Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Šodien, 28.martā, E-prasmju nedēļas ietvaros notiek Digitālās drošības dienas pasākumi, kurus dienas garumā arī ir iespējams vērot tiešraidē.

Drošības pasākumu ietvaros šorīt tika parakstīts Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas un Aizsardzības ministrijas sadarbības memorands. Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis uzskata, ka Aizsardzības ministrijas pienākums ir sargāt Latvijas iedzīvotājus gan reālajā, gan virtuālajā vidē: “Mūsu vienīgais uzdevums ir radīt dzīvošanai drošu vidi. Kādreiz mēs pret šīm lietām attiecāmies vieglprātīgi, neizprotot rīcības sekas. Tā kā tagad kiberdrošība ir Aizsardzības ministrijas kompetencē, mēs cenšamies būt vienu soli priekšā ar kiberdrošību saistītajos jautājumos, kas mums arī pašreiz izdodas.”

2016. gada galveno apdraudējumu sarakstā tiek iekļauti tādi kibernoziegumi kā izspiedējvīrusi, biznesa e-pastu kompromitēšana, pikšķerēšana, kā arī apdraudējumi mobilajām ierīcēm. Šie noziegumi ir sastopami gan privātajā, gan uzņēmumu sektorā. Lai samazinātu kibernoziegumu skaitu Latvijā, tiek plānoti tādi kiberdrošības stiprināšanas darbi kā:

  • Nodrošināt eID plašāku pielietošanu e-identifikācijai.
  • Stiprināt valsts kibernoziegumu atklāšanas un izmeklēšanas kapacitāti.
  • Pārņemt prasības attiecībā uz jaunajām ES tīklu un informācijas sistēmu drošības prasībām.

Kā apgalvoja Aizsardzības ministrijas Valsts sekretārs Jānis Garisons, cilvēki mūsdienās bieži vien domā, ka no viņu datoriem neko nav iespējams nozagt: “Ko var nozagt? Īsti jau neko, bet ar inficēto datora vīrusu ir iespējams nodarīt lielu kaitējumu. Arī privātās fotogrāfijas, kas saglabātas datorā, bieži vien var kļūt par labu šantāžas metodi, piemēram, pret atpazīstamiem cilvēkiem, kā rezultātā tiek izkrāptas lielas naudas summas,” atzīst Garisons.

IT drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv vadītāja Baiba Kaškina atzina, ka biznesa vidē ļoti izplatīts uzbrukuma veids ir e-pastu kompromitēšana. Uzbrucēji no sākuma iefiltrējas uzņēmuma e-pastos un sarakstē. Tad gaida, ka sarunas starp biznesa partneriem būs noslēgušās un sastāda viltus rēķinu, kā rezultātā tiek zaudētas lielas naudas summas.

Apdraudētas tiek arī mobilās lietotnes. Tomēr pagaidām vēl nav manīts, ka Latvijas tirgus būtu kļuvis interesants kibernoziedzniekiem, taču tas, domājams, ir tikai laika jautājums,” sacīja Kaškina.

Latvijā mēnesī ir 80 000 – 90 000 inficētu ierīču. Ja tiek atklāti kādi jauni vīrusi pasaulē, tad arī Latvijā šie inficēto ierīču skaiti palielinās. Informācija par jaunākajiem apdraudējumiem Latvijā un pasaulē pieejama arī Cert.lv mājaslapā.

 

Saistītās tēmas: E-prasmesEkspertiitkiberdrošība

Izsaki savu viedokli