Aktuāls

”iPhone 8” un ”iPhone X” parāda iespaidīgus rezultātus veiktspējas testos

Tālruņi, mobilās ierīces

Latvijas iedzīvotāji iepērkas “Google Play” veikalā par vidēji 3 eiro

Sakaru pakalpojumi

Pavīd pirmās ”Samsung Galaxy S9” baumas – Ierīcei būšot 1000 kadru sekundē kameras sensors

Tālruņi, mobilās ierīces

”Samsung” beidzot piedāvā likvidēt ”Bixby” pogas funkcionalitāti

Mobilās aplikācijas

”iMessage” maksājumu serviss ”iOS 11” vēl nebūs pieejams

Mobilās aplikācijas

Eksperts: lietu internets pamazām sāk savu attīstību biznesa vidē Latvijā

Internets

Prezentēts jaunais ”Volkswagen Amarok Aventura Exclusive” prototips un īpašais ”Dark Label” modelis

Auto, Moto

Uzzināt par “Tele2” piedāvātajām vakancēm un pieteikties darbam tagad varēs caur čatbotu

Telekomunikācijas

”Nintendo Switch” jau atkal pārdošanas apjomu ziņā pārspēj ”PS4” un ”Xbox One”

Aprīkojums

”Porsche” savu pirmo elektroauto atrādīs 2019. gadā

Automobiļi, moto transports
post-image

Kaspersky Lab un B2B International jaunākais pētījums ir radījis bažas par personu, kas vecākas par 55 gadiem, drošību internetā.

Pētījuma konstatējumi, kam pārskatā dots nosaukums «Vecāki un prātīgāki? Skats uz apdraudējumiem, ar ko tiešsaistē saskaras tie, kam pāri 55», parāda, ka šī vecuma grupa var riskanti uzvesties internetā un bieži kļūst par krāpšanas upuri.

Iegūtie dati ir satraucoši, jo pētījums, kurā tika aptaujāti 12 546 interneta lietotāji visā pasaulē, liecina, ka vecākā paaudze patiesībā ir ļoti pievilcīgs mērķis kibernoziedzniekiem. Kad tie, kam pāri 55, ir tiešsaistē, daudzi no viņiem iepērkas, veic bankas darījumus un sazinās ar tuviniekiem bez efektīvas sevis un sev vissvarīgāko lietu aizsardzības pret kibernoziedzniekiem.

Lai gan šīs vecuma grupas pārstāvji biežāk instalē drošības programmatūru savos datoros, viņi retāk aizsargā savas mobilās ierīces vai maina paradumus tiešsaistē, lai paliktu drošībā. Piemēram, viņi mazāk par citām vecuma grupām (30 % salīdzinājumā ar 38 %) izmanto stingrus konfidencialitātes iestatījumus sociālajos medijos un pārlūkā. Tāpat ir mazāka varbūtība, ka viņi izmantos ierīcēs ietvertās drošības funkcijas (piemēram, «atrast manu ierīci») vai virtuālo privāto tīklu — attiecīgi 28 % un 10 % salīdzinājumā ar 42 % un 16 % visu vecumu lietotāju. Kad viņi dalās informācijā, tikai 35 % atkārtoti pārbauda ziņojumus pirms nosūtīšanas, un tikai 16 % izvairās dalīties informācijā, kad ir noguruši (salīdzinājumā ar 44 % un 31 % visjaunāko respondentu vidū).

Vecākā paaudze izmanto internetu visai daudzveidīgi, tādējādi palielinot savu neaizsargātību pret kibernoziedzniekiem, ja turpina piekļūt internetam bez piesardzības pasākumiem. Viņi izmanto internetu, lai sazinātos ar citiem — 94 % no tiem, kam pāri 55, regulāri sūta vēstules pa e-pastu. Turklāt viņi pieslēdzas internetam, lai veiktu ikdienas uzdevumus. Šī vecuma grupa biežāk par citām veic finansiālus darījumus, izmantojot internetu, — 90 % no tiem, kam pāri 55, iepērkas un veic bankas darījumus tiešsaistē (salīdzinājumā ar visu vecuma grupu lietotāju vidējo rādītāju 84 %).

Tomēr par spīti tam, tikai puse no tiem, kas vecāki par 55 gadiem, (49 %) raizējas par savu neaizsargātību, kad pērk preces internetā, un lielākā daļa (86 %) neuzskata, ka ir kibernoziedznieku mērķis. Satraucoši, ka divas piektdaļas (40 %) ir pakļāvušas sevi riskam, daloties finansiālā informācijā atklātas piekļuves resursos (salīdzinājumā ar 15 % visās vecuma grupās kopā).

Kiberpratības trūkums padara par 55 gadiem vecākas personas mazāk sagatavotas tiešsaistes vides briesmām. Tādējādi šī paaudze kļūst par kibernoziedznieku upuri. Pārskats liecina, ka 20 % interneta lietotāju ir gados vecāki radi, kas saskārušies ar ļaunprogrammatūru, un 14 % ir padzīvojuši radinieki, kas iekrituši viltus balvu izložu slazdos internetā. Turklāt 13 % ir gados vecāki radi, kas publicējuši pārāk daudz personīgās informācijas par sevi internetā, un 12 % ir padzīvojuši radinieki, kas kļuvuši par tiešsaistes krāpšanas upuriem, skatījušies nepiemērotu/necenzētu saturu vai sazinājušies ar bīstamiem svešiniekiem internetā.

Lai uzzinātu vairāk par gados vecāku lietotāju uzvedību tiešsaistē un apdraudējumiem, ar ko viņi saskaras internetā, lūdzu, apmeklējiet šo lapu. Turklāt jūs varat pārbaudīt savu kiberpratības līmeni https://blog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz/. Lai izlasītu vairāk padomu, kā pasargāt sevi tiešsaistē, noklikšķiniet uz saites https://blog.kaspersky.com/tag/cybersavvy.

 

Saistītās tēmas: Internets

Izsaki savu viedokli