Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Kad mājās vai birojā jāmeklē jauns dators, varbūt ir vērts padomāt un nošaut divus zaķus – mazajā kastītē iepakotais, un ar Windows Vista aprīkotais A51E portatīvais dators no BenQ ir iespējams labākais darbarīks darbā un ikdienā. Iepazīšanās
Kā pirmais no trim klēpjdatoriem, kas gūlās zem BOOT.Lv skalpeļa, bija BenQ ražotais A51E, kas ir kā A klases mersedess – maziņš no ārpuses, bet ar labu auru, kvalitāti un funkcionalitāti. Šajā datorā savietots viss svarīgākais ikdienas darbam. Intel mobilās sērijas Celeron M430 procesors (1,73 GHz) nav diez ko jaudīgs, taču biroja darbus pavilks bez problēmām. 512 megabaitu ietilpīgā DDR2 SDRAM atmiņa un integrētā SiS Mirage grafiskā karte vēl jo vairāk pierāda, ka šis BenQ modelis pamatā paredzēts darbam ar biroja programmatūru, nevis spēļu dzenāšanai vai 3Dmax objektu veidošanai. Šim, tā pat kā pārējiem diviem sērijā apskatītajiem datoriem (gaidiet drīzumā), ir uzstādīta Windows Vista operētājsistēma (šajā modelī Home Basic versija).

Šo varam uzskatīt par darba cinīti, tam ir 80 GB cietais disks un 8x DVD rakstītājs, bet nav FireWire porta, tādēļ jāuzmanās, ja pērk ārējo cieto disku. Pārējās pieslēgvietas, kā jau pieklājas parastam darba zirgam – 4x USB 2.0, austiņu izeja un mikrofona ieeja, S-Video un VGA izeja, kā arī modems un LAN (10/100 Mbps; ir arī 802.11b/g bezvadu tīkls).

Dizains un ergonomika
Pirmais iespaids par BenQ A51E ir visnotaļ pozitīvs – atturīgi sudrabots monitora vāks, uz kura metāliskiem burtiem izcelts ražotāja nosaukums. Šāda pati atturība ievērota arī datora iekšpusē – mūsdienās tik ļoti populārais gaišais tonis šeit ir apvienots ar klasiski melno, savukārt augšpusē atrodamās spilgti zaļi izgaismotās ieslēgšanas un papildu podziņas, kuras gan vakarā traucē patīkami baudīt filmu, padara šo vidi nedaudz vasarīgu. Pašā tastatūras stūrī nemanāmi noslēpies diezgan kvalitatīvs mikrofons.

Nenoliedzami, kvalitatīvā darbā ar datoru ļoti svarīgi ir justies ērti, jo sevišķi biroja programmu lietotājiem, kuri pie tā sēž daudzas stundas dienā. Šis BenQ atstāj diezgan patīkamu iespaidu, lai arī nedaudz kremt skārienjūtīgā ekrāna īpaša neatdalīšana (piemēram, iegremdēšana vai izciļņa izveidošana) no pārējās virsmas. Taustiņu spiešana ir mīksta un nav nepieciešams piedomāt pie tā vai taustiņš tika nospiests.

Protams, nedrīkst aizmirst, ka datoru ir jāpārvieto; šim konkrētajam modelim, lai arī tas aprīkots ar 15,4 collu platekrānu, svars ir 2,8 kilogrami, tāpēc īpaši nevajadzēs svīst, nesot šo datoru. Visās malās esošās pieslēgvietas ir pārdomātas un problēmām ar attiecīgas perifērijas pieslēgšanu arī rasties nevajadzētu. Nedaudz izbrīnīja datora dīvainā reaģēšana uz ātro taustiņu nospiešanu (Fn + kāds no F taustiņiem), kas parasti no citu datoru puses tiek pavadīta ar kādu uzskatāmu rīcību uz ekrāna – šeit viss vienkārši notika bez datora iejaukšanās un regulēt mūzikas skaļumu vai attēla spilgtumu bija visai interesanti; iespējams pie vainas jaunā Windows operētājsistēma vai draiveru neuzstādīšana.

Varbūt būsiet piefiksējuši, ka daudzi datori ik pa brītiņam diezgan skaļi iedūcās, tādējādi atvēsinot savu „organismu”. Šis to dara nepārtraukti, taču ļoti klusu un tas nav kaitinoši – portatīvais dators ir diezgan vēss un tas nededzina kājas, pat ja to netur uz galda, bet gan klēpī.

Performance
Kurš gan nevēlas neizsmeļamu jaudu un iespējas? Lai arī šis modelis to gluži nevar piedāvāt, tam ir pietiekami resursi tā mērķauditorijas uzdevumu veikšanai (grāmatvedība, lietvedība u.c. līdzīgas nozares).

Katram klēpjdatoram ir jāpievērš uzmanība ekrānam gluži tā vienkāršā iemesla dēļ, ka tā nomaiņa ir stipri sarežģīta. Darbošanās ar šo BenQ spilgtā gaismā ir neaudz apgrūtināta, jo traucē spīdīgais ekrāns, uz kura nedaudz atspīd apkārt esošais, toties 1280×800 pikseļus attēlojošā matrica (tās aiztures laiks ir tikai 16 milisekundes) ir ar sulīgām krāsām un Windows Vista fona bilde izskatās ļoti tīkami acīm. Skaņa, kā jau klēpjdatora skaņa – ne ar ko īpaši neizceļas un savu pamatfunkciju daudz maz godam veikt ir spējīga.

Runājot par klēpjdatora bateriju nav viennozīmīgas atbildes – varētu jau vēlēties Centrino sistēmu darbības ilgumu, taču arī šis variants nav slikts. Šajā (un arī pārējos divos) datoros tiek izmantota litija jonu sešu šūnu baterija ar 4800 mAh. Tiek piedāvāti trīs darbības veidi – balansēts, kā arī uz jaudu vai ilgdarbību balstīts. Balansētajā režīmā sistēma tukšgaitā ziņo, ka akumulators spēs darboties vēl nedaudz mazāk par divām stundām. Pēc BOOT.Lv domām, pietiekami ilgi, ņemot vērā procesora jaudu, monitora izmēru, kā arī mērķauditoriju (lasi – cilvēkus, kas sēž birojā pie strāvas).

Beigt apskatu bez jaudas novērtējuma nevar, tādēļ talkā nāca sintētiskie testi – BOOTmark un 3Dmark. Mūsu pašu izstrādātajā BOOTmark dators ekonomiskajā baterijas režīmā savāca 3979 punktus, no kuriem 2832 pienācās procesoram, savukārt 1147 – atmiņai (salīdzinoši var apskatīt citus testu rezultātus te). Savukārt, kad akumulators tika pārslēgts jaudas režīmā, procesora rezultāts vien sastādīja jau 7032 „būtmarkas”, bet atmiņas rezultāts ir 2306 markas, kas kopā sastāda 9338 markas – mūsuprāt, pat ļoti labs rezultāts šādi komplektētam biroja datoram (nedrīkst gan aizmirst, ka tas ir tikai sintētisks tests un reālo jaudu tas parāda tikai teorētiski).

Turpinājumā, iemēģinot datora spēkus ar Futuremark sērijas programmām (3Dmark 05 un PCmark 05), tika noskaidrots, ka PCmark nedraudzējas ar Windows Vista un tas pieprasīja Windows XP operētājsistēmas klātbūtni. Arī ar 3Dmark bija interesanti pārsteigumi, jo videokarte neatbalsta Shader Model 2.0, tādējādi nebija iespējams izlaist testa programmatūru uz šī datora.

Galavārds
Portatīvais dators, kas neatstās vienaldzīgu nevienu menedžeri. Iespējams, tiks iztērēti vairāk lati nekā pērkot galda datoru, toties prieks par kvalitāti būs lielāks un arī izmantošanas iespējas – plašākas.

Izsaki savu viedokli