Jump to content

DAB radio Latvijā


fusio
 Share

Recommended Posts

labi, atkāpjos no pilnīgas bbc nolikšanas. ceru, ka citos jautājumos viņi nemelo tā, kā to dara kara jautājumos.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Jazznfunk

RDSam ir viena laba lieta - reģionālo frekvenču informācija, kad iebraucot citā reģionā radio pārslēdzas uz stacijas vietējo frekvenci.

 

Ēm, nemaz nezināju, ka AF ir atkarīgs no RDS.

 

Es novēroju, ka tie automātiskie pulksteņi pēc RDS Latvijā ir baigi neprecīzie.

Link to comment
Share on other sites

RDS koderis RDS paketēs liekamo pulksteni var ņemt no iekšējā, iekšējā sinhronizēta no ntp, tīri ntp, ārējā reference clock vai no ienākošā data stream. Līdz ar to iespēja, ka tas būs neprecīzs, ir liela, īpaši, ja EHRam studijas izejas plūsmas koderī pulkstenis ir līks.

Link to comment
Share on other sites

Jazznfunk

Aha, doma skaidra. Spriežu pēc mobilā, kas stādīts pēc windows time. Kādu 5 minūšu amplitūda tām stacijām ir. LR1 ziņu kiloherca pīkstienus it kā laiž no ar pasauli sinhronizēta pulkteņa.

 

Nu nav Latvijā cilvēka, kas mācētu PAREIZI iestādīt to visu FM broadcasting padarīšanu, sākot ar RDS'iem, beidzot ar skaņu, kā tādu.

 

Kad strādāju LR, redzēju kā TC electronic fainalaizers atspēries lēkā uz LR-3 ēteru. Nemaz nemēģināju teikt Plūcim.

Labots - Jazznfunk
Link to comment
Share on other sites

Nu, LR programmas jau vēl salīdzinoši OK skan. Protams, FM var mazliet labāk skanēt, bet tad raidītājs jātur tuvu ētera pults izejai un kompresora-limitera vietā jāalgo cilvēks, kas seko līmeņiem līdz. Cilvēki jau ir, motivācijas nav.

 

 

Nu nav Latvijā cilvēka, kas mācētu PAREIZI iestādīt to visu FM broadcasting padarīšanu, sākot ar RDS'iem, beidzot ar skaņu, kā tādu.

Link to comment
Share on other sites

nnoname

pareiza skaņa jau vispār tāds visai subjektīvs un izplūdis jēdziens, pie vispārējā radiostaciju satura paliek otrajā ja ne vēl dziļākā plānā...

Link to comment
Share on other sites

Jazznfunk

LR, izņemot LR2 nav īpašas vajadzības dzīties pēc RMS'iem, kas tuvi 0 dBFS :)

 

Mašīnā slēgājot LR1 un BBC skaļuma poga ir jāgroza krietni. Es ar to negribu teikt, ka BBC ir etalons šinī gadījumā.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Latvijas radio nav izteicis vēlēšanos uzsākt DAB testus, privātie ne tik. Tuvākajos 3-5 gados vienīgais kas no darbiem ir iecerēts, ir izplānot vienu DAB tīklu, kas +/- aptveru Latviju tāpat, kā šobrīd LR1. Tie tomēr ir palieli kapitālieguldījumi. Pie tam Latvijā pārodamās automašīnas joprojām netiek apgādātas ar DAB uztvērējiem.

Link to comment
Share on other sites

Pareizi ir, ka nedzenās pēc DAB. Ja DAB nav autiņā, tad tā nav vispār. Majā neviens normāls cilvēks nepirks DAB uztvērēju,ja radio var klausīties internetā tādā pašā kvalitātē. Pie pašreizējās mobilā interneta attīstibas miris ir tas formāts vēl neieviests. Nafig LVRTC būtu nauda jāliek bezperspektīvā pasākumā.

Link to comment
Share on other sites

Global Eragon, Latvijā nekad nepietiks ar vienu DAB raidītāju. Brīnumi radioviļņu izplatīšanā nenotiek, bet DAB raida divreiz augstākā frekvencē kā FM. Tātad signāls izplatās sliktāk un raidītājus faktiski vajag biežāk. Nu labi, varbūt ne biežāk, bet katrā tagadējā televīzijas tornī noteikti. DAB raida vecajā metru viļņu diapazonā starp 6-12 kanālu. Parasti diapazons grozās ap 12TV kanāla frekvenci 222-230MHz, bet tas laikam, kā kurā valstī. Vismaz Mālpils TV 12 kanāla analogais raiditājs bija jāslēdz ārā un inspekcija iedeva citu frekvenci, lai atbrīvotu perspektīvā vietu DAB.

Protams, DAB varēs uztvert ar 6-12 kanāla metru viļņu antenu. Es speciāli turu 13 elementu 12 kanāla antenu lai būtu gatavs paklausīties DAB, bet laikam jau būs vien jājauc arā tā antena.

Global Eragon,ja jau Tev uztvērēji stāv, tad štepselē kārtīgu antenu klāt un pačolē, kas gaisā notiek. Kad ir labvēlīga radioviļņu izplatība, tad, simts punktu, varēsi kādus Eiropas raidītājus dzirdēt. Ar antenu varu palīdzēt. Pašam vienkārši slinkums ņemties,jo neesmu DAB fans , ja nu vienīgi sporta pēc.

 

Tie,kam nav interneta,laimīgi klausās FM ķīniešu radio par 5Ls. Nu pasaki man kaut vienu iemeslu,kapēc lauku tantei vajag DAB? Nu nevajag viņai vairāk par LR1 vai LR2, bet tiem, kuri grib klausīties ko vairāk, jau sen lieto kārtigus mobilos telefonus.

Link to comment
Share on other sites

Latvijā interneta radio kvalitāte ir ļoti zema :( Domāju ka ar 4. ātrāko internetu pasaulē varējām jau vismaz 192kbit/s plūsmu nodrošināt :)

Kaut kad uz pavasari pats domāju stutēt uz jumta kartīgu fm antenu :)

Link to comment
Share on other sites

Radioviļņiem ir pilnīgi pofig, analogais vai digitālais signāls, tā kā ar antenām nekādu knifiņu nav. Būs antena domāta konkrētai frekvencei, ķers DAB ka nemetas. Ar pastiprinātājiem ir tieši taspats kā digitālajā televīzijā. Pastiprinātājs jāliek pie antenas un tā paštrokšņiem jābūt zem 2dB. Lai kur arī būtu tuvākie DAB raidītāji, tie būs tik tālu, ka pstāviga, stabila uztveršana nebūs iespējama. Vārdu sakot, tas ir tāluztveršanas "radiosports" . Jastutē antena, jāgroza un jāmēģina, labos laika apstākļos, kautko noķert. Laikam jau visi DAB fani pārāk slinki antenu uzstādīt un būs vien man jāpačeko, kas gaisā notiek. Tā jau bija ar DVB T. Visi bļaustijās, ka igauņiem esot labāka bildes kvalitāte, kā Lattelekomam. Uzgriezu savas antenas uz igauņiem un ieraudzīju patieso bildi, kura nav ne par matu labāka, tā mutes visiem ciet. Nu i jēga, sporta pēc apskatījos, bet man galīgi neinteresē skatīties ikdienā ne Lietuvas, ne Igaunijas TV. Varu jau arī DAB patestēt, bet klausīties man tos rāčiņus apsalūti neinteresē. Ja vēl kāds DAB fans nāktu palīgā, tad cita lieta. Tad vismaz interesantāk darboties.

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Nu Tu domā, ka man tā antena pati masta galā uzkāps? Jāskrūvē antena, jācilā masts, jāvāc internetā informācija par tuvākajiem raidītājiem., jāčeko,kāda signāla izplatība. Tas viss prasa laiku un enerģiju. Jā,man ir tehniskas iespējas un pat gatava antena ir, tikai vajadzētu kādu palīgu, kurš nāk talkā. Protams, varu jau pats visu to izdarīt, bet nav motivācijas. Mani tas interesē tikai sporta pēc.

Link to comment
Share on other sites

DVB-T2 būs tikai tad, ja šogad konkursā uzvarēs komersants, kurš vēlēsies attīstīt veselu jaunu tīklu (MUX) LV teritorijā, tad to varētu darīt saplānotajā metru diapazonā, izmantojot T2. Bet mani kaut kā šaubas māc.

Link to comment
Share on other sites

Uz metriem 174-230MHz tak tikai viens MUX pa visu Latviju sanāk? Tad vēl tak DAB vieta jāatstāj.

Link to comment
Share on other sites

Saskaņā ar "Ženēvas plānu 2006" metros ir viens ciparu TV tīkls saplānots. Galu galā, 800MHz joslu jau un 700 arī neizbēgami nozāģēs no TV priekš platjoslas.

Link to comment
Share on other sites

Izmanto,izmanto, tikai metru viļņi ir baigi neērti, jo vajag, uz jumta, vēl vienu atsevišķu antenu. Jau decimetros bija problēmas ar visa diapazona noklāšanu un vajadzēja jaunas antenas. tagad vecās metru jau no jumtiem norautas un atkal jaunas jāliek. Nu īpaši vilinošs tas metru diapazons gan man neliekas. Lai gan, mobīlajam internetam galīgi ar 4G neiet, jo augstās frekvencēs signāls slikti izplatās. Tad nu no decimetru TV diapazona jevropa grib nogriezt 790-860MHz. Būs vien jālien televīzijai metros.

Uh, Tornis jau paspēja izstāstīt

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Ar DAB diez vai, josla par šauru. Teorētiski ar DVB T USB uztvērēju vajadzētu varēt. Tur jau visu programa uz datora nosaka.

Link to comment
Share on other sites

Nu un ka ir metru uztvērējs, kas Tev to DAB uztvērējā dekodēs. Tas tak pavisam cits standarts. Vot USB puļķis, kurš tikai signālu uztver un dators visu dekodē, varētu DAB paņemt. Vispār interesanti, tikai nav uz kā paprovēt.

Link to comment
Share on other sites

DX, Didzis runā par konrētu DVB-T puļķu izmantošanu nestandarta risinājumā: respektīvi lietot DVB-T kā SDR uztvērēju. Internetā pietiek info par tādām izvirtībām. Protams ir arī savas nianses. Gribi DAB klausītēs? Nopēr zolīdu uztvērēju. Uzliec attiecīgu aintenu un klauzies zviedus vai poļus. Jēbšu tu gribi lai kāds cits tavā vietā to visu izdara?

 

Kas attiecas uz digitālu radio apraidi, tad, teorētiski, varēja arī radio iespundēt tajā par DVB-T muksī. Rīgas taksiti (tie kuriem ir autiņa DVB-T uzvērējs) varētu arī tādā veidā klāasīties radio, bet... No praktiskā viedokļa viegļa nospiet pogu un ieslēgt veco labo FM uztvērēju kurš audiņā jau sen in ieskrūvēts, nevis mudrīt kaut ko jaunu. Attiecīgi: kuram to vajag?

Link to comment
Share on other sites

Neredzu loģisku iemeslu, lai LV parādītos DAB un veiktu mežonīgas investīcijas vietā, kur nav ne raidošo, ne uztverošo iekārtu un uz pirkstiem saskaitāmu cilvēku, kas teorētiski to varētu gribēt.

Vēl viens trekns mīnuss digitālam signālam, ka viņš pārtrūkst tad, ja objekts ir kustībā un švakāka zona. Es arī kā autobraucējs pieciestu šņākoņu, bet nepārtrauktu muzonu, nevis saraustītu skaņu (atceramies DTV un SAT gļukus, kas švaks signāls). Melomāni ofisos un citās statiskās vietās var palaist interneta radio. 

 

Tagad gandrīz katrā telefonā ir internets un 3G jau ir sasniedzams jau plašā teritorijā (pēc 5 gadiem jau noteikti vairāk). 

Labots - Skrandainais
Link to comment
Share on other sites

Šī tēma aizsākta 5 gadus atpakaļ un absolūti nekas nav pakustējies šajā virzienā. DTV bija reāla vajadzība palielināt kanālu skaitu ierobežotā frekvenču diapazonā, bet radio gadījumā nekas tamlīdzīgs Latvijā (nevajag salīdzināt GB izmērus un auditoriju) nav novērots. Treknie gadi beigušies un neviens radio nesponsorēs dažus entuziastus, kuriem būs digitālie uztvērēji. Tā jau ar lielu pompu izgāzās radio 101 un vēl dažiem skuju taka gaidāma.  

Labots - Skrandainais
Link to comment
Share on other sites

Neviens DAB nenomelno. Vienkārši dzīve nav pasaka un par valsts naudu DAB tīklu Latvijā nebūvēs. Kā arī, šajā forumā netiek pieņemti valstiski svarīgi lēmumi ko būvēt, vai nebūvē. Kam piešķirt naudu, kam nē. Ja Tev to DAB vajag Latvijā, raksti Saeimai, attiecīgai komisijai, u.t.t.

Link to comment
Share on other sites

Ne jau nomelno DAB, bet konstatē faktu, ka mobilais internets digitālo radio būtībā noēd. Ieviešot digitālo TV tiek raidītas vairāk programas, bet ko dos DAB. Latvijā tās pašas FM stacijas knapi garu velk un faktiski bez sponsoriem nevar eksistēt. Tik mazai valstij kā Latvija jau tagad radioprogramu ir pārāk daudz. Klausīties ta nav ko un faktiski LR var kautkādu orģinālprogramu izveidot. Kapēc pa nodokļu maksatāju naudu vajadzētu uzstādīt raidītājus priekš LR,ja to tāpat labi dzird, bet komerctadio lai paši liek DAB raidītājus. Kautkā neviens radio to nedara, jo pasākumsir apsolūti zaudējumus nesošs.

Link to comment
Share on other sites

101 jau bija nolemta - uztaisīja ar baigo pompu, bet nekā sakarīga tur nav.

Kaut gan swh arī iet uz leju - kopš BB brokastu gala, man tur vairs nav nekā interesanta, tā rīta svīta galīgais fufelis.

Link to comment
Share on other sites

Latvijas reklāmas tirgū jaunām stacijām vietas nav! To jau paši radio īpašnieki atdzīst. Tas, la kāds gtib uzraidīt, vēl nenozīmē, ka var to finansiāli pavilkt un vēl peļņu gūt. 101 ir tipisks piemērs. Kur nu vēl labāku startu un beigās noiešanu uz grunti. Tur tak bija dīdžeji ar vādu. Tā kā jauniem pukām, kurus neviens nepazīst, ēterā nav ko meklēt. Nevajag aizmirst, ka interneta var klausīties visas pasaules radio un tā ir baigā konkurence vietējām stacijām.

Link to comment
Share on other sites

Par DABu runājot - neredzu ne mazākās jēgas patreiz no tā pasāciena, jo jaunākā paaudze jau īsti nemāk pat FM uzslēgt, kur nu vēl  DAB, plusā gan auto, gan mājās, gan mobos iebūvēts ir tikai FMs 

101 ? Ar nišas radio un tādiem ieguldījumiem ... jau no sākuma bij skaidrs ka labi nebūs, nu liekas ka tikai laika jautājums kad 101 aizies vēsturē ...

SWH grupu pēdējos gadus arī plosa neveiksmju sērija - aizgājušie DJ,  SpinFMs (man gan patīk bet reitingos neko spīdošu neuzrāda), tagad vēl BB pajukšana ... baidos viņiem arī neklāsies spīdoši

Zato Skonto kurina uz urrā :D 200 dziesmas uz riņķi, un reitingi pa pirmo ...   malači :)

Link to comment
Share on other sites

Frekvencēm nav nozīmes. Skonto uzgriežot uzreiz var atpazīt, tāpat kā LR2 vai LR1. Pārejie mauc tik tuc-tuc un atpazīt grūti.

Link to comment
Share on other sites

Kas par Skonto 2 frekvencēm? Es pārsvarā LR1 un StarFM klausos un arī tikai iekš auto. Man šķiet, ka M@R$$, to, par Skonto, kā sarkasmu domāja.

Labots - ggg97
Link to comment
Share on other sites

Zinu, ka tas bija sarkasms, bet runājot par tām 2 frekvencēm, tā ir taisnība.

SIA „Radio Skonto” dēļ tā, ka SIA „Radio Skonto Vidzeme" ir veikta reogranizācija, NEPLP pieprasīja jaunu frekvenci Rīgā, kas tika arī piešķirta.

Tā rezultātā Rīgā FM 107.2 skan Radio Skonto, savukārt FM 102.3 skan Radio Skonto Vidzeme. praktiski abās stacijās ir vienas un tās pašas plelistes. tiesa, viena dziesma gan neskan abās stacijās sinhroni. atšķiras tikai reklāmas un DJ.

kā saka, ja esi nokavējis kādu dziesmu kas skanēja iekš 107.2, mudīgi slēdz uz 102.3 :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Nē, nebūs, pārāk maz elementu un attiecīgi mazs pastiprināšanas koeficients. Vajag vismaz 9-13 elementu antenu. Var pat paprovēt 19 elementu. Nav tak pilnīgi nekādu problēmu pašam metru viļņu antenu uzbūvēt.

Ja ir interese, iedošu izmērus. Priekš tāluztveršanas būs grūti gatavu antenu bopirkt. Vismaz es nezinu tādas.

Link to comment
Share on other sites

Ir tāda grāmata "Palīgs televīzijas skatītājam" izdota latvijā pirms gadiem četrdesmit. Izskatās šitā

http://www.ibook.lv/BD_paligs-televizijas-skatitajam-r-kalnins-a.aspx?BID=04db9c6d-14a2-4690-9b75-692c3e1cd567

Tur iekšā ir antenu izmēri. Es nevaru uz sitiena elektronisko versiju atrast, bet zinu,ka internetā bija.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Cerams pie mums šādu sviestu neizdomās. Angļiem arī kādus gadus atpakaļ bija šāda murgaina ideja, par laimi laikam protesti bija pārāk lieli un atmeta.

Labots - nnoname
  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

DAB ieviešanai ir ļoti zema pievienotā vērtība. Pagrūti atrast motivāciju, kāpēc to vajag ieviest un kāds no tā būs labums.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...