Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Pasauli pēdējo mēnešu laikā pāršalcis “fidget spinner” drudzis. Dažus eiro vērtā nelielā izmēra mantiņa likusi cilvēkiem jukt prātā un spēlēties ar to, kur vien iztēle atļauj. Pēc mēneša daudzi cilvēki par “fidget spinner”, visticamāk, jau būs aizmirsuši un nolikuši to atvilktnēs, taču šobrīd, kamēr šī mantiņa vēl ir aktuāla, ir vērts ielūkoties vēsturē un noskaidrot, kurš un kā to ieviesa.

“Fidget spinner” pamatā ir neliels un plakans propellera formas priekšmets, kura vidū ir iestrādāts gultnis, kas ļauj mantiņai griezties ap savu asi. Tā ir elementāra stresa noņemšanas mantiņa, tā izgatavošana izmaksā niecīgu summu. Veikalos nopērkami dažādi “fidget spinner” modeļi, dažādās krāsu variācijās un formās. Lavijas veikalos cena svārstās no četriem līdz pat 25 eiro.

Par šīs mantiņas izgudrotāju ir dēvējama kāda ķīmijas inženiere Katrīna Hetindžere no ASV. Pirms stresa mantiņas viņa izveidoja divus diētas kontroles ierīču patentus, taču tie nebija veiksmīgi. 1993. gadā Hetindžere izveidoja stresa noņemšanas priekšmeta skices un pasaulē pirmais “fidget spinner” (toreiz “fidget toy”) dzima 1997. gadā.

Hetindžere iegādājās īpašu ierīci, ar ko var veidot mantiņas un uzsāka to ražošanu pati savā mājā. Viņa tos demonstrēja dažādās mākslas izstādēs, taču vēlāk nosūtīja pieteikumu rotaļlietu ražošanas milzim “Hasbro Inc.”, piedāvājot patentu, lai uzņēmums to sāktu ražot masveidā, “Hasbro Inc.” nesaskatīja potenciālu un noraidīja Hetindžeres lūgumu, neuzaicinot viņu pat uz interviju.

Hetindžere nepadevās un mēģināja panākt sadarbību ar uzņēmumiem, lai uzsāktu masveidīgu rotaļlietu tirdzniecību, taču tas neizdevās. Bija jāpaiet teju 20 gadiem, lai “fidget spinner” iegūtu milzu lēcienu un kļūtu par populārāko rotaļlietu pasaulē, ar kuru spēlējas gan mazi bērni, gan pieauguši cilvēki.

Kā redzams pirmajā “fidget spinner” skicē, rotaļlietai bija pavisam citādāka forma un uzbūve. Mantiņas ”Wikipedia” lapā teikts, ka pašreizējam tās dizainam nav saistības ar Hetindžeres izveidoto spineri, tomēr viņa šo situāciju nekomentēja, bilstot vien to, ka plašāku skaidrojumu varētu dzirdēt no patentu advokātiem.

Eksperti portālam “Bloomberg” paskaidroja, ka abām rotaļlietām ir maza intelektuālā īpašuma saistība. Hetindžere pati par šo lietu daudz nesatraucas un vienalga sevi uzskata par idejas autori neatkarīgi no  tā, ka rotaļlietas dizains vēlāk tika būtiski izmainīts.

Interesantākā lieta šai stāstā ir tā, ka Hetindžere ar savu izgudrojumu nav ieguvusi nekādu peļņu, neskatoties pat uz to, ka tā dizains un funkcionalitāte pamainījās. 2005. gadā beidzās viņas patenta derīguma termiņš, kas nozīmēja, ka dažādi uzņēmumi, piemēram, “Hasbro Inc.” rotaļlietas varēja veidot un tirgot, nesaskaņojot to ar oriģinālās idejas autori.

Hetindžere par to nesatraucās, sakot, ka viņas galvenais uzdevums nebija iegūt naudu, bet gan izveidot rotaļlietu, kas spētu mazināt spriedzi. “Ja nauda būtu mans galvenais mērķis, mana attieksme šai jautājumā būtu pavisam citādāka.”

Vienā no pasaulē lielākajiem internetveikaliem “Amazon” starp 20 populārākajām rotaļlietām 17 vietas aizņem dažādi spineri, kas daudz ko liecina par to pārdošanas apjomiem un popularitāti.

Izmantotie resursi:

http://www.bloomberg.com

http://www.news.com.au

Saistītās tēmas: fidget spinnerstress

Izsaki savu viedokli