Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

ASV armijai ar pirmo mēģinājumu izdevies notriekt USA-193 spiegu satelītu, kas bija izgājis no orbītas, un lēnām zaudēja augstumu. Ja šis satelīts netiktu notriekts, tad jau 6. martā tas nogāztos uz zemes, taču Pentagons šādu scenāriju nevēlējās pieļaut, jo satelītā bija svarīgi dati, un tas sastāvēja no cilvēka dzīvībai bīstamām izejvielām. “Uz zemes, gaisā, jūrā un kosmosā novietotu sensoru tīkls ir apstiprinājis, ka ASV militāristiem ir izdevies pārtvert nefunkcionējošo spiegu satelītu,” teikts ASV Aizsardzības ministrijas paziņojumā.

Šorīt ASV jūras spēku AEGIS karakuģis USS Lake Erie izšāva modificētu taktisko standarta 3 raķeti, kas trāpīja USA-193 satelītam, kurš atradās 247 kilometru augstumā virs Klusā okeāna un lidoja ar 27 000 km/h lielu ātrumu.Pašlaik vēl nav zināms vai raķete ir trāpījusi precīzi mērķī – satelīta pilnajā degvielas tvertnē. ASV Aizsardzības ministrija ziņo, ka tas, vai ir izdevies trāpīt degvielas tvertnē, kļūs zināms tuvāko 24 stundu laikā. Tomēr pašlaik izskatās, ka raķete ir trāpījusi precīzi mērķī.

Lielākā daļa atlūzu jau tuvāko 24 līdz 48 stundu laikā nokļūšot atmosfērā, kur tās sadegs, bet mazākās satelīta daļiņas atmosfērā nokļūs nedaudz vēlāk – līdz tam varot paiet pat 40 dienu ilgs laika periods.

Pat ja nebūs izdevies trāpīt tieši degvielas tvertnē, šis solis sniegs milzu priekšrocību, jo iekārta sadalīsies sīkās daļās, kas zemes atmosfērā visticamāk sadegs. Interesanti, ka raķete, kas šo satelītu pātvēra, netika aprīkota ar sprāgstvielām, jo šajā gadījumā pilnībā pietika ar sadursmes radīto triecienu.

Interesanti fakti:

– ASV jūras spēkiem raķeti bija jāizšauj 10 sekunžu ilgā laika periodā. Šāda iespēja 10 sekunžu laikā notriekt satelītu būtu vēl deviņas vai desmit dienas.
– USA-193 satelīts tā notriekšanas laikā atradās 247 kilometru augstumā un lidoja ar ātrumu 27 000 km/h
– Satelīta notriekšanas aptuvenās izmakas esot 60 miljoni dolāru
– Ja šo iekārtu nebūtu izdevies notriekt, tā marta sākumā ietriektos Zemē, un visticamāk izraisītu indīgu gāzu mākoni
– Nepieciešamos aprēķinus veica 200 cilvēku liela ekspertu komanda

Izsaki savu viedokli