Jump to content

Grāmata: Ieskaties datoru pasaulē


Guest
 Share

Recommended Posts

http://www.dzc.lv/i5Izdevejdarbiba/books/Ieskaties.htm

 

Katrīna Sataki, Māris Detlavs

Ieskaties datoru pasaulē

 

ISBN 9984-9108-4-9 Datorzinību Centrs, 1997, 288 lpp. 195x140 mm

 

Grāmata pieejama tikai elektroniski

Datori veido veselu pasauli, kas ir interesanta, idejām pārpilna, komplicēta un skaista. Mēs gribam atvieglot šīs pasaules iepazīšanu, izmantojot analoģijas no dzīves jomām, ilustrācijām un jokiem.

 

 

Priekšvārds

 

1.Skaitļotāja priekšvēsture:

1.1.Mehāniskās skaitļošanas mašīnas

1.2.Čārls Bebidžs - skaitļošanas tēvs

1.3.Skaitļotāju attīstība līdz Otrajam Pasaules karam

1.4.ENIAC un Tjūringa mašīna

1.5.Skaitļotāju attīstība 60-os gados

2.Informācijas mērvienības datoros

3.Datoru sastāvdaļas

3.1.Procesora bloks un tā sastāvdaļas

3.2.Atmiņas iekārtas

3.3.Datoru ievadiekārtas

3.4.Datoru izvadiekārtas

3.5.Papildiekārtas

4.Daži ar datoriem saistīti jēdzieni:

4.1.Algoritms

4.2.Konteksts

4.3.Vide un vadība

4.4.Draiveris, Dzinis

4.5.Instalācija

4.6.Situāciju apstrāde

4.7.Pārtraukumi un "uzkāršanās"

4.8.Vīrusi

4.9.Protokols

4.10.Interfeiss

4.11.Emulācija

4.12.Cashe

5.Procesora un atmiņas darbības pamatprincipi:

5.1.Pirmais tuvinājums

5.2.Otrais tuvinājums

5.3.Procesora parametri

5.4.Atmiņas parametri

5.5.Videoatmiņa

6.Operētājsistēmas

6.1.Operētājsistēmas uzdevumi

7.Datu uzglabāšana

7.1.Tehniskāks failu sistēmas izklāsts

8.Programmēšana

8.1.Programmēšanas valodu klases

9.Datortīkli

9.1.Lokālais tīkls

9.2.Plaša mēroga tīkli

10.Dažas smalkākas lietas:

10.1.Datu drošība un kriptogrāfija

10.2.Mākslīgais intelekts, ekspertsistēmas un...

10.3.MI valodniecībā

11.Teksta redaktori

12.Elektroniskās tabulas

13.Datu bāzes

14.Uzskaites sistēmas

15.Personālie organizatori

16.Grafiskās apstrādes redaktori un paketes

17.Internet un tā pielietojuma iespējas:

17.1.Globālais datortīkls Internet

17.2.e-pasts

17.3.www

Link to comment
Share on other sites

Cik atceros, tad instaleejot Tildes biroju 2002, shis bija pieejams program files/tilde direktorijaa.

Tur bija iekljautas veel paaris graamatas. Laikam par opisu, kaut kaadi likumi utt.

Link to comment
Share on other sites

NJaa, nu graamata ir 1997. gada lielakaaa dalja tur rakstiitaa ir tik veci dati ka tikai var jaukt nezionaataajiem galvu...

 

te viens citaats: "Mūsdienu programmu paketes bieži vien aizņem pāri par 10Mb vietas uz cietā diska. Spēcīgākas operētājsistēmas, teksta redaktori, elektroniskās tabulas, datu bāzes aizņem pat vairāk nekā 20Mb vietas. Standarta cietais disks šodien ir 1,2Gb. "

 

vairs nav iipashi aktuaali shaadi apjomi, ne?

 

P.S. zuda respekts, kad ieraudziiju sho kljuudu :) "Daudzas lietotājprogrammas (Word, Excell uc.)" Excell ar diviem LL sen nebiju redzeejis nekur rakstiitu :)

Link to comment
Share on other sites

ssam

Svariigi nav apjomi, bet gan principi.

Te ir gana daudz cilveeku kuri ljoti vaaji orenteejas datorlietaas.

Vismaz apguus terminalogjiju.

 

eXciter

Paskaties cik maksaa TBR. Ne jau visi cilveeki to briinumu peerk.

Par ' un vaardniicu maksaat taadu $... nu nez.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Gint, es jau tikai taa, informaacijas peec (-;

Lai cilveeki zin, kuriem ir TBR. Citaadi daudzi zin tikai, ka tur ir Lingo un vaardniica.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Ja kāds uzrakstītu par datoru uzbūvi grāmatu līdzīgu, kā par Pēci Beisikāni un Miju Saprātiņu....

 

Eeemm es domaaju tur vajadzeetu ~ menesi un dazhus rezgjus ;)

Un buustu tev jauni IT nozares supervaronji (tip Pekjka un Maika)

:)

 

Principaa vareetu joka peec tadu projektinju noorganizeet :)

tip tiek uzmests apmeeram saturs.. sadaljas..

Un nevis viens cilveeks taisa visu, bet gan briivi cilveeki piesakaas kuru dalju vinju speetu sarakstiit :)

Nuu protams ieveerojot kaut kaadu sizheta liiniju :)

Dabiigi ka jaaizstraadaa rekomendaacijas lai Petkja neizraadaas mzagadiigais noziedzinieks ar 2vi gadu narkomaana staazhu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vējš
Ja kāds uzrakstītu par datoru uzbūvi grāmatu līdzīgu, kā par Pēci Beisikāni un Miju Saprātiņu....

 

Izteikšu savu atšķirīgo viedokli - man personīgi tā grāmata nepatīk. Tieši dēļ tā izklāsta stila.

Man vispār traucē, ja kaut kāda informācija tiek sniegta visādās spēles, sarunu formā - kā teātra luga. Manuprāt, tas ir piemēroti galvenokārt tikai bērniem, lai noturētu viņu uzmanību.

Link to comment
Share on other sites

bet taa graamtinja tachu tika taisiita jaunajiem koderiem (saakumskolas) un reaali rulleeja! vot kaa man taadu tagad gribeetos dabuut lai var beerniem paraadiit :p 97 gad agraamata arii diezgan stiliiga ar karikatuuraam :twisted:

Link to comment
Share on other sites

vēj, arii beerniem ar kaut ko jaasaak. Protams, ka 30 gadiigam viiram graamata beernu valodaa visticamaak, ka nepatiks, sevishkji zinot lielaakaas daljas datorikju kritisko skatu uz dziivi (visi ir idioti, iznjemot pashu), bet diez vai 12 gadu vecumaa tevi buutu intereseejis, kaa straadaa CPU konvejeri (uh cik tas bija jauki datoru arhitektuuraa).

Link to comment
Share on other sites

Nu... Pēcis ar Maiju ir grāmata, kas katram topošajam programmētājam būtu pirms gulētiešanas jālasa (mulkjisinteligjents), un tā tiešām ir priekš pilnīgiem iesācējiem. Kā pati pirmā grāmata ar kuru sākt programmēšanu, tā ir vienkārši lieliska.

 

P.S. pats sāku ar šo grāmatu. Un mans šībrīža līmenis programmēšanā ir... khm, teiksim tā - konkurētspējīgs.

Link to comment
Share on other sites

Man arii taa graamatinja bija vien no pirmajaam.

Programmeeshanas pamat idejas esmu apguvis.

Pamat darbs nav ar to saistiits.

Kads saaku maaciities, gaaju kaut kaadaa ~ 5 klasi.

M.s. un besikaans ir laba saakuma literatuura.. veelaak jau var lasiit nppietnaakas graamatas.

Vieniigais ka tagad ir kaudze ar citaam aktuaalaam probleemaam.

Piemeeram.. kaa tu paskaidrosi kas ir direktorija :)

Link to comment
Share on other sites

Zini kur vinja jaasuuta ar visu savu "direktorijs" ?

Ja nemaldos pareizi ir "mape"

Ja skolotaajiem nemaksaatu tik smiekliigas algas.. varbuut tur buutu nedaudz zinoshaaki ljaudis.

Agraak inrormaatikas skolotaaja amats bija kaa blakus haltuura.

tb maaci fizik.. kjiimiju materi... nu un piehaltuuree pa informaatikas skolotaaju.

Link to comment
Share on other sites

Muusu skolaa taa kaa reizi ir - viena no ucheneem ir matemaatikas uchene, otra ir tjip tikai informaatikas uchene, bet 2 dienas nedeeljaa vinjas nav skolaa... Ceesu Draudziigaa Aicinaajuma Gjimnaazijaa arii par fizikas uchuku straadaa bijushais Priekulju (Ceesu raj.) vsk. bijushais informaatikas skolotaajs...

BTW...

Direktorijs: Tabula datu elementu' date=' parasti failu, meklēšanai, kas norāda saistību starp datu elementiem un to izvietojumu tiešās pieejas atmiņā.

Direktorija: Francijas republikas valdība (1795-1799), kas sastāvēja no pieciem locekļiem (direktoriem).[/quote']

Link to comment
Share on other sites

datoram ar direktorijs ir taada pati saistiiba kaa man ar baletu.

5ci loceklji blin..

Vinaji galvas vietaa ir loceklis.

Link to comment
Share on other sites

Guest drunk_lizard

kuums....

nu garaam, tu laikam dos neatceries?

Syntax:



DIR [d:][path][filename] [/A:(attributes)] [/O:(order)] [/B][/C][/CH][/L][/S][/P] [/W] 



Purpose: Displays directory of files and directories stored on disk.

mhhhhhhh

Link to comment
Share on other sites

smtp_serveris

ja par visiem labajiem datorterminiem runā, vai kāds pirms ko tādu publicēt netā un vispār ieviest ikdienā ir painteresējies par datortehnikai tuvāk esošiem ?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

A es šitās lietas iemācījos no

Šlihta G., Šlihta V. Pamati darbam ar personālo datoru. – R.: Mācību grāmata, 1994., 1995., 1996.

, kur tas saucās pilnīgi normālā svešvārdā "katalogs", ko arī līdz šim brīdim lietoju, neiespaidojoties ne no tizli skanošā "direktorija", ne Microsofta muļķiem domātās "mapes".

Grāmatā, ja kas, bija ļoti smalki izklāstīts viss 1994.g. datorlietotājam nepieciešamais - sākot ar kompja uzbūvi, lādēšanos no disketes un DOS komandām un beidzot ar Windows 3.x Write lietošanu. Vismaz man radās diezgan sakarīga nojausma, kas tam visam ir apakšā, nevis kā tagad - izlasa kārtējo Windows grāmatiņu - "a kas tas tāds - fails?"

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...