Jump to content

Radio frekvences


MartinsZ
 Share

Recommended Posts

Guest drunk_lizard

Un vēl atcerējos "lapsu medības" - tipa orientēšanās, tikai kompasa vietā neliels pelengators, un kontrolpunktos - raidītāji.

Latvijaa kaadreiz bija ljoti augstas klases speci sjajaa sporta veidaa, mhmm

man pa provi bija master sporta sssr, mhhh

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gachoman

    8

  • Didzis

    10

  • Kuvalda

    6

  • JDat

    7

Guest drunk_lizard

vajag nolikt speciālu eksāmenu, tad tev piešķir savu frekvenci.....

nepareizi, tad pieskjir personiigo atpaziisjanas kodu

latvijaa piemeeram YL2xxx

Link to comment
Share on other sites

Guest ADEX

A kaa lai pielaago to AM uztveereeju?

Tu krieviski lasi? Ja jā, tad varu Tev sameklēt rakstu par šo tēmu.

Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard

A kaa lai pielaago to AM uztveereeju?

am uztveereejs buutu deriigs 160m diapazonam nedaudz paarreguleejot radiotraktu, BET

nekur vairs neizmanto am modulaaciju

izmanto vienas ssaanu joslas ssb modulaaciju, kurai ir ljoti sjaura josla un ar parasto uztveereeju naani gater...

pie kam raidiitaaju jaudas ir ljooti nieciigas un uztveereejam jaabuut ar ljoti augstu jutiibu un selektivitaati

kaa jau te rakstiija - radioamatieru tehnika ir ljoti daarga vai jaataisa pasjam...

Link to comment
Share on other sites

Guest ADEX

Ja izdotos izrakt, teiksim, ejošu VEFiņu, tad pieregulējot ieejas kontūrus (vai izgatavojot ārējo konvertoru), varētu klausīties visus amatieru īsviļņu diapazonus. Taču, ja amplitūdas modulāciju vairs neizmanto, tad švakāk. Un, protams - jūtība. Ne uz kādiem DX rekordiem nav ko cerēt.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ansis Vīksniņš

Agrāk jau arī novērotāja statusu vajadzēja iegūt un tam, tāpat, kā radiostacijām, vajadzēja savu "pozivnoi". Lai uzbūvētu radiostaciju, vajadzēja atļauju, Bet, lai raidītu, pārbaude uz visām sānu frekvencēm un citām novirzēm. Tikai tad varēji iziet eterā.

Link to comment
Share on other sites

Man gan liekas, ka pie mums šitā būšana lēnām mirst nost. PSRS laikā aktivitāte bija lielāka. Nez - Priekuļu tehnikuma radioklubs vēl darbojas?

 

Priekuljos skjiet ka nekas nedarbojas vairs, nav peedeejos gados nekas vairs dzirdeets. Tachu Ceesiis, Valmieras ielas galaa viens radio amatiers ir nokraameejis visu jumtu... .

 

drunk_lizard, nez kaapeec tad man vajadzeeja visu atnjemt? raidiitaajs bija pat kvalitatiivaaks, nekaa dazhiem labiem legaaliem radio.

Nu bet LV jau ir pilna ar skaugjiem, "ja man nav, tad tev ar nebuus un nogruziishu juus visus par to..."

Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard

drunk_lizard, nez kaapeec tad man vajadzeeja visu atnjemt? raidiitaajs bija pat kvalitatiivaaks, nekaa dazhiem labiem legaaliem radio.

mhmm

es tev kautko atnjeemis esmu?

un jaa, spriezjot mpeec visa tu biji nelegalas radiostacijas iipasjnieks...

visaa civilizeetajaa pasaulee pastaav zinaama kaartiiba sjajaa jautaajumaa...

vai tavs raidiitaajs atbilda elektrosakaru standartiem - nebija spogulja, harmoniku etc

vai antena atbilda noteikumiem?

vai tu biji noiireejis attieciigo frekvenci?

ja uz visiem jautaajumiem atbilde - jaa, ej un prasi Valjeniekam savu luuzni atpakalj...

Link to comment
Share on other sites

es tev kautko atnjeemis esmu?

ja neesi no ESD, tad nee.

un jaa, spriezjot mpeec visa tu biji nelegalas radiostacijas iipasjnieks...

jaa

visaa civilizeetajaa pasaulee pastaav zinaama kaartiiba sjajaa jautaajumaa..
.

jaa/nee

vai tavs raidiitaajs atbilda elektrosakaru standartiem - nebija spogulja, harmoniku etc

jaa atbilda

vai antena atbilda noteikumiem?

jaa

vai tu biji noiireejis attieciigo frekvenci?

pameegjini Tu noiireet LV frekvenci, meegjinaaju. Tikko Ruslans no Top Radio arii meegjinaaja dabuut. Zini, Anglijaa to visu izdariit ir daudz vienkaarshaak, vieniigi kur es dziivoju, var dabuut licences raidiishanai visur, tikai ne FM frekvencees - nav fiziski vietas frekvenceem,taapeec veel apsveru jautaajumu par AM frekvenci, te to klausaas daudzi.

Piekaashu to LV gemoroju. NRTP pasaka, ka ir frekvences, ESD, ka nav un tik skraidi no vienas iestaades uz otru pilniigaa beztolkaa...

 

Sen jau taa luuzhnja vietaa ir uzbuuveets naakoshais...

 

P.S. kaut kaa neciteejas...

Labots - grisha
Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard

paskatamies topu lapas apakshaa

mhhhh

tops noziimee tikai to, ka dotajaas sacensiibaas dotajaaa dienaa 144 mhz diapazonaa cjalim PAVEICAAS nodibinaat daudz maz ciesjamus sakarus 901 km attaalumaa ar 2w jaudas raidiitaaju...

nu un?

rakjetes jaasjauj?

auroras laikaa sjis attaalums var buut 10 reiz lielaaks ar 4x mazaaku jaudu...

Link to comment
Share on other sites

Es gan nezinu, ko jūs visi spriežat par radioamatieru aparatūras dārdzību, ja paši neko tā īsti nēsat pamēģinājuši. Skaidrs, ka laba aparatūra, ar kuru piedalās mačos, maksā, bet nafig tāda vajadzīga iesācējam un vēl novērotājam. Novērotājam pilnīgi pietiek ar P250 vai līdzīgu uztvērēju un tāds maksā no 10-50Ls. Jā. protams tadi veci krievu armijas aparāti ir ļoti smagi un lieli, bet kā uztvērējs tāds dzelzis nav sliktāks par transīveri par tūkstots un vairāk latiem. Gandrīz katram radioamatierim vēl šķūnītī stāv pa kādam krievu uztvērējam un gan jau vīņs būs tikai priecīgs tikt no tāda smaguma vaļā. Nu jā, nevarēs ar tādu uztvērēju zīmēties draugu priekšā kā ar jaunu mobilo telefonu un nevarēs arī "mērīties ar krāniņiem), kuram aparatūra dārgāka, bet strādās tas daudz labāk par kautkādu pārbūvētu vefiņu. No parasta rāčiņa labu īsviļņu uztvērēju praktiski nav iespējams uztaisīt, jo starpfrekvences filtriem ir pārāk plata josla. Var jau protams visu pārbūvēt, bet vai ir vērts čakarēties. Starp citu interneta izsolēs arī var nopirkt uztvērējus par smieklu naudu. Ja kādam tiešām ir interese par uztvērēju, tad es varu samainīt vienu P250M2 pret televizoru КВН49(ar naudām man negribas krāmēties). Ir vēl viens ВОЛНА-М. Vispār man interesē veci elektronikas mēraparāti, tā kā esmu gatavs uzklausīt visus piedāvājumus.

Lai nodarbotos ar radionovērošanu, galīgi nav jāiestājas kādā oficiālā organizācijā, bet lai kļūtu par patiesu radioamatieri ir jākārto eksāmens elektrosakaru inspekcijā. Nolikt šo eksāmenu nav lielas problēmas, bet tikai lai dabūtu kategoriju darbam ultraīsajos viļņos. Uz īsviļņiem eksāmenu neviens normāls cilvēks nav spējīgs nolikt bez speciālas apmācibas morzes ābecē(tāda apmācība nekur nenotiek vismaz divdesmit gadus). Tas ir vislielākais veco radioamatieru stulbums, jo morzes ābece bija aktuāla kad grima Titāniks, bet mūsdienās, ciparu sakaru laikmetā, tā praktiski ir mirusi(ir protams veci radioamatieri, kuri arceroties jaunības dienas, to vēl izmanto). To gan nav spējīgi saprast daudzi funkcionāri (gan elektrosakaru inspekcijā gan radioamatieru līgā). Acīm redzot morzes ābeces eksāmenu atcels tikai pēc tam, kad šie darboņi būs aiznesti uz smilšu kalniņu ar kājām pa priekšu(atvainojiet par cinismu, bet ja cilvēki nespēj sekot tehnikas progresam, tad diemžēl tā ir). Vēl jau, praktiski bez jebkādas reģistrācijas, var darboties 27MHz CB diapazonā. Tur ir kautkas līdzīgs brīvo radioamatieru apvienībai, kura nekādīgi nav saistīta ar oficiālajām iestādēm. Aparatūra arī šai diapazonā ir par kārtu lētāka.

Var jau vēl nodarboties ar pirātisko radio FM diapazonā, bet šis pasākums jau pašos pamatos ir nolemts iznīcībai. Ja nenoķers attiecīgās iestādes, tad pašam pēc dažiem mēnešiem piegriezīsies darbināt visu dienu kompi un maksāt par elektrību. Raidīt jau tā kā tā nebūs ko, jo dīdžeji par darbu prasa naudu tā pat kā raidījumu vadītāji, bet vienkārša mūzikas griešana uz kompja nevienu radioklausītāju neinteresē. Viss tas bija aktuāli deviņdesmito gadu sākumā, bet ne tagad, kad viss FM diapazons pilns ar stacijām pa kurām tā kā tā nav ko klausīties.

Link to comment
Share on other sites

Guest turbociba

grisha, tam kam tur valmieras ielas galā tās antenas uz jumta ir radioamatieris vai uztur kādu radiostaciju?

paskatījos pa logu un toč uz pretējās mājas jumta radio antenas saliktas.

Link to comment
Share on other sites

TAs ir radioamatieris, dziivoja vienaa no augsheejiem staaviem ar skatu uz pagalmu, cik atceros pirmajaa podjezdaa no ielas, diemzheel nav sanaacis vinju satikt un aprunaaties, piedevaam vairs nedziivoju LV. Taa ka vari meegjinaat vinju sadziit rokaa un apjautaaties. Vinjsh ne tikai ir nokraameejis visu jumtu, bet ir arii paarvilcis draatis paari pagalmam uz preteejo jumtu, un to visu sameeraa smuki sataisiijis.

Link to comment
Share on other sites

Kārtējo reizi vajag "paspīdēt"? Vai problēmas ar vajadzīgās tabulas atrašanu? :evil:

 

Man pietiks ar 6 lapām, pārējās 230 atstāšu Tev. Cerams, ka šodienai pietiks. Ja paliks pāri, varēsi nodemonstrēt pārējiem bootiešiem, kā tas jādara :-D .

tas arty blabla pdfs ir vecs. aktuaalaa tabula latvijas veestnesii.

Link to comment
Share on other sites

kas tie par "radionoteikumiem"? vai ir iespeejams iepaziities tuvaak?

 

Radio Reglaments (Radio Regulations), kursh LV ir pienjemts ar nosaukumu Radionoteikumi. Bija Veestnesii, bet likumi.lv nav (nezinu kaapeec).

 

27 MHz nebija radioamatieru diapazons. Tas laikam bija radiovadāmo modeļu diapazons.

 

Nu bij 3 kanaali arii plaapaashanai, bet atlauju vajadzeeja gan. Vispaar 27 MHz skaitaas CB (Civilic Band), tb civilais, nevis radioamatieru diapazons (preciizaak shobriid ir 40 kanaali ar 10kHz soli un dazhiem caurumiem joslaa 26,965-27,405 MHz). Eiropaa peec CEPT atlauti ir 4W un Frekvenchu modulaacija (dazhaas valstiis ir izneemumi). Latvijaa vislaik bij jaaformee atlauja, kas uz 5 gadi izmaksaaja mazliet zem 20 Ls. Nu jau paaris gadi kaa ir veiktas izmainjas frekvenchu plaanaa un pielikumos, kas nosaka veselu grupu ar iekaartaam, par kuraam nekas nav jaamaksaa un nav jaaregistee (piem. mobilie telefoni, automashiinu pultis, radiostacijas uz 27MHz un 446 Mhz), ar 2 nosaciijumiem - 1) iekaartu atbilstiibai jaabuut apliecinaatai (prasti sakot taam ir jaabuut sertificeetaam) 2) jaaieveero visi parametri, kas ir noraadiiti fr. plaanaa. :)

 

28 MHz nav CB, tas ir amatieru diapazons.

 

quote name='Didzis' date='Jun 16 2007, 23:54 PM' post='795991']

Mazas jaudas raidītājiem nekādas atļaujas nevajag. Ar 10mW jau tā kā tā tālu neaizraidīsi.

 

Taa nav - ir noraadiiti preciizi diapazoni, kuros un ar kaadu jaudu driikst raidiit. Tu nevari dajebkur joslaa raidiit ar 10mW. Preciizaak vari, bet liidz kaadam briidim...

 

grisha, nesmiidini tautu par nato ljoteneem - taas lietas notiek savaadaak. :D Un breekt par to, ka Tev atnjem nelegaalu raidiitaaju nez va ir veerts, jo, ja nu gadiijumaa Tu nezini, tad katra LV apraides stacija tiek koordineeta ar kaiminvalstiim ar visaam no taa izrietoshajaam sekaam.

 

P.S. Jaunaakais frekvenchu plaans un citi interesanti dokumenti ir pieejami arii sheit

Link to comment
Share on other sites

Nu reāli man jautājums par tēmu (taču ne īsti šo)...

Kas tā par radiostaciju Rīgā 94,9 FM - Zaļais Vilnis - tavs vasaras radio????

Link to comment
Share on other sites

nu bildee tas veci izskataas pabaisi, bet dzīvē ir ok, tāds sakarīgs, man patīk šamā antenes vot tas ir spēks

Link to comment
Share on other sites

Guest djlaurix

Ja es ari viņu pazīstu ,vakar dzeram ;) :roll: :mad:

Nu cik var dziedat līdzi?!? tūlīt vel 5 cilvji teiks es ari pazīstu kopā dienējam !!! :mrgreen:

Labots - djlaurix
Link to comment
Share on other sites

Radio Reglaments (Radio Regulations), kursh LV ir pienjemts ar nosaukumu Radionoteikumi. Bija Veestnesii, bet likumi.lv nav (nezinu kaapeec).

 

P.S. Jaunaakais frekvenchu plaans un citi interesanti dokumenti ir pieejami arii sheit

 

o, esd.lv atkal iet beidzot :D

 

bet veestnesii arii radionoteikumu nav. varbuut vari pateikt numuru?

Link to comment
Share on other sites

Ja es ari viņu pazīstu ,vakar dzeram ;) :roll: :mad:

Nu cik var dziedat līdzi?!? tūlīt vel 5 cilvji teiks es ari pazīstu kopā dienējam !!! :mrgreen:

 

Mnjaa, atklaati sakot ir skumji, ka Tev paziistamie cilveeki dalaas kategorijas "kopaa dzeeraam, vai dieneejaam"... Nbet katram savs. :lol: Paziistu daudzus radioamatierus Latvijaa un esmu arii salidojumos dazhos piedaliijies - darbs taads ir un ir bijis un intereses ariidzan.

 

kiril, pamekleeshu to veestnesi, ja nee, tad iemetiishu linku uz angliskaas versijas pdfu.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
gachoman

Sveiki, ceru uz jūsu palīdzību. Uzreiz pateikšu, ka no radioštelēm saprotu tieši tik daudz, cik klausīties SWH, bet ziņkāre ir traka lieta. Tā nu gadījās ka tiku pie šādas te uzpariktes un šīs te pamācības

Itkā visu izdarīju pareizi, tikai nekādi nevaru atrast t.s. Control kanālu, varbūt kāds var pateikt kādu zināmu frekvenci, un vai vispār man tas strādās, vai arī tā ir kāda USA štelle, kura Latvijā nav lietojama.

 

Kādēļ to visu daru, tīri izklaides pēc, piebildīšu ka raidītāja man nav, tāpēc nevienam neko netraucēšu, neko slepenu noklausīties nevēlos, par policiju nemaz nerunājot (man tas nav vajadzīgs), daru to tīri izzināšanas nolūkos.

 

Paldies jau iepriekš.

Link to comment
Share on other sites

Es klausos šito ar rociņu palīdzību. skatos kur īkis un balls, tur ari ieslēdzu un klausos. Pilnīgi pietiek ar SDR softu. Citu neko nevajag. Ir neērtības, bet tās var pieciest. Viss NFM 12 Khz platumā.

Link to comment
Share on other sites

gachoman

Emm laikam drusku nepareizi izteicos. Doma ir paklausīties trunked radio, cik sapratu tas ir apsardzes diensti, taxi u.c. līdzīgas štelles...

 

Parasto rādio saķert izdodas. 

Link to comment
Share on other sites

Es pareizi paskaidroju. Varētu atbildēt ar pretjautājumu: kas ir trunked radio un kā tas strādā? Tas ir reotrisks jautājums. Nevajag to paskaidrot. Paskaties 422-426 Mhz spektru. Ko tu tur redzi? Redzi pīķus? Tur ir raidītāji. Raida gan datus (servisa info) gan balsi. Pēc 10 reizes mācēsi uz aci atrasķirt balsi no datiem. Klikšķini uz balsi un saglabā frekvences favorītos. Tad skaties spektru. Kā parādās kīkis, tā izsauc vajadzīgo freknveci no favorītiem un klausies uz nebēdu. Tāpat visu rezē nedzirdēsi. A tas automāts, kurš tavā vietā uzskaņojas uz vajadzīgo frekvenci pēc datiem, tad gaumes jautājums. Nu nerunā tur tik bieži. Taksistus klausīties garlaicīgi. A'tros arī garlaicīgi. Interesanti paklausīties poličus, pažarniekus un apsardzi. Lai arī pēc 20 minūtēm apnīk tie teiksti. Didzis klausījās 13. janvāra grautiņus. Tad gan bija interesanti. Ikdienā garlaicība ja vien municipālie nerunā par bomžu idarībām pa dienu.

 Ja esi Salaspilī, tad, iespējams, vienu daļu no tā visa vispār nedzirdi bez labām antenām.

 

Ja tev ir kādi slikti mērķi ierakstīt to visu un pēc tam izmantot kaut kur, tad... Nu dari, bet tas nav smuki un.. nekā tik interesanta tur nav.

Labots - JDat
Link to comment
Share on other sites

gachoman

Paldies par skaidrojumu, nekādi mērķi man nav, ne slikti ne labi, vienkārši tāpat, ziņkāres mocīts.

Par to kādas sarunas tur notiek zinu, interesants likās šāds uzstādījums. Nu esmu pie salaspils un antena ir tā kas nāca komplektā, visticamāk ka neko jēdzīgu nenoķeršu.

 

Pamēģināšu ar roku pabakstīt frekvenci.

 

Man gan tucu šoseja, bet ar šo īso antenu smago šoferu runas (13 kanālu?) laikam nesaķert?!

Link to comment
Share on other sites

Ar taksistiem varbūt var paveikties. Iespējams ka ir bāzes stacija Rumbulā. Varbūt paveicas. Eksperimentē.

 

Fūristiem vajag CB antenu klāt pieriktēt. Un... 19. kanāls, ja nemaldos. Frekvenci meklē internetā.

Link to comment
Share on other sites

Ar orģinaloantenu Tu ne sū** nedzirdēsi. tas puļis vienkarši ir par īsu priekš CB. Tev kā ninimums vajag īsās antena svietā piespraust 3m garu drātsgalu. Tad šoferus visdrīzāk dzirdēsi. Priekš taksistiem atkal vajag īsāku antenu. Vārdu sakot, uz visiem diapazoniem vajag pa antenai. Man ir kādas astoņas dažādas antenas un tad gan es praktiski visu dzirdu. Nu jā, neesmu neko sabīdījis priekš satelītu ķeršanas, toties Lietuvas, Igaunijas FM radiostacijas klausos kā vietējās. Man gan antena nopietna http://fotki.lv/lv/Mimivat/comments-34691391/

Link to comment
Share on other sites

gachoman

Tā jau likās ka ar šo antenu nav paredzēts saķert ko vairāk par fm radio, vai DVB-TV, kā jau tas usb puļķis paredzēts.

Ok, pamēģināsu 3 metrīgas drāts variantu.

Cik īsu antenu vajadzētu takšiem?

Nu tik nopietni kā tu es šai lietai gan laikam nepieiešu, bet tā jau labi izskatās. Antenas pats taisīji, jeb pirktas jau gatavas?



 Bāc, kā es tā palaidu elfas forumu garām  :shok:. Viss jautājumu pagaidām nav, jādabon 3metrīga antena.

Labots - gachoman
Link to comment
Share on other sites

Izņemot TV decimetru antenas, pārejās taisu pats. Te vari palasīt par manu radio FM antenu izgatavošanu http://www.freefm.lv/lv/readarticle.php?article_id=117

Ja uztvērēji jau palikuši mazi un lēti, tad bez antenām tie vienalga nav spējīgi darboties. Antenu lietās  nekas nenainās un arī nemainīsies, jo fizikas likumi ir nemainīgi. Jo zemāka frekvence, jo vajadzīga lielāka antena. Jo antena ar lielāku pastiprināšanas koeficientu, jo tā lielāka un sarežģītāka.

Link to comment
Share on other sites

Laikam esmu par jaunu, bet kāds var paskaidrot - kāda ir tā radioamatierisma filozofija un jēga? Principā jautājums - a kas tas īsti ir? :D

Link to comment
Share on other sites

talibans

Agrāk jau telefonu, interneta nebija, tāpēc sazinājās kā nu varēja. Pat tagad daži trakie ar baložiem vēstules sūta. Tagad jau tas tāds hobija, sporta līmenī praktiska, reāla pielietojuma nav. Lai gan, Amerikā, Krievijā, kur liela platība un mobilo pārklājums švaks, tur cilvēki tā arī sazinās savā starpā. Amerikāņiem tagad vēl populārāk paliek, dēļ tiem sliktajiem laikapstākļiem, kad elektrības nav un viesulis nāk, lai varētu palīgā pasaukt un citus pabrīdināt.

Varbūt šo sdr tēmu saliekam vienā, jo viens topiks uz 3 lapām jau ir.

Link to comment
Share on other sites

Talibans jau pareizi pateica, radiosakari darbojas, kad viss cits ir izbeidzies. Skaidrs, ka mūsdienās cilvēkam dzīve sakārtota-internets, telefons, mobilais telefons, ko vēl vajag. Pietiek tikai "izraut štepseli" un momentāli viss izbeidzās. Ne par velti policaji, ātrie, pažarnieki un citi dienesti sazinās ar rācijām, jo tām, stihisku nelaimju gadījumā. "štepseli izraut" nevar. Radiosakarus neregulē kāds operātors, tos faktiski nevar kontrolēt. Krievu laikos komunisti milzu naudu un tehnikas izmantoja lai traucētu Amerikas balss un citu "naidnieku" radiostaciju uztveršanu, bet nekā. Ja vēl Rīgā bija grūtības uztver, tad es laukos bez problēmām klausījos "naidnieku balsis". Vārdu sakot, radiosakari ir brīvība, kuru nevar neviens kontrolēt. Radioamatieri to izmanto un runājas ar līdzīgiem radioēterā. Tas faktiski ir hobijs, tāpat kā markas vai vecas glaznas krāt- katram savs

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...