Jump to content

Rāciju izvēle


Guest Dii
 Share

Recommended Posts

(labots)

Paldies par atbildi, aizmirsu ka nevienam nav kristāla bumbas :D Pārsvarā sanāk pārvietoties pa šosejām, Sigulda - Valmiera - Cēsis šad tad arī Rīga, cik skatījos tad tām CB ir gan AM gan FM, bet tad kādu modeli ņemt ? Vai arī vienkāršāk uz to pašu Telesputnik aizbraukt un visu noprasīt ?

 

Darba busā bija šitāda. Tagad gadu savā personīgajā autiņā lietoju šo- trāpiju akcijas laikā par 40Ls.

Godīgi teikšu- atšķirības nekādas. Nekas no tiem navarotiem, kuri bij Intekam ikdienā nav vajadzīgs. Patiesībā labiem sakariem daudz lielāka nozīme ir labai antenai nekā pašai rācijai, tāpēc jārēķinās, ka antenas cena būs stipri līdzīga rācijas cenai. Nezinu kā tur Telesputņikā, neesmu tur bijis, bet šajā kantorī Maskavas ielā tīri sakarīgi veči. Visu apstāstīs, ja pirksi, var sarunāt, lai uz vietas uzstāda un pieregulē. Lai gan ar tagadējām antenām nekāda regulēšana nav vajadzīga- saspraud visu un pļāpā vesels. Smago šoferi pārsvarā tusējas tieši Maskavas ielas bodē (sarkanajā Agroapgādes mauzolejā pirmajā stāvā).

Labots - ridao
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Racer

    18

  • Didzis

    20

  • specuks

    6

  • Uldzha

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

maldich

Nu es ieteiktu kādu no Prezidentien (mazliet dārgāka, bet kvalitāte arī ), man mašīna stāv President Jonhson II ASR. Esmu apmierināts, ir automātiskais trokšņju slāpētājs , Kas pilsētas vidē ļjoti palīdz un reāli strādā ( ķemboļija zem visādiem trolejbusu vadiem , kur liels trokšņju līmenis ) mašīnas elektro sistēmas trokšņju filtrs ( protams ja tādi ir )....

Link to comment
Share on other sites

Nu es ieteiktu kādu no Prezidentien (mazliet dārgāka, bet kvalitāte arī )

Es jau ar labāk ieteiktu Mersi, nevis Zapiņu. :sarkasms: Tak jautāts tika par rāciju cenā līdz 60 lašiem :rtfm:

Link to comment
Share on other sites

specuks

CB diapazons pilnigi atkrit.Nenormali troksnains vasaraa it ipasi.PMR ar 4-5W jaudu bus ok. Je periodiski pamekle ieks SS var tiri neko aparatus atrast.

Link to comment
Share on other sites

Didzis

Nu bet nav tak citu variantu. Ja grib dzirdēt tālbraucējus šoferus, tad tikai CB 27Mhz. Uz ceļa jau nav cita nekā ko dzirdēt :sarkasms: Ar PMR446 ir pilnīgs klusums un informāciju par ceļa stāvokli, policistiem un sastrēgumiem neuzzināsi.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

specuks

Ja ir interese kadam man kaut kads President metajas bez mikrafona vada metajas. Varu pret kaut ko simbolisku iemainit.

Link to comment
Share on other sites

...Lai gan ar tagadējām antenām nekāda regulēšana nav vajadzīga- saspraud visu un pļāpā vesels.

 

Nu, nu... :D

  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

maldich
(labots)

stāviļņa koificentu jau takā vajadzētu ,,,,, ja būs varāk par 2 , var sačakarēt rāciju,,, tā laikam :on_the_quiet2:

[

Labots - maldich
Link to comment
Share on other sites

Abas savas rācijas pirku tajā pašā Maskavas ielas SIA Elsi, kur meistars uz vietas veica arī uzstādīšanu autiņos. Netika veikti nekādi regulēšanas darbi. Uz manu vaicājumu tā arī atbildēja- nav vajadzīgs. Tie laiki, kad tika ar standziņām knaibīti antenu gali esot sen pagājuši.

Neesmu speciālists šajā jomā, bet jāsaka, ka rācijas tiešām strādā godam bez kādām papildu manipulācijām.

Labots - ridao
Link to comment
Share on other sites

maldich
:blink:, jāa bet kāpeic tad katrai CB antenai nāk līdzi mazītiņja atslēdziņja ??? ( Lai regulētu tās garumu, un pēc iekārtas regulētu to pašu koificentu..... :huh:, nu jākniebj antēna jau nav protams.... :yes4:
Link to comment
Share on other sites

Ne acīs neesmu redzējis nekādu atslēdziņu :wacko2: Saku kā bija- neviens tur neko neskrūvēja, ne ar atslēdziņām ne bez.

It kā "Elsi" tālbraucēju vidū kotējas kā spēcīgākais rāciju kantoris.

Savā glupā prātā funktierēju, ka atslēdziņa varētu būt domāta, lai varētu nomainīt nolauztu antenas stieni. Nu bet speciem jau labāk zināms :sarkasms:

Link to comment
Share on other sites

Ne mazākās nojausmas kādi tagad ir Elsi darbinieki (negribu celt neslavu), bet pirms ~10 gadi vai varāk bij situācijas, kad rācijas un antenas tika uzstādītas šai kantorī (tai laikā Nikobalt un pēcak Telesputnik), un es pēc viņu uzstādīšanas darbiem, braucu uz Eksporta ielu pie Statoila, kur fūrēm bij iespēja apstāties un salāgoju visu to padarīšanu. :D Tas bij interesants laiks...

 

Galvenā doma:

 

1) antenai jābūt nepieciešamās frekvences (vai frekvenču diapazona) rezonansē,

 

2) antenai jābūt salāgotai - raidīšanas variantā tas ir būtiskāk, jo gala kaskādes var nodegt, ja SWR (stāvviļņa koeficents, kurš (vienkāršoti sakot)raksturo attiecību starp izstaroto un atpakaļ saņemto jaudu ir pārāk liels. 90 % gadījumā, tas nedrīkst pārsniegt 1.5, ideālais ir 1.

 

3) ir dikti grūti šo lietu izveikt fūrēm, ja ir plastikāta konstrukcijas vietā, kur ir uzlikta antena - tam ir risinājumi ar 2 stieņu palīdzību, kur viens stienis ir kā aktīvā antena, otrs, kā pretsvars. Pretsvara terminu man ir slinkums skaidrot. ;)

 

4) jebkura antena uz mašīnas, kurai ir metālisks jumts ir salāgojama - mainot antenas atrašanās vietu uz jumta un stieņa garumu, var salāgot. Tas, ka tirliņi pasaka, ka tehnoloģijas ir gājušas uz augšu un šito nevajag ir reāls mārketings un slinkums. Vienīgā izmaiņa varētu būt tāda, ka raidītājs automātiski nomet jaudu, lai nesadegtu...

 

5) jāsaka godīgi, ka ja rācija tiek izmantota pārsvarā tam, lai dzirdētu tālbraucēju sarunas un to, kur stāv "menti", tad salāgošana tiešām nav obligāta, jo uztveršanas apstākļiem SWR 1, vai 3 (ja antena ir rezonansē), izmaiņas būs ap 20% (pēc pieredzes). Savukārt, ja gribam arī raidīt, tad tomēr būtu jāsalāgo.

 

P.S. negribu nevienu te mācīt dzīvot, bet tehnoloģijas attīstās un ļauj mums vienkāršot risinājumus, bet nemaina fiziku... Āmen. :D

Link to comment
Share on other sites

specuks

Visam jaunajam rācijam it īpaši VHF,UHF ir jau iebūvēta slikta salāgojuma aizsardzība - atstarotais vilnis griež nost jaudu izeja kaskādei. Es pat tadu risinajumu vienai 2W 5GHz wireless kartiņai redzēju :))

Link to comment
Share on other sites

Tehniski risinājumi jau ir dažādi, bet tie pasargā rācijas izejas tranzistorus, nevis salāgo izejas pakāpi ar antenu. Taisnība jau Racer vien ir, ja grib no rācijas "izspiest visu sulu" tad antena ir jāregulē. Var jau būt, ka pārdevēji antenas "piedzinuši" uz tālbraucēju kanālu un paredzējuši vieglajiem autiņiem uz jumta. Par cik jumti autiņiem līdzīgi, tad uz golfiņa noregulēta antena darbosies arī uz bembja :sarkasms:

Link to comment
Share on other sites

Var jau būt, ka pārdevēji antenas "piedzinuši" uz tālbraucēju kanālu un paredzējuši vieglajiem autiņiem uz jumta. Par cik jumti autiņiem līdzīgi, tad uz golfiņa noregulēta antena darbosies arī uz bembja :sarkasms:

 

Ne vella, tici man - nepārspīlējot varu teikt, ka esmu vairākiem simtiem gan vieglajiem, gan smagajiem licis antenas un salāgojis, gan uz CB, gan uz 150, gan 400 MHz. Katrā diapazonā ir savas nianses, bet ir pat tā, ka bīdot magnētu pa jumtu SWR mainās 1,5 robežās un uz golfiņa būs pavisam cits stieņa garums, kā uz pasāta.

 

Raidītāju aizsardzība VHF/UHF diapazonos jau sen ir, bet tas jau neatrisina antenas efektivitāti. CB gadījumā vispār tas ir baig cimperlīgi, jo uz 27 MHz viļņa garums ir 11m, tātad, bez papildus pričendāliem vajag 1/4l, kas ir 2,5m, kas ir tīri nereāli uz a/m :sarkasms: Attiecīgi, lai iegūtu salāgojumu uz 50 omiem, zem stieņa dzīvo spole - vai nu vienkārši kā stieņa pagarinājums, vai kā autotransformators un tur jau būs baig būtiski cm šurp vai turp, atšķirībā no, piemēram, 150 MHz diapazona, kur 50 cm stienis būs pilntiesīga ceturtaļviļņa antena un izlāgojums ar to cm kļudu būs, bet efektivitāte tik ļoti necietīs. Vispār galvenā fīča jau ir iekš tā lai gan uztverošais, gan raidošais trakti būtu salāgoti, jo rācijai ieeja/izeja ir 50 omi, kabelis tāpat un attiecīgi no antenas ar tas jādabon ārā, savādāk kas notiek ar visām reaktīvajām pretestībām utt? Fīderis jau nevairs nepilda savu funkciju.

Link to comment
Share on other sites

Ir jau Tev pilnīga taisnība un kā jau es teicu, ja grib no rācijas izspest visu sulu, tad antena noteikti jāsalāgo. Cita lieta, ka tas pakalpojums maksā papildus naudu. Parastam autobraucējam tāpat neieskaidrosi, ka antna uz jumta vienmŗt jāliek precīzi vienā vietā. Visi saskatījušies amerikāņu filmas, kad poļicaji megalku pa fortačku uz jumta uzmet un tāpat rīkojas ar antenu :sarkasms: . Tad, gan jau tie tirgotāji nesapringst un neko neregulē. Dzirdēt jau tālbraucējus varēs, bet ka uzraidīt nesanāk ar pilnu jaudu, parasts autobraucējs i nesaprot. Uz priboru paneļa ta lauka mērītāja nav :sarkasms: . Vispār jau priekš vieglā autiņa, dēļ garās antenas CB diapazons ir pilnīgi garām.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Labs vakars !

Pagājušo pirmdien bija darīšanas Rīgā, un ieskrēju telesputņikā(vienīgais prātā bija palicis), aprunājos ar pārdevēju, un uz akciju iegādājos Maxon Cm10(55~LS)(teica ka labāks par tautā populāro Alan 100),

http://www.telesputnik.lv/lv/MAXON-CM10/21/129/308

kā arī antennu 1,3 metri ar magnētu(Hustler, mājas lapā tieši manas antennas nav), tur pat uz vietas pielodēja man piepīpētāja uzgali, kamēr aizgāju atdzīt mašīnu pārslēdza arī no 5 uz 0 frekvencēm,(cik es sapratu no pārdevējas) pieslēdzām, onkuls mērija, atskruūvēja vaļā palaida augstāk antennu, ir perfekti, 1

 

Cik es te lasu tagad ko esat sarakstījuši, rodas bažas, onkuls teica ka pēc salāgošanas vienalga kurā vietā precīzi uz jumta likt, galvenais to antennu nejaukt vaļā, kas pats par sevi saprotams. Un lai nerodas pārpratumi auto ir Minivens, tākā lai gan naudas nepietiekamības apstākļa dēļ, antenai vaidzētu būt pietiekami garai. Pabraukāju apkārt, es citus dzirdu, mani arī dzird, nav tikai ne jausmas cik lielā attālumā abos virzienos ķer.

 

Nu tad man jautājums jums, radās velme pēc Rokas CB rācijas, paskatijos pa veikaliem, lētākā ko piedāvā ir Intek pa 60 lati, vai to ir iespējams arī tāpat pārslēgt no 5 un 0 frekvences ? Vai arī labāk(un lētāk) ir paņēmt divas parastos 446 walkie talkie un aizmirst par to ? Mērķis gaužām vienkāršs bieži sanāk ar diviem atuo kur kopā braukt. Tiešām nēesmu tik zinošs šajā jomā tādēļ arī prasu jums, jo šķietat zinoši ^^

 

Paldies !

 

P.S. Tiko iedziļinājos lietotāja pamācībā, vai tas tā būtu ka pārslēgšana no 5 uz 0 notiek ļoti vienkārši no pašas rācijas ? Manai rācijai by default ir 6 programma CEPT, bet ieslēdzot mirgo 3 reizes 8, tātad skatoties pamācībā tas ir Poland, vai tas nosaka starpību starp 5 un 0 frekvencēm ?

Pārlasot Racer teikto mani sāk pārņemt bažas ka man ir iešķiebuši neatbilstošu antennu, spriežu tikai pēc tā ka apakšā nav spoles, un garums ir tikai 1.3 metri, bet it kā viss ir salāgots un dzirdu un mani dzird, tikai nav ne jausmas cik tālu, kāds varētu to apskaidrot ?

 

Ieraudziju arī ka ir AUX izeja :D Smuki saslēdzu ar maģi, kaifs, vairs nav jāmēģina saklausīt tas Rācijas pikstulis

Labots - Armijs
Link to comment
Share on other sites

Armij, zem Maxon zīmola viskautko ražo un Tavai vajadzībai ir dziļi vienalga vai tas ir Alan, Maxon, Stabo, Dragon, President utt. Praktiski visi ir samērojami un ar ķīniešu ķeskām vēderā. :)

 

Antenai nav spoles? Dīvaini - varbūt, ka tā spole ir pa vidu stienim, vai pats stienis ir ar melnu plastiku apkārt, tad tā spoles funkcija varētu būt drāts, kas aptīta ap stieni iekšpusē. Ja ieliktu bildi, tad pakomentētu. Par tiem garumiem - normālais kompromiss ir ~1,5m. Ar 1,3m ir jūtami sliktāk, bet ar 1,9m ir mazliet labāk, tāpēc nav jēgas cepties īpaši.

Par to antenas noviteojumu uz jumta un salāgojumu - palūdz (pie izdevības) tam meistaram, lai jamais Tev parāda SWR rādījumus mainot antenas atrašanās vietu...

5 un 0 - jā 0 ir Krievijas/Polijas tīkls, 5 - Eiropas.

Par portatīvajām CB rācijām - pirkt ir jēga lietotu un ne vairāk kā 20-30 Ls. Feinas bij kādreiz Dragon SY 101, vai ar nosaukumu Alan pro 101.

Link to comment
Share on other sites

No pārnēsājamām CB diapazona labi pērk Intek H-512 Plus,diezgan forši ka autiņā viņa slēdzas pie lielās antenas a atvienojot no kredla izmanto savu antenu,protams pārnēsajamā režīmā normāli ķer ap 1km,bet autiņā pie lielās antenas neko neatšķirās no standarta rācijām.

Link to comment
Share on other sites

Atšķiras gan - portatīvajām, ņemot vērā, ka paredzētas izmantot ar ar ļoti mazjūtīgām antenām, ir max sgriezti jūtības parametri, bet galīgi švaki ir selektivitātes un dinamiskā diapazona parametri. Tb, salīdzinoši ar a/m rācijām dudz vairāk trokšņo, traucē blakuskanāla un arī visi citi ārpusjoslas signāli. Mani personīgi tas besī, jo dažām portatīvajām, lai atvieglotu darbu mašīnā ir arī speciāli adapteri, kurus var uzlikt akumulatoru vietā un rācijas apakšā ir gan piepīpētāja vads, gan PL (UHF) ligzda. Esmu to visu savulaik izmēģinājis un varu droši teikt - ja kādam patīk fočēt ar videokameru un filmēt ar fotoaparātu, tad tas ir tieši šādiem tipāžiem radīts... :) Piemēram, http://archiwumallegro.pl/intek_sy_101_car_adaptor_nowy-173931417.html

 

P.S. INTEK vispār neko neražo, bet zem sava zīmola tirgo dajebko.

Link to comment
Share on other sites

nu nav jau tik traki,vismaz budzeta cenu diapazonaa liidz 60 ls visas shitaas intek,magnum, u.t.t straadaa apmeeram liidziigi,taa kaa pie mums paarsvaraa uz 13 kanaala visi vaaraas nekas tur no citiem kanaaliem ar nejaucas iekshaa jo nav jau kam jaukties :)

Link to comment
Share on other sites

nu nav jau tik traki,vismaz budzeta cenu diapazonaa liidz 60 ls visas shitaas intek,magnum, u.t.t straadaa apmeeram liidziigi,taa kaa pie mums paarsvaraa uz 13 kanaala visi vaaraas nekas tur no citiem kanaaliem ar nejaucas iekshaa jo nav jau kam jaukties :)

 

Ehh, jaucās ja ne tikai no blakus kanāliem, bet nu slinkums skaidrot kas ir selektivitāte un dinamiskais diapazons - īsi sakot, Tev pat 105.2 var traucēt, ja švaki parametri rācijas uztvērējam... :)

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...