Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Pirms nedaudz vairāk kā nedēļas masu medijos parādījās ziņas par to, ka aptuveni 750 kilometru augstumā virs Sibīrijas sadūrušies ASV un Krievijas komunikāciju satelīti. Kā izrādās, šī sadursme ir izraisījusi nopietnas sekas: tā ir nopietni apgrūtinājusi nākotnes kosmosa misijas un var izraisīt slavenā Hubble teleskopa bojāeju. “Nākotnes kosmosa kuģu un raķešu startus vajadzēs pielāgot faktam, ka sadursmes izraisītās atlūzas ir izplatījušās 800 kilometru plašā apvidū un tuvāko 5-6 gadu laikā savāksies kopīgā orbītā,” skaidroja Santpēterburgas Pulkova observatorijas direktors Aleksandrs Stepanovs.

NASA informē, ka šis milzīgais atlūzu mākonis ir pievienojies 19 tūkstošiem objektu, kas jau līdz šim atradās Zemes orbītā.

Šis incidents var nopietni apdraudēt nākotnē paredzētos kosmosa kuģu un raķešu lidojumus, tādējādi apdraudēts ir arī ļoti populārais Hubble teleskops, kas, gadījumā, ja tam netiks veikta nepieciešamā apkope, tuvāko divu gadu laikā ies bojā.

Diemžēl, sūtot kosmosā Space Shuttle kosmosa kuģi, NASA nopietni riskētu ar kosmosa kuģa un tā apkalpes drošību, jo šobrīd risks, ka kosmosa kuģis saskriesies ar kādu no atlūzām, ir pārāk liels. Nesen pieredzētās satelītu sadursmes rezultātā orbītā šobrīd ar ātrumu 28 000 km/h lido aptuveni 600 atlūzu, un katra no tām kosmosa kuģim var nodarīt smagus bojājumus (nemaz nerunājot par kosmonautu, kurš tobrīd atrodas atklātā kosmosā, lai veiktu Hubble teleskopa apkopi).

NASA ziņo, ka Hubble teleskopam ir nepieciešams nomainīt baterijas, uzstādīt jaunu zinātnisko aprīkojumu (tajā skaitā arī jaunu kameru) un atjaunot pārklājumu, kas ierīci pasargā no radiācijas. Līdz ar to Space Shuttle kosmonautiem nāktos 5 reizes doties atklātā kosmosā.

Jau līdz šim Hubble satelīta apmeklējums bija bīstams, jo tas orbīta atrodas ievērojami augstāk par Starptautisko kosmosa staciju, tomēr tagad situācija ir kļuvusi vēl daudz nopietnāka, jo Ķīna 2007. gadā testa nolūkos uzspridzināja vienu no saviem satelītiem, piesārņojot kosmosu ar vēl vairākiem simtiem potenciāli bīstamu atlūzu, bet punktu visam pielika šomēnes notikusī satelītu sadursme.

Pēc NASA aprēķiniem šobrīd iespēja, ka Space Shuttle piedzīvotu katastrofālu sadursmi ar kādu no atlūzām ir 1 pret 185, tādējādi ir pārsniegts NASA noteiktais drošības limits (1 pret 200).

Lēmumu par to vai sūtīt vai nesūtīt kosmosa kuģi uz Hubble, NASA, iespējams, pieņems jau tuvāko nedēļu laikā.

Izsaki savu viedokli