Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Tehnoloģiju uzņēmums Nokia allaž ir izcēlies ar dažādiem ekstravagantiem tālruņu modeļiem. Uzņēmuma pirmais mobilais tālrunis dzima 1987. gadā, bet pēc tam Nokia zināmu laiku varēja uzskatīt par līderi mobilo tālruņu industrijā. Tika izveidoti daudz un dažādi ļoti interesanti un ne tik interesanti tālruņi, taču Nokia bija kļuvis par atpazīstamu vārdu pasaulē, un šī zīmola tālruņus cilvēki bija iecienījuši.

Pasauli lēnām pārņēmis Android un iOS darbināto tālruņu bums, kas Nokia licis piedzīvot dramatisku lejupslīdi galvenokārt savas spītības pēc. Nokia pēdējie tālruņi nebija veiksmīgi, taču kompānija lēnām mēģina atmosties no pelniem un iegūt agrāko slavu, kas, godīgi sakot, mūsdienu tehnoloģiju laikmetā būs ļoti grūts uzdevums.

Tālākajās rindās apskatīsim Nokia tālruņu revolūciju, subjektīvi iezīmējot svarīgākos pieturas punktus.

c

Mobira Cityman (1987)

Mobira Cityman bija pirmais Nokia analogais tālrunis. Tas svēra gandrīz kilogramu (700 grami) un, protams, kā jau visi klasiskie tālruņi bija aprīkots ar antenu. Pēc trīs gadiem tirdzniecībā parādījās divi jauni flagmaņi – Cityman 100 un Cityman 190. Otrais kotējās augstāk par iepriekšējiem. Vēlāk Nokia laida klajā virkni analogo tālruņu, kuru dizains bija ļoti līdzīgs. Pēdējais analogais tālrunis pirms GSM telefonu ēras bija Nokia 909.

N

Nokia 1011 (1992)

Jūsu uzmanībai – pirmais Nokia radītais GSM tālrunis ar 2G tenholoģiju. Tas bija daudz kompaktāks par iepriekšējiem, turklāt teorētiski to var lietot arī mūsdienās. Pēc diviem gadiem Nokia atrādīja pirmo biznesa klases telefonu Nokia 2110, vēl dažus līdzīgus modeļus un deviņdesmito gadu grāvēju – Nokia 8110. Šis bija pirmais telefons, kuram bija nobīdāms vāciņš, un tobrīd telefons varēja lepoties ar tam laikam ļoti modernu dizainu.

 

N

Nokia 8810 (1998)

Nākamais atskaites punkts Nokia tālruņu attīstībā bija Nokia 8110. Šis telefons ieguva jau daudz modernāku dizainu, un tā vizuālajā izskatā vairs nebija atrodama redzama antena. Šim telefonam bija atbīdāms vāciņš, kas, protams, tam piešķīra papildus šarmu. Pēc tam Nokia laida klajā vairākas šī tālruņa uzlabotās versijas, kā arī tā brīža pasaulē mazāko telefonu 8210.

n

Nokia 5110 (1998)

Nevar nepieminēt arī Nokia 5110. Modeļa nosaukums daudziem cilvēkiem neko neizteiks, bet, kad runa sāksies par Nokia telefonu ar antenu, šī ierīce būs pirmā, ko liela daļa iedomāsies. Iespējams, otrs populārākais oldschool telefons aiz nepārspējamā 3310.

s

Nokia 3310 (2000)

2000. gadā dzima īsts supervaronis. Iespējams, visu laiku populārākais Nokia tālrunis – 3310. Reti kurš zinās, kas bija pirmais Nokia tālrunis, reti kurš mācēs pateikt, kāds izskatās Nokia 8850, taču ikviens zinās, kas ir Nokia 3310. Tā ir nemainīga vērtība, kas savu popularitāti ieguva ar darbiem. Telefonam bija visas nepieciešamās opcijas, nekā lieka. Tas nepazina vārdu “uzkārties”, un tā akumulators bez uzlādes spēja izturēt vairākas dienas. Tas bija neticami izturīgs tālrunis un principā ļoti uzticams.

n

Nokia 5510 (2001)

Grūti izskaidrot to, kas notika pēc 2000. gada. Nokia vienu pēc otra laida klajā telefonus ar visneparastākajiem dizainiem. Šķiet, ka uzņēmumam bija apnikuši standarta izskata telefoni, tādēļ dzima tādi varoņi kā Nokia 5510, 3650, 6800, utt. Nokia nekautrējās veidot ko vēl nebijušu, un bez šaubām var teikt, ka šie telefoni uz pārējo fona pamatīgi izcēlās.

3

Nokia N-Gage (2002)

Nākamais nestandarta tālrunis, kas gan vairāk bija tendēts, lai ar to spēlētu spēlītes. Ar šo telefonu, protams, varēja zvanīt un pildīt visas tā ierastās funkcijas, taču tam bija savāds dizains, kas līdzinās spēļu konsoles vadības pultij. Ar šo telefonu loģiski arī varēja spēlēt spēles, kas citos telefonos nebija pieejamas, un tām bija daudz labāka grafika, iespējas, utt. N-Gage bija vairākas versijas, piemēram Nokia 3300.

S

Nokia 7600 (2003)

Nākamgad Nokia laida klajā vienu no dīvainākajiem telefoniem vēsturē – Nokia 7600. Tā bija augstākā pilotāža Nokia radošajās izpausmēs. Telefons bija kantainas formas un vairāk atgādināja kādu bērnu spēļu mantiņu. Grūti iedomāties, ka tādu kāds arī lietoja.

n

Nokia 7280 (2004)

Labi, jāsaka, kā ir. Jāatzīst, ka Nokia 7600 tomēr nebija dīvainākā dizaina tālrunis. Visu laiku neparastākā telefona dizaina balva pienākas Nokia 7280! Ir jāmāk izveidot telefonu, kas pēc pirmā acu uzmetiena nemaz neizskatās pēc telefona. Tie, kuri vēl nezina, kas ir 7280, visticamāk, iepletīs acis un mēģinās saprast, kā var ienākt prātā ideja telefonam piemeklēt tādu dizainu. Raksta apakšā pievienots šī – maigi izsakoties – interesantā telefona video apskats

7

Nokia N70 (2005)

Nokia N70 bija viens izcils telefons. Praktiski slavenās N sērijas aizsācējs. Vēlāk tam pievienojās arī BlackBerry tipa E sērijas tālruņi. Vēlāk tirdzniecībā parādījās N81 un E90, kas bija dārgi biznesa tālruņi, kurus ne kurš katrs varēja atļauties. Nevar nepieminēt arī Nokia mūzikas tālruni 5300, kas saņēma nesliktu dizainu un fiziskās pogas, ar kurām pārslēgt dziesmas. Tajā pašā gadā parādījās arī Nokia E65, kas bija elegants un jaudīgs tālrunis ar tobrīd advancēto Symbian 60 operētājsistēmu.

8

 Nokia 5800 (2008)

2008. gadā pārdošanā nonāca arī kompaktais 5800, kas ieguva solīdu popularitāti. Pirmajiem Nokia telefoniem bija rezistīvais skārienekrāns, kas nozīmēja zemāku precizitāti, spēcīgāku pieskārienu un to varēja bakstīt ar jebko, pat akmeni. Nokia X6, kas parādījās vēlāk, saņēma kapacitīvo ekrānu, un tā lietošana bija daudz patīkamāka, lai arī operētājsistēmas un iespējas ne ar ko būtiski neatšķīrās. X6 bija daudz labāka kamera, nomainot 5800 nožēlojamos 3,15 megapikseļus pret atzīstamu Carl Zeiss 5 megapikseļu kameru.

n

Nokia N8 (2010)

Nokia N8 telefona spilgtākā iezīme bija tā kamera. 2010. gadā 12 megapikseļu kamera nebija joka lieta. Tālrunis bija patiešām labs, turklāt arī nākamais Nokia šedevrs E7 bija augsta līmeņa telefons.

n

Nokia N9 (2011)

Vēlāk Nokia nomainīja savu uzticamo Symbian operētājsistēmu pret neveiksmīgo MeeGo. Tās veikalā aplikāciju klāsts bija nožēlojami mazs, taču pats sāpīgākais, ka šī aplikācija darbināja patiešām skaistu un labu telefonu – Nokia N9. Pilnīgi žēl, ka Nokia savam N9 izvēlējās iestatīt vienu no neveiksmīgākajām operētājsistēmām vēsturē.

O

Nokia 808 PureView  (2012)

Pirms nosacītas nāves Nokia ar skaļu blīkšķi prezentēja 808 – telefonu ar šķietami neticamo 41 megapikseļu kameru. Telefona kamera bija nāvējoša, un tā pārspēja visus konkurentus, kas tobrīd tai stājās ceļā. Telefons pats par sevi nebija ļoti spēcīgs un to darbināja īsu mūžu dzīvojošā Nokia Belle operētājsistēma, taču kamera bija šīs ierīces stūrakmens.

n

Nokia Lumia (2012)

Tajā pašā gadā sākās Lumia ēra. Nokia sāka sadarbību ar Microsoft un laida klajā Lumia sērijas tālruņus. Tie darbojās ar Windows operētājsistēmu.

Nokia pagrimums

Nokia turpināja ražot dažādus mistiskus dumjtelefonus, kā arī izveidoja bezjēdzīgo X sēriju, kas piedzīvoja fiasko. Vēlāk Microsoft pārņēma vadību un Lumia tālruņus radīja vienatnē. Nokia spītīgi nevēlējās savos tālruņos iestatīt Android operētājsistēmu, taču par spīti savai nostājai piekāpās un radīja Nokia 6Android tālruni, ko Ķīnā izpirka minūtes laikā.

Nokia pirms dažām dienām Mobile World Congress atrādīja vēl divus jaunus Android telefonus, tādēļ ir pamats domāt, ka tehnoloģiju milzis lēnām atdzims. Nokia, protams, nevarēja iztikt bez pārsteigumiem un nodemonstrēja Nokia 3310 jauno versiju. Šis tālrunis jau īsā laikā ieguvis milzu popularitāti, turklāt, kurš gan nevēlējās ieraudzīt, kāda izskatīsies visu laiku populārākā Nokia telefona uzlabotā versija?

Saistītās tēmas: nokiarevolūcija

Izsaki savu viedokli