Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Lielākā digitālo kompaktkameru problēma ir niecīgais attēlu veidojošā gaismjūtīgā sensora izmērs. Ir ļoti plašs piedāvājums kamerām, kuru sensors ir nieka 1/2.3”, jeb apmēram 6 x 4.5 mm. Ierastā APS-C sensora izmērs, ko izmanto sākuma līmeņa spoguļkamerās, ir apmēram 23.4 x 15.6 mm.

Sony ir pacenties šo trūkumu izlabot un piedāvā Sony Cyber-shot DSC-RX100, kurai uzstādīts 1” sensors (13.2 x 8.8 mm). Vairāk par DSC-RX100 lasi tālākā apskatā.

  • CMOS sensors, 20.2 mpix, 5472 x 3648 max izšķirtspēja;
  • ISO 80 – 25 600, auto iestatījumos ISO 125 – 3200;
  • 28 – 100 (3.6x zoom) mm objektīvs, optiskā attēla stabilizācija;
  • F1.8 – 4.9, 30 sek. – 1/2000 sek.;
  • 3” ekrāns, 1 228 800 punktu izšķirtspēja;
  • Pilna manuālā vadība;
  • AVCHD 1920 x 1080 ar 60 fps;
  • 240 g, 102 x 59 x 36 mm;
  • Aptuvenā cena 430Ls.

Izskats un uzbūve

Sony Cyber-shot DSC-RX100 ir neliela kamera, tā tiešām ieguls bikšu kabatā bez vēdera ievilkšanas un citām darbībām. Vietas taupīšanas rezultātā nav izveidots rokturis, jeb t.s. grips. RX100 ir pilnīgi plakana un prātīgi būtu uzreiz pievienot ap roku apliekamo lenci. Starp citu, RX100 abās pusēs ir iespēja pievienot cilpas, kurās stiprina kaklā karamo lenci. Cilpas komplektā ir, lences – nav.

Sony DSC-RX100 virspusē atrodas ieslēgšanas un slēdža pogas, kā arī iestatījumu ritentiņš. Kreisajā pusē apslēpta zibspuldze. Ap objektīvu ir riņķis, ar ko iestatīt asumu, kā arī tas ir definējams citu funkciju izpildei.

Lielu daļu aizmugures aizņem pareizas krāsas attēlojošs LCD ekrāns. Tam blakus izvietots vadības ritentiņš un ap to – pogas. Pogu skaits saglabāts minimāls un lielākam pogu skaitam tur arī vieta neatrastos.

Kameras labajā sānā ir microUSB pieslēgvieta. Apakšā var atrast microHDMI pieslēgvietu, kā arī akumulatora un SD kartes nosedzošo vāciņu.

Kopumā kameras uzbūve ir pārliecinoša, jo viss tās korpuss veidots no metāla. Diemžēl ekrāns nav kustināms un neatradīsi arī pieslēgvietu zibspuldzei.

Izvēlne un iestatījumi

Sony DSC-RX100 izvēlne ir pielāgota no Sony Alpha DSLR fotokamerām. Patīkami, ka lietotājs pats var izveidot vairākus pilnīgi nodalītus profilus, kuros norāda atšķirīgu attēla kvalitāti, maksimālo pieļaujamo ISO u.c. pamata iestatījumus.

RX100 atļauj funkciju (Fn) pogu definēt kā septiņus dažādus iestatījumus vienu aiz otra. Aizmugures ritenīša labo un kreiso nospiešanas virzienu arī var iestatīt pēc savām vēlmēm.

Izvēlne atļauj iestatīt kameras lādēšanu caur microUSB portu, kas kompaktkamerām ir reti redzēts risinājums. Mūsdienās, kad visiem ir viedtālruņi ar microUSB, DSC-RX100 lādēšana problēmas nesagādās. Noteikti jāatzīmē, ka RX100 ar vienu uzlādi spēs uzņemt ap 350 – 400 kadriem bez zibspuldzes.

Lietošanas pieredze

Kamera ieslēdzas nedaudz slinki, no sākuma izbrauc objektīvs, pēc tam ekrānā tiek ieslēgtas visas informatīvās ikonas. Nevarētu to saukt par ļoti lēnu ieslēgšanos, bet ātra tā noteikti nav.

Autofokuss ir neredzēti ātrs un ļoti precīzs. Pēc internetā pieejamās informācijas tas ir pat ātrāks nekā Sony NEX-7 un Olympus E-M5 autofokuss.

Nav nekur atsevišķi izdalīta poga, kas paredzēta zibspuldzes aktivizēšanai. Nākas to meklēt diezgan dziļi iestatījumos vai arī paļauties uz automātisko funkciju vēlmi to lietot. Zibspuldzes uzbūve atļauj to notēmēt pret griestiem, šādi iegūstot atzīstamas fotogrāfijas telpās. Šī nav ražotāja paredzēta iespēja, vienkārši pašam ar pirkstu jāpietur zibspuldze pret griestiem.

Nedaudz pārsteidz Sony izvēle likt kopā F1.8 objektīvu ar tikai 1/2000 sek. ekspozīcijas laiku. Šo nedaudz glābj ISO 80 iespēja, bet tāpat gaišā, saulainā dienā nāksies „vērt ciet” par dažiem klikšķiem. Varbūt arī tas ir labi, jo pie F1.8 attēls tiek veidots ne tik ass, kā sākot no F2.8.

F2.8 var iegūt diapazonā no 28 līdz 40 mm, kas šādam fotoaparātam ir pat ļoti iespaidīgi.

Sony ieviesis jaunu paaudzi sejas atpazīšanas funkcijā. Šobrīd tā strādā visās gaismas un fokusa mērīšanas metodēs (iepriekš sejas atpazīšana strādāja tikai matrix un multi-focus režīmos).

Sony Cyber-shot DSC-RX100 ir viena no retajām kompaktkamerām, kurai var lietot manuālo asuma iestatīšanu. Tam ļoti palīdz ap objektīvu esošais riņķis un iespēja aktivizēt dažādu krāsu indikāciju vietās, kur ir vislielākais kontrasts. Šī funkcija ir identiska tai, ko var atrast Sony NEX sērijas kamerās.

Video uzņemšana

Sony pamatīgi piedomājis pie video uzņemšanas funkcijas un DSC-RX100 pieejams pilns klāsts ar manuālajiem iestatījumiem filmēšanas izvēlnē. Pārgriežot ritentiņu uz filmēšanas sadaļu tiek piedāvāts izvēlēties programmas (pilnīgi automātisks), atvēruma prioritātes, slēdža prioritātes un pilnīgi manuālo video uzņemšanu.

Visu laiku akurāti strādā attēla stabilizācija. Tā netaisa nekādus sintētiskus brīnumus. Attēls iznāk vienmērīgs un neizraustīts.

Izmēģinājuma laikā konstatēju, ka kamera spēj ierakstīt vērā ņemamu FullHD video, bet nedaudz pieklibo skaņas ieraksts. Ko gan var gribēt no iebūvēta mikrofona…

[bootgallery]

Gala vārds

Sony ir izdevies izveidot ļoti interesantu un kvalitatīvu kompakta izmēra fotoaparātu. Patīkami, ka tas nav aprīkots ar visāda veida modernajām iespējām (piezīmēt ūsas, uzlikt ragus utt.), kas faktiski der tikai sociālo portālu nožēlojamajām vajadzībām.

Savā nišā Sony DSC-RX100 ir viena no mazākajām, ja ne pati mazākā fotokamera. Tas diemžēl nozīmē, ka RX100 nebūs pārāk ērta lietošanā neesošā gripa dēļ.

Nevienam nav noslēpums, ka pircējs „balso” par produktu ar savu naudas maku un RX100 nebūt nav tas lētākais prieks. Daudzi pamatoti iebildīs, ka par šādu cenu var īpašumā iegūt jau pamatīgu DSLR kameru. Līdzīgā cenā būs arī Canon G1X, kura sensora izmēri ir vēl ievērojamāki, pārsniedzot Olympus 4/3 sensora izmēru un tuvojoties APS-C izmēram.

+ gaiša optika, salīdzinoši liels attēlu veidojošais sensors

+ fotogrāfijas ir dzīvās, nepārspīlētās krāsās

+ pilnīga manuāla kontrole foto un video uzņemšanas laikā

+ izmērs, pārliecinoša uzbūves kvalitāte

– nav zibspuldzes pieslēgvietas

– cena

Fotogrāfijas pilnā kvalitātē pieejamas http://goo.gl/PxWix (ap 287 MB)

Saistītās tēmas: apskatsfotokamerassony

Izsaki savu viedokli