Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Dienu pirms LMT uzsāka jaunā Apple iPhone 3GS tirdzniecību, BOOT.Lv redakcija no LMT saņēma iPhone 3GS 16 GB testa modeli un ar nepacietību uzsāka tā testēšanu. Tagad testēšanas fāze ir noslēgusies, un esam gatavi publicēt savus novērojumus par jauno iPhone 3GS viedtālruni. Vai tas tiešām ir ātrāks un labāks nekā iepriekšējie iPhone modeļi? Atbildi meklējiet mūsu sagatavotajā apskatā!

Kā jau ierasts, sākumā īsumā par dizainu. Godīgi sakot, šoreiz šajā ziņā sakāmā ir gaužām maz, jo vizuālais noformējums praktiski neatšķiras no iPhone 3G modeļa. Šis fakts mūs patiesi izbrīnīja, jo nezinātājs, neatverot fotokameras aplikāciju, visticamāk, nepateiktu atšķirību starp iPhone 3G un iPhone 3GS, jo vienīgā dizaina izmaiņa ir spožāks iPhone uzraksts ierīces aizmugurē un sīkā fontā rakstītais tālruņa modeļa numurs “A1303”. Citādi dizains ir palicis tāds pats kā 3G modelim, kura video apskatu varat aplūkot zem apskata.

Par ierīces lietošanas ērtumu esam izteikušies jau iepriekšējo iPhone modeļu apskatos, un šajā ziņā nekas nav mainījies – iPhone 3GS nenoliedzami ir viena no ērtākajām mobilajām izklaides ierīcēm, un, iespējams, pati piemērotākā mobilā ierīce (protams, ja neskaita klēpjdatorus) sērfošanai internetā un e-pasta konta pārraudzīšanai. Arī īsziņas un e-pastus ar virtuālo QWERTY tastatūru rakstīt.

Tāpat ir jāuzslavē ļoti ātrā GPS navigācijas sistēmas darbība, jo pat tad, ja serviss, kas atbild par atrašanās vietas noteikšanu, pirms tam ir bijis izslēgts, iPhone 3GS ļoti ātri un visai precīzi nosaka lietotāja atrašanās vietu, un tas ir pietiekami precīzs, lai noderētu kā gids kājāmgājējiem, tomēr autobraucējiem neiesakām pilsētā sekot līdzi iPhone navigācijas sistēmas ieteikumiem, jo tā ir pārāk neprecīza priekš autobraucējiem.

Taču šai ierīcei ir kāds ļoti liels mīnuss, kas ievērojami samazina iPhone kā mobilā tālruņa vērtību – gluži tāpat kā iepriekšējiem iPhone modeļiem, arī 3GS ir niķis bieži pazaudēt zonu, tādēļ operatora nosaukuma vietā nereti sanāk ieraudzīt uzrakstu “No Service” vai “Searching…” pat tad, ja atrodaties Rīgas centrā. Diemžēl zona nereti mēdz pazust arī telefonsarunas laikā, kas var būt gaužām nelāgi, ja saruna ir ļoti svarīga. Ārpus Rīgas vietām var novērot skatu, kad iPhone tīkla pārklājums ar LMT rādās 1 vai 2 stabiņi no 5, bet citiem tālruņiem ar LMT tīkla pārklājums rādās 5/5. Protams, pārsvarā uztveršana strādā labi, taču tiešām bieži ir jāsamierinās ar iepriekš aprakstītajām mobilo sakaru tīkla uztveršanas problēmām, kas noteikti nepatiks tiem lietotājiem, kuri tālruni pārsvarā izmanto zvanīšanai.

No otras puses, brīžos, kad tīkla uztveršana strādā kā nākas, ierīce nodrošina ļoti ātru mobilā interneta savienojumu, jo tai ir 7,2 Mb/s HSDPA atbalsts. Līdz ar to mobilo internetu lietot ir gandrīz tikpat ātri kā Wi-Fi bezvadu internetu.

Savukārt, ja iPhone uztver kā mobilu izklaides ierīci, kas vienlaicīgi ir labs multimediju atskaņotājs un ierīce sērfošanai internetā, tad iPhone niķus ar mobilo sakaru tīkla uztveršanu var ignorēt, jo to ar uzviju kompensē ārkārtīgi plašais aplikāciju klāsts – iPhone aplikāciju veikalā ir atrodamas programmas teju katram dzīves gadījumam.

Tieši daudzās aplikācijas iPhone piešķir lielu daļu vērtības, jo bieži vien citu tālruņu lietotāji norāda uz faktu, ka iPhone trūkst vairāku elementāru funkciju (tagad gan praktiski visas no tām beidzot ir iekļautas arī iPhone operētājsistēmā), taču vairums cilvēku nemaz nenojauš cik plašas iespējas paver iPhone aplikāciju veikals, jo tajā šobrīd ir jau vairāk kā 50 000 aplikāciju.

Daudzas no tām ir ļoti vienkāršas un gandrīz bezjēdzīgas, taču starp tām ir arī mūzikas atpazīšanas, budžeta plānošanas, fitnesa programmas sastādīšanas u.c. aplikācijas. Nemaz nerunājot par daudzajām spēlēm, mūzikas instrumentu programmām utt. Līdz ar to iPhone 3GS ir ļoti nopietns konkurents arī PlayStation Portable spēļu konsolei un Nokia N-Gage ierīcēm.

Jauns modelis – jaunas iespējas

Apskata sākumā pievērsāmies vispārīgām lietām, tomēr, tā kā pārējās ierīces funkcijas esam raksturojuši jau iepriekšējos iPhone apskatos, turpinājumā pievērsīsimies iPhone 3GS jaunieviesumiem.

Viens no galvenajām izmaiņām ir ievērojami uzlabota ātrdarbība, ko apzīmē nosaukumā iekļautais S burts (speed). Lai uzlabotu ātrdarbību, Apple inženieri iepriekšējā modelī sastopamo 412 MHz procesoru ir aizvietojuši ar 600 MHz procesoru un dubultojuši tālruņa operatīvo atmiņu, kas tagad ir 256 MB. Līdz ar to Apple mārketinga cilvēki lepni paziņoja, ka iPhone 3GS būšot līdz pat 4 reizēm ātrāks nekā iepriekšējie Apple tālruņi.

Realitātē ātrdarbības pieaugums tiešām ir ļoti uzskatāmi redzams, it īpaši tad, ja blakus noliek 3G modeli. Ievērojami ātrāk strādā teju visas ierīces funkcijas sākot ar virtuālo tastatūru un beidzot ar interneta pārlūkprogrammu un visām citām aplikācijām. Tagad tastatūra strādā zibenīgi un arī aplikācijas ielādējas daudz ātrāk. Grūti pateikt vai ierīce patiešām ir 4 reizes ātrāka, taču atšķirība ir viegli pamanāma, tātad šajā jomā uzlabojums ir pietiekami nozīmīgs.

Apple iPhone 3GS var lepoties arī ar labāku kameru, kas tagad pēc noklusējuma beidzot atbalsta arī video uzņemšanu (nepagāja ne 2 gadi, kad Apple beidzot saprata, ka, ja tālrunim ir kamera, tai ir jāspēj uzņemt arī video). Ja iepriekšējiem iPhone modeļiem bija 2 megapikseļu kamera, tad iPhone 3GS ir aprīkots ar 3 megapikseļu kameru, kurai ir arī automātiskās fokusēšanās sistēma.

Daudzi noteikti uzskata, ka mūsdienīgam tālrunim ir jābūt ar vismaz 5 megapikseļu kameru, taču šāds pieņēmums ir aplams, jo ar tālruni uzņemtas bildes tāpat, visticamāk, nedrukās plakāta izmērā, un attēla izšķirtspējas palielināšana automātiski nenozīmē arī kvalitatīvāku attēlu. Ar to mēs vēlamies teikt, ka iPhone iebūvētā kamera ir pietiekami kvalitatīva, lai ātri iemūžinātu interesantus kadrus – uzņemtajās fotogrāfijās ir maz trokšņu un arī baltās krāsas balansu šī tālruņa kamera nosaka visai precīzi.

Arī uzņemtie videomateriāli ir pietiekami labas kvalitātes, un interesanti, ka Apple piedāvā šos videomateriālus tālrunī samontēt, izgriežot neveiksmīgās daļas, un augšupielādēt YouTube video servisā. Tomēr, ja jūs izvēlēsieties video YouTube.com ielādēt no paša tālruņa, nevis datora, tad rēķinieties ar zemāku kvalitāti, jo tālrunis, augšupielādējot video, izmanto lielu kompresiju.

Apple iPhone 3GS kameras uzņemto fotogrāfiju un video paraugus esam pievienojuši apskata beigās. Vēl gan jāpiemin, ka būtu labi, ja Apple izlemtu iPhone kameru papildināt arī ar nelielu zibspuldzi.

Lai gan ātrdarbība un kamera ir manāmākie no uzlabojumiem, iPhone 3GS piedāvā arī vairākus citus jaunumus: digitālo kompasu, Nike+ tehnoloģijas atbalstu, nedaudz uzlabotu akumulatoru (salīdzinot ar iPhone 3G) un balss vadības sistēmu.

Digitālais kompass var izrādīties noderīgs tad, ja jūs pārvietojaties ar kājām un vēlaties lietot GPS navigāciju – tādā gadījumā jūs varat ērti noteikt virzienu kādā dodaties, lai neapjuktu, lietojot Google Maps navigācijas programmatūru. Tomēr, lai gan digitālais kompass spēj noteikt aptuveno virzienu, tā precizitāti ievērojami ietekmē citas elektroniskās ierīces, līdz ar to pilsētā digitālā kompasa adatiņas virziens, nekustinot pašu ierīci, mēdz mainīties pat 40° robežās.

Akumulators šai ierīcei tik tiešām ir nedaudz labāks kā 3G modelim, un īpaši patīkams ir fakts, ka, sākot ar šo modeli, iestatījumos ir iespējams ieslēgt, lai pie baterijas indikatora radītos arī cik procenti akumulatora enerģijas vēl ir atlikuši, kas ļauj daudz precīzāk novērtēt akumulatora uzlādes stāvokli.

Ierīce spēj nedaudz ilgāk strādā sarunu režīmā, taču, atverot kādu prasīgu aplikāciju (piemēram, kādu 3D spēli), atliek vien noskatīties kā akumulatora enerģijas procenti strauji sarūk, jo uzlabotais procesors šķiet patērē vairāk enerģijas nekā iPhone 3G procesors. Turklāt, aktīvi lietojot resursietilpīgas aplikācijas, ierīce manāmi uzkarst, kas nekādā gadījumā nav patīkami. Pārlieku lielās uzkaršanas dēļ ārvalstīs esot pat bijuši gadījumi, kad baltajam 32 GB modelim mainās aizmugurējā vāciņa krāsa.

Sarunu režīmā ierīce spēj darboties aptuveni 5 stundas 3G tīklā un gandrīz 7 stundas 2G mobilo sakaru tīklā, bet, ja jūs aktīvi lietosiet aplikācijas, tad jums šo tālruni, visticamāk, nāksies lādēt kā minimums katru otro dienu.

Balss vadība vairs nav nekas jauns, taču šajā tālrunī ar balss vadību var aktivizēt arī funkcijas, kuras parasti netiek vadītas ar balss palīdzību. Piemēram, lietotājs var likt tālrunim atskaņot konkrēta izpildītāja dziesmas un veikt citas specifiskas darbības. Ja precīzi izrunāsiet angļu valodas terminus, tad ierīci var vadīt arī šādā veidā, tomēr šī funkcija vairumā gadījumu neizrādīsies īpaši noderīga.

Vēl viens sīks, bet patīkams jaunieviesums ir uzlabots ekrāna pārklājums uz kura pirkstu nospiedumi ir mazāk manāmi.

Secinājumi

Apple iPhone kārtējo reizi sevi ir pierādījis kā ļoti ērtu mobilo izklaides ierīci, un jaunajam iPhone 3GS beidzot ir uzlabota kamera, kā arī ievērojami uzlabota ātrdarbība. Tomēr iPhone joprojām turpina veco niķi ar regulāru atslēgšanos no mobilā sakaru tīkla. Vai jaunais iPhone 3GS ir nelielas piemaksas vērts? Ja jums jau ir iPhone (īpaši tas attiecas uz iPhone 3G īpašniekiem), tad, visticamāk, ka nē, jo ir jāņem vērā arī regulāri ikmēneša maksājumi mobilo sakaru operatoram, bet, ja jums vēl nav iPhone, un jūs plānojat tādu iegādāties, tad viennozīmīgi iesakām izvēlēties iPhone 3GS modeli.

Plusi:

+ Ievērojami uzlabota ātrdarbība
+ Uzlabota kamera, iespēja uzņemt video
+ Iekļauta video apstrādes programmatūra
+ Digitālais kompass
+ Nedaudz uzlabots akumulators
+ Joprojām ērtākā e-pasta aplikācija un ļoti laba interneta pārlūkprogramma
+ Intuitīvs interfeiss

Mīnusi:

– Maz atšķirību no iepriekšējā modeļa
– Cena
– Mēdz atslēgties no mobilo sakaru tīkla pat Rīgas centrā
– Aktīvi lietojot aplikācijas, tālrunis ievērojami uzkarst
– Pagaidām nav Java atbalsta
– Dizains gandrīz identisks iPhone 3G modelim

Cena:

Bilžu paraugi (klikšķiniet uz katra no attēliem, lai aplūkotu to pilnā izmērā):

Saistītie video:


Kā pasargāt iPhone ekrānu un korpusu no skrāpējumiem?

Izsaki savu viedokli