stilīgs.

Iemesls kādēļ šī produkta dizainam ir tendence izraisīt tik galējas emocijas ir tas, ka Olympus PEN E-P1 ir veidots retro stilā, lai pēc iespējas vairāk līdzinātos oriģinālajam PEN fotoaparātam, kas savu debiju piedzīvoja tālajā 1959. gadā.

Aplūkojot fotoaparāta aizmuguri, viss nostājas savās vietās un uzreiz ir skaidrs, ka šis ir mūsdienu fotoaparāts, jo tam ir 3 collu liels LCD ekrāns ar 230 tūkstošu punktu lielu izšķirtspēju, kā arī vairāk vai mazāk tradicionāls papildfunkciju pogu izkārtojums.

LCD ekrāns atstāj divējādu iespaidu: no vienas puses tam ir labs kontrasts, gaišums, skata leņķis un asums, kā arī atzīstama ātrdarbība, bet no otras puses tam ir zema izšķirtspēja. Turklāt spilgtā saules gaismā tajā ir grūti saskatīt smalkas detaļas.

Pa labi no LCD ekrāna ir AF un AE fiksēšanas poga (AEL/AFL), uzņemto fotogrāfiju aplūkošanas režīma poga, kā arī fotogrāfiju dzēšanas un izvēlnes aktivizēšanas pogas. Pa labi no nosauktajām funkciju pogām atrodas vēl vairākas nozīmīgas pogas: piecvirzienu navigācijas taustiņi, kas vienlaicīgi ir arī ISO gaismjutības, automātiskās fokusēšanās režīma, baltās krāsas balansa regulēšanas un fotogrāfēšanas ātruma (viena bilde, ātrās fotogrāfēšanas režīms, taimeris) izvēles pogas, kā arī OK poga. Zem šīm navigācijas pogām atrodas Info taustiņš (ļauj pārslēgties starp dažādiem displeja režīmiem), bet virs tām atrodas Fn poga, kuras funkcionalitāti var izvēlēties pats lietotājs. Interesanti, ka šai kamerai ir divas iestatījumu maiņas ripas ar kurām var mainīt tādus ietatījumus kā slēdža ātrumu, diafragmas atvērumu, AE kompensāciju utt.

Fotoaparāta kreisajā augšējā stūrī ir novietots jau tradicionālais fotografēšanas režīma izvēles ritenītis, kurā varam izvēlēties manuālo režīmu; P, A, S, M pusautomātiskos režīmus; inteliģento auto režīmu, ainavas režīmu, mākslas režīmu vai video režīmu. Mākslas fitri ļauj lietotājam jau pirms fotogrāfijas uzņemšanas izvēlēties kādu no 6 piedāvātajiem efektiem.

Mūs iepriecināja tas, ka fotoaparāta vadība ir ļoti intuitīva, tādējādi to var lietot arī tie fotogrāfēt gribētāji, kuri vēl nepārzina manuālos režīmus, jo lietotājiem tiek piedāvāti arī iesācēju fotoaparātos sastopamie režīmi (tajā skaitā arī pilnībā automātiskais režīms).

Augšējā labajā malā savukārt jau tradicionāli ir novietota fotogrāfēšanas poga, bet tai blakus atrodas ieslēgšanas/izslēgšanas un EV kompensācijas regulēšanas taustiņi.


Mūsdienu Olympus PEN (pa kreisi) un tradicionālais Olympus PEN

Gan pats fotoaparāts, gan tā oriģinālie objektīvi (M. Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 un 17mm 1:2.8) ir salīdzinoši kompakti, īpaši tas ir attiecināms uz šim modelim paredzētajiem objektīviem, jo 14-42mm objektīvs iebīdītā stāvoklī ir vien 4,1 centimetru biezs, bet 17mm objektīvs ir vēl plānāks – tā biezums ir aptuveni 2 centimetri. Lai gan divi augstāk minētie objektīvi ir vienīgie šim modelim paredzētie objektīvi, Olympus piedāvā iegādāties arī MMF-1 četru trešdaļu adapteri. Ja jūs iegādāsieties šo adapteri, jūs varēsiet Olympus PEN E-P1 lietot komplektā ar jebkuru Four Thirds objektīvu. Tāpat Olympus piedāvā arī MF-2 OM adapteri, kas ļauj lietot vēl plašāku objektīvu klāstu. Starp citu, PEN E-P1 var lepoties ar korpusu, kas ir veidots no kvalitatīviem materiāliem un noteikti būs izturīgs.

Runājot par adapteriem gan uzreiz ir jāatzīmē divi būtiski šī digitālā fotoaparāta mīnusi: tam nav iebūvēta optiskā skatu meklētāja un iebūvētas zibspuldzes. Tātad, ja jūs plānojat PEN E-P1 lietot arī tumšās telpās vai vakarā, tad jums par papildus samaksu nāksies iegādāties ārējo zibspuldzi (oriģinālās Olympus FL-14 zibspuldzes cena ir aptuveni 130-140 Ls, bet kamera ir savietojama arī ar citām zibspuldzēm).


Pasaulē kompaktākā spoguļkamera Olympus E-620 un Olympus PEN E-P1

Kopumā Olympus PEN E-P1 var uzskatīt par vidusposmu starp tā sauktajiem digitālajiem ziepjutraukiem un digitālajām spoguļkamerām, jo no vienas puses šis fotoaparāts ir ļoti kompakts un nav aprīkots ar spoguli, bet no otras puses tam ir maināmi objektīvi un matrica, kas pēc tehniskajiem datiem ir identiska Olympus E-620 digitālās spoguļkameras, kuru BOOT.Lv apskatīja agrāk, matricai – izmērs 17,3mm x 13mm un izšķirtspēja 12,3 megapikseļi.

Lietotājam tas nozīmē to, ka šī kamera būs kompaktāka nekā spoguļkameras, taču, tajā pašā laikā, ar to var uzņemt daudz kvalitatīvākus fotoattēlus nekā ar tā sauktajiem ziepjutraukiem, tādēļ arī Olympus reklāmā tiek lietots sauklis “Tas nav ziepjutrauks. Tā nav spoguļkamera. TAS IR PEN.”, jo šo produktu patiesi nevar ierindot tadicionālajās fotoaparātu klasēs.

Patīkami, ka šai fotokamerai ir arī iebūvēta attēla stabilizācijas sistēma, kas ļoti noder gadījumos, kad ir nepieciešams lēns slēdža ātrums. Realitātē ar šo fotoaparātu relatīvi asus kadrus var iegūt pat tad, ja turot to rokās tiek lietots slēdža ātrums 1/30 vai 1/15. Maksimālā attēla stabilizācijas efektivitāte ir 4 EV soļi.

Vēl no tehniskajiem datiem ir jāatzīmē tas, ka šim fotoaparātam ir TruePic V attēla procesors, sejas atpazīšanas tehnoloģija un HD video (720p) uzņemšanas atbalsts.

Jāsaka, ka tieši HD video uzņemšana mūs ļoti pozitīvi pārsteidza, jo, ja neskaita skaņas kvalitāti (nopietnai filmēšanai tomēr ir nepieciešams ārējais mikrofons), Olympus PEN E-P1 ir ļoti nopietns konkurents videokamerām, jo, pateicoties kvalitatīvajai matricai un labajiem objektīviem, video kvalitāte ir ļoti laba, turklāt iestatījumos var ieslēgt pusautomātisko fokusēšanos, kas filmējot ļauj vajadzības gadījumā ļoti ērti mainīt ne vien optisko mērogmaiņu, bet arī fokusu. Tāpat jāatzīmē tas, ka ar šo kameru uzņemtos videomateriālus ir ļoti ērti pievienot, piemēram, YouTube video servisam. Vairākus video piemērus esam pievienojuši apskata beigās.

Runājot par attēlu kvalitāti un fotoaparāta ātrumu, ir jāatzīmē, ka, lai gan attēlu kvalitāte kopumā ir laba, mēs novērojām, ka šis fotoaparāts bieži mīl fotogrāfijas nedaudz pārgaismot. Vēl diemžēl ir jāatzīst, ka šis fotoaparāts ilgi fokusējas, jo no fokusēšanās sākuma līdz gatavam fotoattēlam pat labā apgaismojumā bieži paiet gandrīz pusotra sekunde, taču, tajā pašā laikā, šis fotoaparāts spēj uzņemt pat 3,2 kadrus sekundē, kas priekš šāda produkta ir atzīstams rādītājs. Domājams gan, ka automātiskās fokusēšanās sistēmas darbība tiks uzlabota līdz ar jaunu programmatūras versiju. Tomēr pagaidām fokusēšanās ātruma ziņā Olympus PEN zaudē pat daudziem ziepjutraukiem, nerunājot par spoguļkamerām.

Tomēr ir jāuzteic šīs kameras salīdzinoši labais trokšņu līmenis (tās trokšņu līmenis ir tikai nedaudz augstāks nekā Canon un Nikon jaunākās paaudzes sākumklases digitālajām spoguļkamerām un zemāks nekā Olympus E-620 spoguļkamerai). Līdz ISO 800 trokšņi ir knapi manāmi, pie ISO 1600 un ISO 3200 tie ir manāmi, taču vēl ir saprātīgā daudzumā, bet ISO 6400 mēs iesakām lietot vien ekstrēmās situācijās, jo pie šādas gaismjutības trokšņu līmenis jau ir ļoti augsts. Tāpat kamerai ir visai precīza (diemžēl arī lēna) automātiskās fokusēšanas sistēma, kā arī labs baltās krāsas balanss.

Vēl mums patika tas, ka, tiklīdz lietotājs pagriež manuālās fokusēšanās ripu, LCD ekrānā tiek pietuvināts objektīva centrā redzamais attēls, lai lietotājs varētu pēc iespējas precīzāk nofokusēties uz izvēlēto objektu.

Visbeidzot diemžēl jāatzīst, ka šai interesantajai fotokamerai varētu vēlēties labāku akumulatoru, jo ar standarta akumulatoru ir iespējams uzņemt vien nedaudz mazāk kā 300 kadrus, kas gan ir izskaidrojams ar to, ka šai kameri nav optiskā skatu meklētāja, līdz ar to nepārtraukti ir jāizmanto LCD ekrāns, kas, protams, patērē ievērojami vairāk enerģijas.

Secinājumi

Ja jūs vēlaties iegādāties fotoaparātu, kas apvieno labākās digitālo ziepjutrauku un spoguļkameru īpašības (kompaktumu, lielu matricu, maināmas lēcas, labu live view sistēmu utt.), tad Olympus PEN E-P1 ir laba izvēle. Šis produkts gan ir salīdzinoši dārgs un tam nav iebūvēta optiskā skatu meklētāja un zibspuldzes, taču to kompensē izmērs, kā arī labā foto un video kvalitāte. Starp citu, šis fotoaparāts ir ieguvis divus prestižus apbalvojumus: EISA balvu par 2009./2010. gada labāko Eiropas fotokameru, kā arī portāla dpreview.com Highly recommended apbalvojumu.

Plusi:

+ Kompakts izmērs
+ Liela attēla matrica (izmērs identisks Olympus E-620 spoguļkameras matricai)
+ Maināmi objektīvi
+ HD (720p) video atbalsts
+ Laba attēlu kvalitāte
+ Uzlabota Live View sistēma
+ Viegli lietot
+ Interesants dizains
+ Laba korpusa kvalitāte

Mīnusi:

– Dārgs
– Nav iebūvētās zibspuldzes
– Nav iebūvēts optiskais skatu mekletājs
– Lēna automātiskās fokusēšanās sistēma
– Zemas izšķirtspējas ekrāns
– Akumulators ātri izlādējas

Aptuvenā cena: 500 Ls (ar 14-42mm objektīvu)

Bilžu paraugi (klikšķiniet uz katra no attēliem, lai aplūkotu to pilnā izmērā):

BOOT.Lv apskats: Olympus E-620 – kvalitatīva un ērti lietojama kompaktklases digitālā spoguļkamera,
BOOT.Lv apskats: Olympus E-620 – kvalitatīva un ērti lietojama kompaktklases digitālā spoguļkamera,
BOOT.Lv apskats: Olympus E-620 – kvalitatīva un ērti lietojama kompaktklases digitālā spoguļkamera,
BOOT.Lv apskats: Olympus E-620 – kvalitatīva un ērti lietojama kompaktklases digitālā spoguļkamera,
BOOT.Lv apskats: Olympus E-620 – kvalitatīva un ērti lietojama kompaktklases digitālā spoguļkamera,
BOOT.Lv apskats: Olympus E-620 – kvalitatīva un ērti lietojama kompaktklases digitālā spoguļkamera,
BOOT.Lv apskats: Olympus E-620 – kvalitatīva un ērti lietojama kompaktklases digitālā spoguļkamera,
BOOT.Lv apskats: Olympus E-620 – kvalitatīva un ērti lietojama kompaktklases digitālā spoguļkamera,

Video paraugi:

Abus video ir iespējams vērot arī HD kvalitātē, atverot tos jaunā logā

Izsaki savu viedokli