Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Šodien, 28. martā, E-prasmju nedēļas ietvaros risinājās Digitālās drošības dienas pasākumi, kurus dienas garumā bija iespējams vērot tiešraidē LMT Straumē.

Pirmajā diskusijā eksperti runāja par kiberdrošību, bet otrajā tika apspriesti viedtālruņu drošības pasākumi. Digitālās Drošības Alianses vadītāja Marta Krivade bija aicinājusi mobilās drošības nozaru pārstāvjus, kuri dalījās savos iespaidos un deva vērtīgus padomus.

Diskusiju uzsāka LMT Drošības dienesta direktors Egons Bušs, kurš pastāstīja par viedtālruņa nozīmīgumu mūsdienās. Viņš izteica visiem zināmu un likumsakarīgu tēzi, ka viedtālrunī glabājās daudz vairāk personiskas informācijas nekā makā.

Proti, ja makā ir atrodama nauda, kredītkartes un daži dokumenti, tad tālrunī ir gan bankas konts, gan fotogrāfijas, gan elektroniskie pasti, gan citas personiskas lietas.

Bušs stāstīja, ka 2016. gadā LMT fiksējis vairāk nekā 20 tūkstošus viedtālruņu pazušanas gadījumu un 73% gadījumu tie netika atrasti. Tādējādi cilvēks savus datus pazaudē uz visiem laikiem.

 

Cert.lv IT drošības speciālists Gints Mālkalnietis parādīja statistikas datus par tālruņa aizsardzības tendencēm. Viņš pievērsa uzmanību svarīgākajām lietām, kas atrodamas tālrunī un kuras cilvēki riskē pazaudēt.

Lielai daļai Android ierīču ir pieejama viedtālruņu uzlaušanas iespēja (root). Ar tā palīdzību var piekļūt failiem, kas parastam lietotājam nav pieejami, kā arī iegūt dažādas papildu opcijas. Root instalēšana viedtālruņos ir atšķirīga, tomēr jārēķinās, ka tādējādi tiek apdraudēta ierīces drošība.

Mālkalnietim tika vaicāts, ko darīt, ja ir aizdomas, ka tālrunis ir inficēts? Eksperts atbildēja, ka vispirms nepieciešams lejupielādēt kādu anti-vīrusu programmu un ar tās palīdzību pārbaudīt potenciālo apdraudējumu. Ja tā nenostrādā, var vērsties pie cert.lv ekspertiem, taču, ja arī tur neko nevarēs izdarīt, pēdējais solis ir iestatīt rūpnīcas iestatījumus.

 

Bankas Citadele valdes loceklis Kaspars Cikmačs pastāstīja par bankas autorizācijas rīku attīstību un tendencēm. Banku aplikācijās maksājumus veic daudz biežāk nekā agrāk, un to skaits esot pieaudzis par 90%. Piemēram, pagājušajā gadā Citadeles mobilās internetbankas aplikācijā veikti trīs miljoni maksājumu.

Tāpat viņš pastāstīja, ka mūsdienās maksājumi mobilajā internetbankā ir drošāki nekā datora versijā. Galvenokārt pateicoties jaunajiem rīkiem, piemēram, bankas aplikācijai MobileSCAN. Ar tās palīdzību nav nepieciešama kodu karte vai kalkulators. Līdzīgs risinājums ir arī Swedbank klientiem, un šo metodi var uzskatīt par šobrīd drošāko autorizācijas veidu.

 

Drošs internets vadītāja Maija Katkovska pievērsa uzmanību cilvēciskiem faktoriem. Viņa pastāstīja par bērnu darbībām internetā, nosaucot dažus piemērus. Pēc uzņēmuma palīdzības bija vērsušies vecāki, kuru bērns 10 gadu vecumā izveidoja YouTube kanālu, kur filmēja dažādas muļķības. Pēc dažiem gadiem citi vienaudži viņu par to apsmējuši, bet izdzēst video nebija iespējams, jo bērns bija aizmirsis gan e-pasta, gan YouTube paroles.

 

LVRTC drošības daļas vadītājs Edgars Šacs atklāja, ka ievainojamākā operētājsistēma pasaulē ir Android. Viņš gan piebilda, ka tas nenozīmē, ka Android ir nedroša, jo risku veicina paši lietotāji.

Viņš pieskārās iepriekš minētai tēmai par telefonu uzlaušanu, kas pēc LVRTC pārstāvja domām, ir nopietns drauds tālrunim. Viņš uzskata, ka dažu ekstru dēļ nav vērts riskēt ar datu drošību.

Noslēgumā attīstījās diskusija par parolēm. Gandrīz visi eksperti bija vienisprātis, ka, rupji runājot, gudrāk ir ģenerēt 50 zīmju paroles un noglabāt datu glabāšanas vietnēs. Cilvēku veidotās paroles ir vieglāk uzlaužamas, nekā tās, kas satur neloģiskas secības zīmju rindas.

Ir dažādi servisi, kur ar vienas paroles palīdzību var piekļūt visām. Tas ir drošs risinājums, turklāt, ja ļaundaris uzzinās vienu vienīgo paroli, viņš vienalga nespēj piekļūt pārējām, jo paroles glabājās bezssaistē, un tādā gadījumā viņam ir jāielaužas lietotāja datorā.

 

Saistītās tēmas: bankaDrošībaviedtālruņi

Izsaki savu viedokli