Aktuāls

”Porsche” savu pirmo elektroauto atrādīs 2019. gadā

Automobiļi, moto transports
post-image

No 24. līdz 26. februārim izstāžu centrā Ķīpsalā risinājās izstāde Skola 2017. Šajā pasākumā dažādas Latvijas izglītības iestādes prezentēja sevi, pastāstot sīkāk par mācību iespējām un padarot gaišāku skatu interesentiem. Pasākuma auditorija pārsvarā bija skolēni, studenti un cilvēki, kas vēl nav izlēmuši, kurā skolā iegūt savu topošo izglītību. Mācību iestāžu pārstāvji laipni pastāstīja par konkrētās skolas iespējām un atbildēja uz cilvēku interesējošajiem jautājumiem.

Paralēli dažādai izglītojošai informācijai par skolām, izstādē varēja apskatīt arī aizraujošus tehnoloģiju sasniegumus, kas lielākoties radīti Latvijā. Sākot ar tālruņa aplikācijām un beidzot ar neordināriem velosipēdiem, Boot.lv apskatīja interesantāko.


Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija demonstrēja robotus, dronus un iebiezinātā piena ražošanas ierīci. Roboti ir akadēmijas studentu radīti, un tie piedalās dažādās sacensībās gan Latvijā, gan ārpus valsts. RTA robotu sekmes dažādos turnīros bijušas dažādas. Tie ir neliela izmēra cīņas roboti, kas duelējās viens pret otru apaļā laukumā. Uzvarētājs ir tas, kurš pirmais otru izgrūž no laukuma.

Arī droni ir izstrādāti RTA, un tie piedalās speciālās lidaparātu sacensībās.

Akadēmija atrādīja arī citu interesantu ierīci, ko radījis kāds students savam diplomdarbam. Tā ir visai iespaidīga ierīce, kas spējīga ražot iebiezināto pienu.

Uzņēmums Tomega

Biroja un vizuālās prezentācijas tehnikas uzņēmums Tomega atrādīja dažādas ierīces, kas tapušas sadarbībā ar citiem uzņēmumiem. . Uzņēmums demonstrēja 3D printeri, kas šķidrus polimēru sveķus pārvērš cietā vielā un rada dažādas figūras. Kā, piemēram, attēlā redzama šajā printerī drukāta Eifeļa torņa mini versija.

Līdzīga tehnoloģija ir iestrādāta 3D drukas pildspalvā. Atšķirība ir tāda, ka pildspalva darbojās līdzīgi kā līmes pistole. Tajā tiek ievietots plastisks materiāls, kas izkūst un šķidrā formā tiek izvadīts. Tādējādi var zīmēt dažādas trīs dimensiju figūras.

Tomega parādīja arī nākamās paaudzes interaktīvo tāfeli. To var izmantot kā tradicionālo tāfeli, uz kuras var rakstīt ar krītiņiem, kā arī tai paralēli ir skārienekrāns. Aiz tāfeles skārienekrāna tiek projicēts datora ekrāns, ko var kontrolēt ar tāfeles skārienekrāna palīdzību.

Visai iespaidīga spēle bērniem, kas maksā pustūkstoti eiro. Laukums ir sadalīts divās daļās, un katrā no tiem ir nedabīga izmēra bumbas, kas ar robotu palīdzību jānovieto plauktiņos. Brīvajā režīmā nekādu ierobežojumu nav, taču sacensību režīmā spēles uzvarētājs ir tas, kurš ar savu robotu noteiktā laikā sakrauj visvairāk bumbas plauktos. Robots tiek kontrolēts ar klasiska spēļu konsoles stila pulti, taču ir kāds knifs.

Sacensību režīmā pirmajās minūtēs bērns pats kontrolē robotu, taču pēc tam pults atslēdzas, un robots darbības turpina pats. Taču arī tālāk viss nav tik vienkārši, jo robota turpmākās darbības ir atkarīgas no tā, kā bērns iepriekš robotam ieprogrammējis domāšanu, to kontrolējot. Robots cenšas darboties tā, kā viņš to darīja cilvēka pavadībā, tādēļ viss lielā mērā ir atkarīgs no robota vadītāja atjautības.

Rīgas Tehniskā universitāte

Kā jau to varēja gaidīt, Rīgas Tehniskā universitāte bija sagatavojusi kaudzi dažādus interesantus apskates objektus, kā arī deva iespēju apmeklētājiem pašiem praktiski izmēģināt dažādas neikdienišķas lietas.

Piemēram, jebkuram interesantam bija iespēja pašam izgatavot nelielu luksoforu. Sekojot speciālistu instrukcijām, ar lodāmura palīdzību bija jāsalodē detaļas. Ja viss tika izdarīts pareizi, luksoforam savienojumā ar enerģijas avotu bija jāmirgo.

RTU atrādīja Latvijā ražotas mūzikas iekārtas. Tās radījis uzņēmums Erika Synths, un tā izveidotās iekārtas izmanto mūzikas grupas visā pasaulē. Lai izveidotu skaņdarbu, pietiek ar šo konkrēto ierīci, taču jābūt visai advancētām zināšanām, lai izveidotu patiešām sakarīgu mūziku.

Šis ir bezvadu telefona lādētājs, ko izveidojis kāds RTU inženierijas doktorantūras students. Katrā “mājiņā” var ievietot telefonu, kas atbalsta bezvadu uzlādi, un tas sāks lādēties. Mājiņas var konstruēt dažādi (ne tikai vienu uz otras), un to būvēšanai var pieiet radoši. Pie galvenās šūnas tiek pieslēgta elektrības padeve, un enerģija tādējādi tiek nodrošināta arī pārējām. Lai arī ierīce izskatās visai gaumīgi, tomēr pašreizējais prototips tālruni, kā izmēģinājām, nelādē visai ātri, turklāt telefons pēc neilgās uzlādes pamatīgi uzkarsa. To vēl nav plānots laist tirdzniecībā, jo, visdrīzāk, vēl ir jāuzlabo dažādas nianses.

Nākamais Latvijā radītais brīnums bija elektronisks velosipēds, uz kura nevis jāsēž, bet jāguļ. Lai to uzlādētu, nav nepieciešama enerģijas padeve, jo atliek vien cītīgi mīt pedāļus un tādējādi velosipēda akumulators saņems enerģiju. Tad kad akumulators ir pilnībā uzlādēts, ar velosipēdu var braukt vairāk nekā divas stundas, neminot pedāļus, kā arī attīstīt ātrumu līdz 50 kilometriem stundā. Velosipēda svars ir 45 kilogrami.

RTU Cēsu filiāle prezentēja mobilo aplikāciju, ar kuras palīdzību var kontrolēt gaismas mazizmēra mājā. Šīs aplikācijas izstrādātāji vēl neplāno to nodot plašākai apskatei Play vai AppStore veikalos, tai pašreiz atrodoties izstrādes režīmā. Tāpat tehnoloģijas līdzautors radījis ar balsi vadāmu gaismas kontroles sistēmu reālām mājām, taču arī šis patents vēl nav nonācis veikalu plauktos.

Pēdējais latviešu izstrādātais projekts, ko atrādīja RTU, bija nelieli roboti, kas cīnās savā starpā. Arī šie roboti ir radīti Latvijā, un tie nav jākontrolē, jo cīnās paši. Spēles galvenais mērķis ir izstumt otru robotu ārpus sacensību lauka. Kā atklāja RTU Robotikas kluba pārstāvis, viens robots maksā 370 eiro, kas nav lēts prieks.

Saistītās tēmas: izstādetehnoloģijas

Izsaki savu viedokli