Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Beidzot arī BOOT.Lv redakcija saņēmusi apskatam jau kādu laiku iznākušo Sony Alpha NEX-7 fotokameru. Alpha NEX sēriju varētu raksturot kā fotokameras bez spoguļsistēmas, bet ar salīdzinoši lielu attēlu veidojošo matricu un maināmiem objektīviem. Pēdējos gados arvien vairāk ražotāju pievēršas šāda tipa fotoaparātiem un tie kļūst populāri lietotāju vidū nelielo izmēru un vērā ņemamās attēla kvalitātes dēļ.

Galvenie tehniskie parametri

  • APS-C (1.5x crop) izmēra attēlu veidojošais sensors (23.5 x 15.6 mm), CMOS tehnoloģija;
  • Sony E objektīva bajonete;
  • 30 – 1/4000 sek. ekspozīcijas laiks, 24.3 megapikseļi, 6000 x 4000 punktu attēls;
  • ISO no 100 līdz 16 000 (auto programmās ISO 100 – 1600), JPG un RAW failu formāti;
  • 3 collu OLED ekrāns (921 000 punkti), elektronisks skatu meklētājs;
  • Iebūvēta zibspuldze, iespēja pievienot ārējo zibspuldzi, HDMI, USB un mikrofona pieslēgvietas;
  • AVCHD filmēšana, max 1920 x 1080p ar 60 vai 25 kadriem sekundē;
  • Svars 400 g ar akumulatoru, bet bez objektīva. Izmēri 120 x 67 x 43 mm;
  • Fotokameras cena (bez objektīva) interneta veikalos ir ap 750 Ls, ar 18 – 55 mm objektīvu sākot no 800 Ls.

Izskats un uzbūve

Uzreiz atzīšos – esmu vienu pakāpi lētāka Sony NEX īpašnieks un man ir radies priekšstats, ka NEX fotokameras ir vienas no izmēros mazākajām šāda veida kamerām tirgū, bet Sony NEX-7 izmēri ir nedaudz uzblīduši. Dārgākā brāļa NEX-7 izmēri gan ir pamatoti – klāt nācis skatu meklētājs, zibspuldzes hot-shoe un divi iestatījumu ruļļi. Šīs pārvērtības ir noderīgas un izmēra pieaugums ir piedodams.

Sony NEX-7 nav nekāda plastmasas rotaļlieta – viss korpuss būvēts no metāla, rokās turamā daļa veidota no neslīdošas gumijas, tas viss kopumā rada ļoti pārliecinošu iespaidu. Salīdzinot ar lētāko modeli, pārstrādātas arī ekrānu noturošās eņģes, tās kļuvušas vēl stingrākas un ekrānu var gāzelēt uz priekšu un atpakaļ pēc saviem ieskatiem. HDMI un mikrofona pieslēgvietas nosedzošie vāciņi gala stāvokļos fiksējas.

Fotokameras aizmugures daļā brīvu vietu nespēsi atrast. Viss nosēts ar pogām ap ekrānu. Lietošanas laikā konstatēju, ka video ieraksta poga ir pārāk vienkārši netīšām nospiežama, kā arī abus virspusē izvietotos iestatījumu ruļļus gadās sagrozīt bez nepieciešamības.

Salīdzinot ar citām NEX sērijas kamerām, NEX-7 ir pogu, slēdžu un ruļļu pārbagāts, kas īsti neatbilst sākotnējai idejai par vienkārši lietojamu fotoaparātu. Izmērs arī īsti neiekļaujas pārējā NEX saimē.

Kopumā vērtēju, ka Sony NEX-7 korpuss nostrādāts izcili. Parasti sākuma līmeņa kamerām sūdzas par papildu pogu iztrūkumu, bet Sony NEX-7 noteikti nesirgst ar šo kaiti – pogas ir lielā skaitā un daudzas no tām ir lietotāja pielāgojamas konkrētai darbībai vai pat vairākām.

Izvēlne un iestatījumi

Patīkami, ka Sony vairumam savu attēlu veidojošo produktu uzstāda viena veida izvēlni. Tas palīdz neapjukt jau tā plašajā produktu jūrā. Nav svarīgi – paņem rokā video vai foto kameru, meklētais iestatījums vienmēr būs vienā vietā.

Sony NEX-7 iet to pašu ceļu, papildus saņemot vairākas apakšizvēlnes, kas pārsvarā domātas dažādu pogu funkciju pielāgošanai. Jāatzīst, ka ar šo uzdevumu bez instrukcijas tikt galā ir pietiekami sarežģīti, jo ražotājs uz aparāta korpusa nav pacenties atšifrēt pogas. To nosaukumus var atrast tikai pamācībā.

Nesaprotamu iemeslu dēļ (turklāt atšķirībā no visiem iepriekš redzētajiem Sony produktiem) apskates režīmā neredzēsi foto un video failus kopā. Ir vēl trakāk – vienā ekrānā blakus nebūs arī AVCHD un MP4 video. Katra failu formāta apskate atsevišķi jāpārslēdz izvēlnē.

Lietošana

Ja neskaita neveikli izvietoto filmēšanas pogu un pārāk viegli pārslēdzamos rullīšus, tad nekas netraucēs ikdienas kameras lietošanu.

Kad visas pogas pielāgotas, var ķerties pie fotografēšanas. Faktiski NEX-7 apgādāts ar plašu automātisko un daļēji automātisko iestatījumu programmām un tās var veiksmīgi lietot, nedomājot par slēdža laikiem, jūtību vai atvērumiem. Ļoti interesanta un pat pieredzējušam lietotājam noderīga sadaļa atrodas zem Scene, jeb iepriekš definētu programmu sadaļas. Šeit atrodamās programmas palīdzēs uzņemt lieliskus saules rieta, naksnīgas pilsētas un citus specifiskus attēlus.

Reti kura mūsdienu kamera iztiek bez visādu iebūvēto specefektu klātbūtnes. Sony NEX-7 nav izņēmums un palīdzēs bez datora izveidot efektīgas melnbaltas, retro un pop-art fotogrāfijas. Neiztiek arī bez 3D un to iespējams izveidot pie panorāmas veidošanas sadaļas.

Protams, NEX-7 piedāvā arī pilnīgi pašsaprotamas atvēruma un slēdža prioritātes, kā arī citus iestatījumu, ko var atrast jebkurā pilntiesīgā DSLR fotoaparātā. Vienā no ekrāna skatiem atrodas līmeņrāža funkcija, kas gan vairāk būs piemērota statīva regulēšanas laikā, jo līmeņrāža skats atslēdz visu pārējo iestatījumu informāciju.

Video uzņemšana ir ļoti vienkāršota. Tikko nospiedīsi sarkano REC pogu, uzreiz jau uzņemsi video. Faila formāts un izšķirtspēja maināmi tikai pamata izvēlnē. Tāpat kamera izmanto tikai to atvērumu, ko būsi atstājis pēdējo fotografēšanas režīmā. Sony NEX-7 video režīmā ir pilna laika auto fokuss, turklāt tas ir nedzirdams. Skaņa gan nav no labākajām, bet pastāv iespēja pievienot ārēju mikrofonu.

Ir jābūt uzmanīgam ar akumulatora darbību. Sony NEX-7 spēj salīdzinoši ātri iztukšot akumulatoru un ar vienu uzlādi izdosies uzņemt apmēram 140 – 180 kadrus.

Objektīvu klāsts

Šobrīd Sony piedāvā pieņemamu oriģinālo objektīvu klāstu, sākot no 16 mm F2.8 „pankūkas” un 24 mm F1.8 Zeiss objektīva, un beidzot ar 55 – 210 mm F4.5 – 5.6 telezooma objektīvu. Pa vidu vēl ir 50 mm F1.8 un 30 mm F3.5 macro, kā arī daži citi objektīvi. „Pankūkai” ir arī wide un fish-eye konverteri. Kopumā oriģinālo objektīvu klāsts nosedz ikdienas nepieciešamības un to cenas ir drīzāk pieejamas. Pārsvarā objektīvi iekļaujas 180 – 300 Ls robežās, izņēmums gan ir 24mm F1.8 Zeiss, kas izmaksās ap 700 Ls.

Sony paziņojuši, ka līdz 2013. gada beigām pie pircējiem nonāks vēl pieci objektīvi. Pagaidām pieejami tikai divi vai trīs citu ražotāju objektīvi E bajonetei, kas strādās arī autofokusa režīmā.

Sony NEX iemīļojuši arī citu ražotāju objektīvu izmantotāji, jo pārejas uz Sony E bajoneti ir gandrīz jebkuram objektīvam. Tad gan ir jārēķinās ar manuālu fokusu, bet NEX fotoaparātiem ir attīstīti dažādi manuālā fokusa regulēšanas palīginstrumenti. Kvalitatīva misiņa un alumīnija pāreja internetā maksā sākot no $15.

Diemžēl ir jāatzīst, ka komplektā līdzi nākošais 18 – 55 mm F3.5 – 5.6 nav augstvērtīgs objektīvs un pavisam noteikti būs „pudeles kakls” gan NEX-7, gan citiem NEX modeļiem. Vienīgie vērā ņemamie argumenti šī objektīva iegādei ir tā lētums, optiskā attēla stabilizācija un autofokuss. Iesācējiem šāds objektīvs būs pietiekams, bet komplektā ar dārgo, no augstajiem veikalu plauktiem nākušo Sony NEX-7 šis objektīvs veido neatbilstošas fotogrāfijas.

[bootgallery]

Gala vārds

Sony ir ļoti centušies, visa NEX sērija ir vērā ņemama un NEX-7 nav izņēmums. Aprīkots ar plašu funkciju klāstu, daudzām lietotāja pielāgojamām pogām, salīdzinoši lielu attēlu veidojošo matricu un kvalitatīvu korpusu, tas var kļūt par lielisku fotogrāfa sabiedroto. Aparāta kvalitāte, iepakojums un līdzi nākošā kakla siksna bļautin bļauj, ka NEX-7 pārstāv savas sērijas pašu augstāko klasi. Lielākie NEX-7 mīnusi ir grūti attaisnojamā cena un šādam fotoaparātam neatbilstoša oriģinālā objektīva izvēle. Pārējā NEX sērija ir gandrīz divas reizes lētāka, bet ļoti maz zaudē funkcionalitātē.

+ ideāli nostrādāts korpuss

+ izcila attēla kvalitāte (ar atbilstošiem objektīviem)

+ spilgts OLED ekrāns ar augstu izšķirtspēju

+ neliks vilties arī pieredzējušam fotogrāfam

– augsta cena

– komplektā neatbilstošs objektīvs

– neveikls video uzņemšanas pogas izvietojums

Saistītās tēmas: apskatsfotokamerassony

Izsaki savu viedokli