Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Pirmdien, 2017. gada 2.oktobrī, Rīgas IT Demo centrā tika atklāta nu jau par tradīciju kļuvusī akcija “Dienas bez rindām”, kurā šogad piedalās 17 valsts iestādes ar 119 nodaļām visā Latvijā un vairāk nekā 80 pašvaldību iestāžu. Pasākumu organizēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). 

“Dienas bez rindām” norisināsies līdz pat 6.oktobrim. Iestādēs, kas piedalās šajā aktivitātē, sniegs padziļinātas konsultācijas par savā kompetencē esošajiem e-pakalpojumiem. Pilns saraksts ar akcijas partneriem pieejams VARAM mājaslapā.

Savukārt 2.oktobrī no plkst. 11:00 līdz plkst.16.00 vispārējas konsultācijas un apmācības par e-pakalpojumu lietošanu Rīgas IT Demo centrā sniegts VARAM pārstāvji, tādēļ ikviens laipni aicināts vērsties un uzdot sev interesējošos jautājumus.

“Pērn noskaidrojām, ka grūtākais izrādās pirmais solis. Proti, ka iedzīvotāji labprāt izmantotu e‑pakalpojumus, taču pirmajā reizē viņiem būtu nepieciešama konsultācija un kāds, kurš palīdz. Tāpēc arī izlēmām, kā šīs dienas ir vērtīgas, jo to galvenais mērķis mudināt sabiedrību izmēģināt lietot valsts sniegtos pakalpojumus e-vidē. Valsts un pašvaldības iestādēs iespējams izmēģināt e-pakalpojumus konsultanta vadībā, lai nākamo reizi to uzdrīkstētos darīt jau paši,” atklāšanas uzrunā teica VARAM valsts sekretāra vietnieks IKT jautājumos Edmunds Beļskis.

Atklāšanas pasākuma, kas norisinājās Rīgas IT Demo centrā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, viens no vadmotīviem bija “E-pakalpojumi vieno”. Klātienē, viens otram palīdzot, izmēģināt dažādus e‑pakalpojumus portālā “Lavija.lv” bija ieradušies Rīgas aktīvo senioru alianses (RASA) biedri un radošā apvienība jauniešiem TREPES pārstāvji.

“Seniori ir visstraujāk augšā auditorijas daļa internetā un vienlaikus ekonomikā startē arī jaunā paaudze. Visiem kopā izmēģinot dažādus pakalpojumus, demonstrējot, ka “E-pakalpojumi vieno” un reizēm tik vajag kā mazliet palīdzības, lai tas būtu pa spēkam katram,” piebilda E.Beļskis.

69 gadus vecā Anastasija pēc pasākuma pauda, ka esot atklājusi portālu “Latvija.lv” un mazinājusies baiļu sajūta par e-pakalpojumu lietošanu. “Apmeklējot šādus pasākumus, ar katru reizi uzzinu vairāk. Šodien ļoti interesantā veidā uzzināju, kā lieto E-veselību, paskatījos personas datus dažādos reģistros, kā deklarēt iedzīvotāju savā mājoklī, tāpat uzzināju par to, kā tiešsaistē iegādāties autobusa un vilciena biļetes,” teica Anastasija.

Tikmēr radošā apvienība jauniešiem TREPES biedrs, 21 gadu vecais Gatis palīdzēja Anastasijai labāk izprast “Latvija.lv” un citus tiešsaistes pakalpojumus.

“Pēc šāda pasākuma secinu, ka tos nepieciešams organizēt vairāk. Varētu pat braukt uz reģioniem – no vienas puses lietderīgi gan vecāka gada gājuma cilvēkiem, jo viņi var izprasīt, kas viņus interesē, gan jauniešiem, kas var sajusties vajadzīgi un izdarīt, ko labu. Man tas šķiet svarīgi. Varēja redzēt, ka katram no mums nepieciešama vajag sava pieeja skaidrojot e-pakalpojumus – jauniešiem var stāstīt ātrāk un mazāk, bet senioriem – atkal vajag vairāk un lēnāk. Galvenais iedrošināt un mudināt uzdot jautājumus,” secina Gatis.

Kopā ar VARAM atklāšanas pasākuma piedalījās arī Uzņēmuma reģistra galvenā notāre Guna Paidere un Rīgas IT Demo centra vadītāja Inese Mūrniece.

“Uzņēmumu reģistra mērķis ir saviem klientiem nodrošināt pakalpojumus, kurus saņemt ir ērti, vienkārši, ātri, kā arī droši, tāpēc e-vides attīstība ir iestādes prioritāte. E-pakalpojumi Uzņēmumu reģistrā jau šobrīd tiek aktīvi izmantoti līdzās iespējām saņemt pakalpojumus klātienē, taču tuvāko gadu laikā mūsu mērķis ir sniegt pakalpojumus tikai e-vidē,” sacīja galvenā notāre Guna Paidere.

Tikmēr atklāšanas pasākuma sadarbības partnera Rīgas IT Demo centra pārstāve Inese Mūrniece uzsvēra tehnoloģiju apguves nozīmi, jo mūsu nākotnes ekonomika lielā mērā ir balstīta tieši uz digitāliem risinājumiem.

“Digitalizācija ir mums visapkārt, tā ir sākusies no brīža, kad sākām izmantot IT, lai kļūtu efektīvāki savā dzīvē un varētu paveikt vairāk. Cik veiksmīgi mēs spēsim un gribēsim tehnoloģijas pielietot, gan ir atkarīgs no mums pašiem, bet esam priecīgi, ka Rīgas IT Demo centrs kā Latvijas IT stāsta centrālā vieta var veicināt interesi par IT. Uzskatām, ka mūsu veiksmes piemēri – Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi – iedvesmo celties, piedalīties, radīt un attīstīt Latvijas ekonomiku arī citiem,” tā Mūrniece.

Jau vēstīts, ka pašlaik valstī tiešsaistē ir pieejami aptuveni 500 dažādu valsts un pašvaldību e‑pakalpojumu kā privātpersonām, tā uzņēmējiem. Turklāt pēdējos deviņos gados to skaits pieaudzis apmēram septiņas reizes. Atbilstoši Valsts reģionālās attīstības aģentūras datiem, 2017. gada pirmajos mēnešos valsts e-pakalpojumus lietojuši 762 tūkstoši iedzīvotāji aptuveni astoņus miljonus reižu.

2016. gadā akcijas “Dienas bez rindām” laikā tika sniegtas 30 763 konsultācijas, no tām par e‑pakalpojumiem – gandrīz astoņi tūkstoši. Pēc konsultācijas saņemšanas 4330 klienti izlēma par labu turpmākai e-pakalpojumu lietošanai.

Visu dalībnieku saraksts pieejams VARAM mājaslapā www.varam.gov.lv. Pasākums tiek finansēts no ESF tehniskās palīdzības projekta Nr. 10.1.2.0/15/TP/011 „Eiropas Sociālā fonda atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai publicitātes pasākumu par Kohēzijas politikas fondiem nodrošināšanai”.

Saistītās tēmas: e-pakalpojumi

Izsaki savu viedokli