Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Nesen BOOT.Lv redakcijā aizsākās diskusija par Linux operētājsistēmu un tās ilgstoši vājajiem panākumiem, kurā esam izlēmuši iesaistīt arī portāla apmeklētājus. Tomēr pirms aicinām jūs piedalīties šajā diskusijā, vēlamies iepazīstināt ar statistiku operētājsistēmu tirgū, kā arī pastāstīt pāris interesantus faktus par Linux. Īsumā par Linux

Pirmā Linux versija tika radīta 1991. gadā, kad kāds Helsinku universitātes students, kuru sauca Linus Torvalds, rakstīja programmatūru universitātes Unix serveriem. Torvaldam sākotnēji nebija mērķa radīt jaunu operētājsitēmu, tomēr tieši tas viņam izdevās. Viņš gāja pavisam atšķirīgu ceļu, nekā bija gājuši Microsoft un Apple dibinātāji, jo tā vietā, lai dibinātu savu kompāniju, kas attīstītu šo produktu, viņš izvēlējās vieglāko ceļu un vienkārši piedāvāja to lejupielādēt kāda Usenet foruma apmeklētājiem.

Linux operētājsistēma pastāv jau 17 gadus, un šajā laikā tā ir daudz attīstījusies, tomēr atšķirībā no Microsoft Windows vai Mac OS, Linux neizstrādā viena kompānija, jo tas ir atvērtā pirmkoda projekts, kas nozīmē tikai to, ka jebkurš var izveidot savu Linux versiju jeb tā saukto distributīvu. Sākotnēji iespēja produktu brīvi pielāgot savām specifiskajām vajadzībām varētu šķist ļoti veiksmīga, tomēr realitātē vairums Linux versiju bieži tiek uzskatītas par ļoti lietotājam nedraudzīgām operētājsistēmām.

Šī brīvība modificēt Linux pēc saviem ieskatiem ir radījusi virkni ar haotiskiem produktiem, turklāt interesanti, ka pēdējā laikā ļoti populāri ir kļuvis piešķirt dažādām Linux versijām Mac OS X līdzīgus vaibstus. Par spīti tam visam, nevar noliegt, ka Linux ir viennozīmīgs līderis serveru operētājsistēmu tirgū, tomēr šajā ziņā liela pateicība pienākas tādām kompānijām kā IBM un Novel, kas ir izstrādājušas savas Linux versijas.

Statistika

Operētājsistēmu tirgus ir tā tehnikas pasaules nozare, kurā vislabāk ir manāmas līdera un pastarīša attiecības. Šajā tirgū dominē Microsoft ar dažādajām Windows operētājsistēmas versijām, sastādot apmēram 90%. Strauji popularitāti iegūst arī Apple izstrādātās Mac OS operētājsistēmas, kuras lieto aptuveni 4,5 procenti datorlietotāju. Tomēr jāņem vērā, ka šis skaitlis strauji palielinās, piemēram, pēdējo 2 līdz 3 mēnešu laikā Mac OS lietotāju skaits ir kāpis par 0.5%.

Tātad 95% no operētājsistēmu tirgus kontrolē mūžsenie konkurenti Microsoft un Apple, turklāt jāpiebilst, ka abu operētājsistēmas ir maksas produkti, kurus nekādi nav iespējams nosaukt par lētiem. Bet kur ir Linux? Vadoties pēc w3.org interneta statistikas datiem, Linux 2008. gada janvārī uz saviem datoriem bija uzstādījuši 3,6% interneta lietotāju, turklāt tieši tik pat izplatīts tas bija pirms gada. Trīs gadu laikā, kopš 2005. gada janvāra, Linux tirgus daļa ir palielinājusies par nieka 0.4%.

Tātad Linux, kurš ir bezmaksas atvērtā pirmkoda produkts, 3 gadu laikā spēja piesaistīt tik pat lielu datorlietotāju daļu, cik Mac OS pēdējo 3 mēnešu laikā. Protams, salīdzinot ar Microsoft, kura produktus izmanto neskaitāmi miljoni lietotāju, tie ir gan tikai sīkumi.Linus Torvalds

Daži interesanti fakti un joki:

– Torvalds sākotnēji vēlējās savu operētājsistēmu saukt par Freax.
– Daudzi jau zina, ka populāro Linux talismanu – pingvīnu, sauc Tuks (Tux). Tomēr ne visi varētu zināt, ka šis vārds ir cēlies no „Torvaldss UniX

– Linus Torvalds ir precējies ar vairākkārtējo Somijas karatē čempioni.
– Bils Geits Microsoft dēļ pameta universitāti, Stīvs Džobss Apple radīšanas vārdā pārdeva savu Volkswagen busiņu, bet Linus Torvalds izveidoja jaunu tēmu forumā un uzlika savu produktu uz FTP servera.
– Pastāv teorija, ka Linux distributīvu skaits pārsniedz to lietotāju skaitu.

Piedalies diskusijā!

Aicinām visus lasītājus izteikt komentāros savu viedokli par Linux pašreizējo stāvokli un tā iespējamo nākotni. Varat paviesoties arī mūsu forumā, kurā notiek balsošana par tēmu: „Vai Linux ir izgāšanās?” Ļoti tuvā nākotnē jūs gaida raksts, kas tuvāk apskatīs visu trīs pasaulē vadošo operētājsistēmu un tās izstrādājošo kompāniju pirmsākumus.

Izsaki savu viedokli