Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Bez operētājsistēmām nebūtu datoru, interneta un tehnoloģijas kā tādas praktiski nespētu attīstīties. Pasaulē populārākā (izmantotākā) operētājsistēma ir Android, tomēr tā darbina viedtālruņus, planšetdatorus un viedpulksteņus.

Populārākā operētājsistēma datoriem ir Microsoft Windows, un tā tas ir jau daudzus gadus. Lai arī Windows ielauzies arī viedtālruņu industrijā, tomēr tas nav nekāds konkurents Android. Bet Android savukārt datoru operētājsistēmu tirgū nav spēris nopietnu soli.

Ir redzētas dažādas Android bāzētas platformas, piemēram, Remix OS, taču tas ir vien liels joks salīdzinājumā ar Windows. Objektīvi mēs nevaram salīdzināt Android un Windows datora versijas, jo līdz šim vēl nav izveidojusies nopietna (nekāda?) konkurence.

Windows ir datora operētājsistēmu karalis popularitātes ziņā, taču, kas seko pēc tam? Tuvākie Microsoft sekotāji ir Linux un Mac OS. Pēc vietnes NetMarketShare datiem, pirmo četrinieku pēc pārdošanas apjomiem ieņem dažādas Microsoft operētājsistēmas. Pirmā ir Windows 7, kam rindas kārtībā seko Windows 10, Windows XP un Windows 8,1.

Taisnības labad jāsaka, ka Windows 10 ir stabilākā operētājsistēma, kamēr XP jau ir mirusi, jo tai labu laiku netiek izsniegti atjauninājumi. Windows 8.1 ir viena no jaunākajām sistēmām, bet līderei Windows 7 Microsoft 2020. gada janvārī pārtrauks izsniegt atjauninājumus, uzsākot lēnu operētājsistēmas izskaušanu.

Pēc pirmā četrinieka piektajā vietā ir jaunākā Apple operētājsistēmas versija Mac OS X 10,12, bet sestajā Linux. Tas, ka Windows konkurentu produkcija tiek pirkta mazāk, pilnīgi noteikti nenozīmē, ka tā ir sliktāka. Gribētos pat teikt – gluži otrādi.

Līdz šim viss izklausās tiešām labi, tomēr Windows spējas nevajag pārvērtēt. Tehnoloģiju giganta operētājsistēmas tuvākie sekotāji Apple Mac OS un Linux ir līdzvērtīgi pretinieki un vairākos komponentos pat pārāki.

 

Svarīgi fakti


Cilvēki pārsvarā datorus izvēlas ar jau iestrādātu operētājsistēmu. Jauniem datoriem biežāk ir uzstādīta viena no Windows operētājsistēmām, kamēr Linux paveidi ir sastopami retāk. Max OS savukārt ir ieraugāms tikai un vienīgi Apple datoros.

Retu reizi datoru lietotāji paši izvēlas komplektēt datorus, izvēloties mātesplates, RAM atmiņas apjomus, operētājsistēmas un citas lietas. Protams, tādējādi var izveidot tieši tādu datoru, kādu vien vēlas lietotājs, taču izmaksas nereti var būt pat lielākas.

Izvēloties starp trīs zināmākajām operētājsistēmām, der atcerēties dažas svarīgas lietas:

  • Vienmēr nepieciešams izvēlēties datoru ar iestrādātu jaunāko pieejamo operētājsistēmu. Tas garantēs lielāku drošību
  • Atšķirībā no Windows, Linux ir pieejams BEZ MAKSAS
  • Mac OS savukārt atsevišķi lejupielādēt nav iespējams. Ja sistēma saiet grīstē, datoru pats lietotājs pārinstalēt nevar
  • Windows ir daudz plašāks aplikāciju klāsts nekā Mac OS un Linux
  • Windows var lejupielādēt daudz un dažādas antivīrusu aplikācijas
  • Linux un Mac OS savukārt paši apkaro vīrusus un nopietnas pretvīrusu programmas šīm operētājsistēmām nav pieejamas, turklāt to klāsts ir ļoti minimāls
  • Neskatoties uz to, Windows ir ievainojamākā operētājsistēma starp šīm trijām
  • Linux pati par sevi ir tikai sēkla/kodols (kernel), kas tiek apbūvēta ar papildus opcijām. Piemēram, Linux Mint, Linux Arch, Ubuntu un Tails ir jau gatavas operētājsistēmas

Plusi un mīnusi


Windows

+ Plašs aplikāciju klāsts

+ Liela operētājsistēmu izvēle 

+ Lielākā daļa spēļu ražotāji spēles izstrādā Windows, kamēr Mac OS un Linux paliek bešā

+ Microsoft Office atbalsts 

+ Jaunākais Windows 10 bez lielām problēmām darbojas arī vecākos datoros

– Piesaista daudz vairāk vīrusus nekā Mac OS un Linux

– Bez papildu antivīrusu programmām ļoti zems drošības līmenis

Windows operētājsistēmas ir prasīgas pret datoriem

– Tās ir salīdzinoši dārgas

– Zems stabilitātes līmenis (mēdz biežāk uzkārties, utt.)

 

Linux

+ Lietotājam draudzīga operētājsistēma 

+ Pieejama bez maksas

+ Salīdzinot ar Windows, neprasa spēcīgus datora resursus 

+ Augstāks drošības līmenis

Open Source operētājsistēma (plašākas iespējas programmētājiem)

+ Ņemot vērā zemo popularitāti, daudz mazāka vīrusu izplatība

+ Stabilitāte un ātrums

+ Vienkārši saprotama un pieejama sistēma 

– Niecīgs aplikāciju klāsts

– Spēļu faniem nederīga operētājsistēma, jo atbalsta ļoti nelielu skaitu spēļu

 

Mac OS

+ Augsts drošības līmenis 

+ Laba aizsardzība pret vīrusiem (drošāks gan par Windows, gan Linux)

+ Ilgtermiņa stabilitāte 

+ Plašs aplikāciju klāsts dizaineriem

+ Izcila lietotāja saskarne 

+ Iestrādāti dažādi noderīgi servisi (iCloud, Apple Pay, iTunes, utt)

– Mazs spēļu klāsts, līdzīgi kā Linux

– Operētājsistēmu oficiāli nav iespējams lejupielādēt pašam

– Ja operētājsistēma saplīst, to var izlabot tikai Apple servisa centros

– Cena kopā ar datoru ir salīdzinoši liela

– Vecāki Apple datori nespēja pavilkt jaunākas operētājsistēmas

Rezumē


Apskatot trīs populārākās operētājsistēmas, var nonākt pie dažām svarīgām atziņām.

Cilvēku iemīļotā un pasaulē populārā Microsoft Windows operētājsistēma ir nedrošāka par Linux un Mac OS, taču tai ir daudz lielāks aplikāciju, spēļu un draiveru atbalsts. Microsoft biežāk uzkārsies un biežāk saķers vīrusus, taču piedāvā plašākas aplikāciju iespējas.

Linux ir domāta cilvēkiem, kam nepatīk visu sarežģīt. Tā ir stabila sistēma, kas reti uzkārsies un darbosies bez lielām problēmām, turklāt savā tuvumā retu reizi pielaidīs vīrusus. Linux ir bez maksas, turklāt tai ir pieejamas kaudze ar dažādām operētājsistēmu variācijām.

Mac OS jeb IOS ir vēl mazliet drošāka pret vīrusiem nekā Linux. Tā kalpo kā smadzenes dārgajiem Apple datoriem, kurus ne kurš katrs var atļauties. Apple par lielo cenu nodrošina kvalitāti, tādēļ, iegādājoties Apple datoru un to apzināti nelaužot, lietotājs ar to var strādāt augstākajā līmenī vairākus gadus.

Katram pašam jāizlemj, kādas smadzenes turpmāk darbinās personisko datoru. Cilvēki pieraduma pēc pārsvarā skrien pēc Windows, pat tad, ja nemaz neizmanto plašo iespēju klāstu.

Apple datorus ne kurš katrs var atļauties, taču Linux ir pieejams ikvienam, kam ir dators. Linux ir interesanta programmatūra, kas, godīgi sakot, zemās popularitātes dēļ ne vienmēr tiek līdz galam novērtēta.

Saistītās tēmas: applelinuxmicrosoftoperētājsistēmaswindows

Izsaki savu viedokli