Jump to content

Skaidrojums kā vajag un kā nevajag veidot zemējumu.


Guest
 Share

Recommended Posts

Padomju laiku mājās kurās nebija paredzēta elektriskā plīts, zemējuma nebija, tur kur bija paredzēta pieslēgt elektrisko plīti, tur zemējums bija, bet istabu rozetes tāpat bija bez zemējuma. Vismaz cik es ar to esmu saskaries.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, VebKamera teica:

Starp citu, ja čalim nepatīk savienojumi ar piespiedējskrūvi

Tam čalim nevis nepatīk piespiedējskrūvi kā tādas, kā tas, ka pēc Krievijas būvnormatīviem (ПУЕ), zemējuma vadam ir jābūt nepārtrauktam un to nevar savienot šleifē, izmantojot rozešu piespiedējskrūves.

Video tika pieminēts, ka arī ASV un Kanādā zemējuma vadu nedrīkst savienot šleifē.

Un, ja paskatās citus video, kā tas čalis taisa elektroinstalāciju, tad runa nav par nekvalitatīvu materiālu izmantošanu. Var diskutēt par cik labi, vai slikti ir vadu savienošana lodējot, metinot un izmantojot neapkalpojamas nozarkārbas (kārbas paliek nosegtas zem griestiem), bet pats princips, ka zemējuma vadam ir jābūt nepārtrauktam, neatkarīgi no citiem patērētajiem ir diezgan loģisks.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Firza teica:

savienot šleifē

Ko nozīmē savienot šleifē?


Pirms 42 minūtēm , snukurins teica:

nostieptie griesti,kā ir ar šo?pie mums tādus neesmu redzējis.

Ir viena otra firma, kas šos piedāvā uzstādīt uzstiept, esmu arī pašus griestus šur tur sabiedriskās telpās redzējis, vai tos var noņemt un uzlikt atpakaļ vai arī tie ir uzstiepjami vienreizēji - nav ne jausmas.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , Firza teica:

zemējuma vadam ir jābūt nepārtrauktam, neatkarīgi no citiem patērētajiem

Varētu paskadrot, kādā veidā zemējuma kabeļa piespiedējskrūve rozetē ietekmē tā nepārtrauktību? Abi vada gali (pienākošais no iepriekšējās rozetes vai kabeļu kārbas, un izejošais uz nākamo rozeti) tak tiek piespiesti zem vienas klemmes - ja nav galīgi līkas rokas, tad kamēr rozeti neizraus no sienas ar visiem vadiem, šleifes slēgumam nekādu problēmu nav un nevar būt. Tas Krievu normatīvs par nepārtrauktu zemesvadu vispār izklausās pēc pilnīga crazy shit - kā tas diez izpaušās praksē - uz katru rozeti vilkt atsevišķu kabeli no skapja? Jebšu kaut kur tirgojas tādas rozeres, kurām piespiedējskrūvē var ielikt zemesvada cilpu, to nepārkniebjot? :D

 

Tāpat arī pilnībā pievienojos @Didzis augstāk teiktajam.

Labots - Artanis
Link to comment
Share on other sites

Vasarnieks

Ir kāda rozete, kurā var savienot 3x2,5 vadus, lai neveidotu šleifi? Ar domu, viens vads pienākošais, otrs vads aiziet šleifē uz pārējām rozetēm un trešais vads uz nākamo rozešu grupu?

Link to comment
Share on other sites

Ja ir skrūvējamās spailes, tad vajadzētu varēt. Var jau uz veikalu paņemt kādu vadu līdzi, paņemt rozeti un pamēģināt. Tad viena spailes pusē iebāz abus maģistrālos vadus, otrā galā iebāz vadu uz nākamajām blakus rozetēm. Lai spaile vienmērīgi piespiestos, šim galā uzloki dzīslu dubultā. Protams, jāpaskatās arī tīri, cik tā skrūvējamā spaile ņem pretī.

Link to comment
Share on other sites

Pukinens

Es lasiju, neatceros kur, ka šleifē nedrīkst vienot zem rozetes skrūves. Bet drīkst turpat kārbā ar presējemo savienojumu.

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Firza teica:

pēc Krievijas būvnormatīviem (ПУЕ)

Prasītos konkrēto krievu normatīvu apskatīt. Tajā video puisis kaut kādas rindkopas parādīja, tik pat labi tās nav no normatīva, tik pat labi tās nav kontekstā. Firza, varbūt sameklē googlē to normatīvu, tad būs skaidri zināms, kas Krievijā atļauts, kas nav atļauts. Citādi tas krieviņa video tāds ne visai pārliecinošs arguments, lai nonāktu pie «kā ir pareizi».

Link to comment
Share on other sites

Pirms 35 minūtēm , Pukinens teica:

Es lasiju, neatceros kur, ka šleifē nedrīkst vienot zem rozetes skrūves.

Tad kā var izskaidrot to, ka VISAS mūsdienās veikalā nopērkamās rozetes tieši priekš tā ir paredzētas?...

 

P.S. varbūt es ne līdz galam saprotu, ko jūs domājas ar 'šleife' - tjipa kad ienākošais un izejošais vada gals maucās divos dažādos caurumos un tiek savienoti ar klemmi?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 42 minūtēm , Pukinens teica:

šleifē

 

Būtu baigi vērtīgi, ja kāds paskaidrotu šo vārdu. Nu jau ir iekrājusies šāda tāda pieredze ar elektrību, bet šleifes rozetēs vēl neesmu redzējis.

 

Šleife

Labots - mickys
Link to comment
Share on other sites

Vasarnieks

Man atmiņā palicis, ka parasti rozetē(vienā spailes atvērumā) nemaz 2x2,5 vads fiziski nevar ievietot, 2x1,5 varētu sanākt. Attiecīgi gribot, negribot sanāk visas rozetes likt virknes šleifē...

Link to comment
Share on other sites

VebKamera
pirms 1 stundas , Vasarnieks teica:

nemaz 2x2,5 vads fiziski nevar ievietot

 

?????

 

Man visās rozetēs ir 3 X 2,5. Man liekas, ka uz rozeti formāli nemaz nedrīkst laist 1,5. Atsauci neiedošu, bet man domāt, ka bija kaut kāc standarc.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 42 minūtēm , VebKamera teica:

Man liekas, ka uz rozeti formāli nemaz nedrīkst laist 1,5

Man arī ir 2.5, bet vispār tas jau no patērētājiem un ievada ir atkarīgs. Dzīvoklī 2.5 jau nav jēga likt. Es 2 stāvam gaismām vispār 1.0 izvilku un uzliku 4A automātus, jo visur ir LED :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

VebKamera

Nu, pārvelkot un savās (lauku vai nelauku) mājās jau dara katrs kā grib, bet es vairāk par oficiālo pusi, piem būvējot un nododot ekspluatācijā jaunu māju. Kāds zinošāks varētu pakomentēt kā tur ir.

Link to comment
Share on other sites

Nezinu kur, bet laikam ir noteikts - rozetes 2,5; apgaismojums 1,5.

Nododot ekspluatācijā jāveic mērījumi, tur arī tiek ierakstīti kādi ir kabeļu šķērsgriezumi. Aizsardzības automātiem jāatbilst kabeļu pieļaujamajām strāvām.

Tālāk viss atkrīgs no būvvaldes - pieņem/nepieņem/dod laiku sakārtot. 

 

Rozetē nav iespējams zem viena kontakta ieskrūvēt vairāk kā 2 dzīslas. Plānojot rozetes, pievadus jāplāno, lai šāda vajadzība nebūtu (pienākoši/aizejoši 3 kabeļi) 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Tā īsti  jau uz rozeti 2,5 kvadrāta vadu nevajag. Konkrēti, ja kopējais pieslēgums 16A, tad uz rozeti liek 10A automātu un ar 1,5 kvadrāta vadu tad sen diezgan. Problēma var sāktie, ja ļoti gara līnija, tad pie tieva vada un īsslēguma var nesist laukā automātu. Dzīvoklī tik garus vadus neliek un nav jau istabā jaudīgi patērētāji. Virtuvē, tā cita lieta. Protams, vads nekad nevar būt par resnu, tāpat kā rozešu skaits par lielu.

  • Patīk 2
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Vasarnieks
pirms 3 stundām , VebKamera teica:

 

?????

 

Man visās rozetēs ir 3 X 2,5. Man liekas, ka uz rozeti formāli nemaz nedrīkst laist 1,5. Atsauci neiedošu, bet man domāt, ka bija kaut kāc standarc.

Viens par māti otrs par kleitu :D

Te runa ir par to, ko marizo apstiprināja 

 

Pirms 26 minūtēm , marizo teica:

Rozetē nav iespējams zem viena kontakta ieskrūvēt vairāk kā 2 dzīslas. Plānojot rozetes, pievadus jāplāno, lai šāda vajadzība nebūtu (pienākoši/aizejoši 3 kabeļi) 

1,5 kvadrātus vel var mēģināt 3 iespiest, bet 2,5 nesanāks.

 

Link to comment
Share on other sites

@e = d jā un nē. Diez vai gribētu sev dzīvoklī kabeļus ar 70*" darba temperatūru. Vēl jāņem vērā sprieguma kritums un pretestība, bet to jau Didzis minēja.

Saprātīgāk ir turēties zem 10A/mm².

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , marizo teica:

Diez vai gribētu sev dzīvoklī kabeļus ar 70*" darba temperatūru.

Kur tev dzīvokļa rozetē var rasties tādi patērētāji? Virtuvē jā, bettad rozetes nebūs, bet istabās????

Link to comment
Share on other sites

2kW putekļsūcējs vienā rozetē ar kādu jaudīgāku datoru?

Link to comment
Share on other sites

To tev droši nodrošina 1.0 vads, jo tas nav patstāvīgs patērētājs! Un gribu redzēt to sūcēju uz 2KW :thumbsup:, Tagad max (in EU) ir 900w vai pat 700W, paņēmu Dyson uz 700W, blads laminātu nevar sūkt, birste tā piesūcās ka kustināt grūti at 1/3 jaudas sestdienās bīdam, darba dienās Robis brauc! 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

VebKamera
pirms 10 stundām , Vasarnieks teica:

Viens par māti otrs par kleitu :D

 

Nutak nesapratu par ko viņš. Man rozetēs principiāli nevar 3 vadus iestumt uz vienu klemmi - man tur nav skrūve, bet tikai 2 caurumi uz vienu klemmi, kur vadus piespiež atspere. Bet vada šķērsgriezums var būt 2,5 kvadrāti. Kaut kas līdzīgs bildei, tikai biki jēdzīgāks izpildījumā (bilde man liekas i no slēdža, ne rozetes):

 

zh0im5im6h.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

pirms 11 stundām , jema teica:

Un gribu redzēt to sūcēju uz 2KW :thumbsup:,

Philips FC9174. Mazliet kļūdījos - 2.2 kW. Tiesa, parasti netiek lietots ar pilnu jaudu, bet šad tad jau gadās arī ilgstošāk palietot ar pilnu jaudu.

Tas, vai birste piesūcas pie grīdas vai nē, lielā mērā atkarīgs no birstes. Manējai ir 2 režīmi, vienā no tiem piesūcas pie grīdas, otrā nē.

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Man savulaik lauku mājā bija vienfāzu malkaszāģis ar 2kW motoru. Vot tie patiešām bija kilovati, bet, putekķu sūcēju darbinot, pat gaisma nenoraustas. Var jau būt kļūdos, bet daudzām precēm tie uzraksti vairāk bija reklāmai un ''krāniņu'' salīdzināšanai. Vai tad uz to putekļu sūcēju orģinālais vads arī ir 2,5 kvadrāti? Visdrīzāk kādi 0,75 un tak darbojas nesilstot. Dubults protams neplīst, bet es apšaubu, ka uz visām istabas rozetēm vajag tik resnus vadus. Uz veļmašīnu, boleri, elektrisko plīti tā cita lieta. Tie aparāti strādā nepārtrauktā režīmā, bet no putekļu sūcēja diez vai kas var sasilt, kur nu vēl nodegt. Savukārt zemējumam vispār pofig, ka tik sit ārā drošinātāju. Tam 2,5 kvadrāti sen par daudz.

Link to comment
Share on other sites

pirms 5 stundām , VebKamera teica:

bilde man liekas i no slēdža, ne rozetes

 

zh0im5im6h.JPG

 

 

Šī bilde kāreizi ilustrē šo:

 

2018.06.29. , 01:01, 138 teica:

Un kā tad sanāk ar slēdžiem? Senāk lietotā metode ar nozarkārbām, no kurām uz slēdzi atzarojas divdzīslu vads (viena dzīsla turp, viena atpakaļ, +1 par katru papildus slēdža polu) tātad ir pretrunā normatīviem, jebkuram sienā esošam vadam ir jābūt ar zemējuma dzīslu?

 

Lūk, te ir jauni vadi, kas pienāk uz slēdzi no nozarkārbas.

 

(Ja nepiekasāmies pie nesvarīgās detaļas, ka šis, acīmredzot, sazinkāpēc ir vienpola slēdzis, kam pievienotas divas izejošās dzīslas. Nu, varbūt vadi vilkti priekš divsekciju lustras un divpolu slēdža, bet tad kad lustra jau pievienota nav pie rokas bijis divpolu slēdža.

Un tad vēl rozīnīte, ka slēdzis ir iestiprināts rīģipsī bez kārbas :shok:

Vispār ir kaut viena lieta, kas šajā bildē ir pareizi? :huh:

Ā, viena ir - izolācija nav par garu nomizota :good:)

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

laikamTak
Pirms 7 minūtēm , 138 teica:

šis, acīmredzot, sazinkāpēc ir vienpola slēdzis

 

Pirms 8 minūtēm , 138 teica:

slēdzis ir iestiprināts rīģipsī bez kārbas

sazinkāpēc tev tā liekas...

Link to comment
Share on other sites

Rekur ir paskaidrojums par bildīti, bet tas kas tur ir izdarīts ir idiotisms :biggrin:

 

original.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tur var piesieties par nekonsekvenci dzīslu krāsu izvēlē. Zaļi dzelteno īsti nav pieņemts izmantot, lai padotu fāzi. 

Tāpat lielai daļai gaismekļu, lustru ir zemējuma pieslēgvieta. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , 138 teica:

Kur tu tur redzi kārbu?

Un kas ir tas zaļais strīpainais tajā caurumā ?... un kur tu redzi riģipsi?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , jema teica:

idiotisms

 

Pirms 1 minūtes , marizo teica:

piesieties par nekonsekvenci dzīslu krāsu izvēlē

Kabeļi ir ar tādu krāsu dzīslām, ar kādām nu ir dabūjami; ja velk uz slēdzi no nozarkārbas, tad tad viens būs brūns, otrs zils, un trešais, ja tas ir trīsdzīslu vads, zaļdzeltens. Esmu šādi vilktus redzējis dafiga, cik tas ir pareizi nezinu, mani šajā slēgumā izbrīna tikai zilais un dzeltenais vads pie viena pola, kuram vienīgais izskaidrojums ko varu iedomāties ir kā pirmīt rakstīju.

 

 

Pirms 1 minūtes , Dils teica:

kas ir tas zaļais strīpainais tajā caurumā ?

Ou, kad tā ieskatās, tā tiešām varētu būt kārba. Man izskatījās pēc krāsotas vecās sienas aiz rīģipša.

 

Pirms 2 minūtēm , Dils teica:

kur tu redzi riģipsi?

Nu, tā baltā aplūzusī mala zem tapetēm.

Link to comment
Share on other sites

Šajā bildē tam dzeltenajam vadam jēgas nav,  ja būtu pārslēdzis (vai divpolu) tad viss būtu ok, šeit ir muļķība, kas neko nerisina un vēl iedot fāzi uz dzeltenā kuru diezvai kāds tur otrā galā gaida :biggrin:

Labots - jema
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 11 minūtēm , jema teica:

muļķība, kas neko nerisina un vēl iedot fāzi uz dzeltenā kuru diezvai kāds tur otrā galā gaida

 

Hz, varbūt lustra gaida.

 

Pirms 54 minūtēm , 138 teica:

varbūt vadi vilkti priekš divsekciju lustras un divpolu slēdža, bet tad kad lustra jau pievienota nav pie rokas bijis divpolu slēdža

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Bezjēdzīga diskusija. Skaidrs, ka tā dara un pareizi tas nav. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , marizo teica:

Skaidrs, ka tā dara un pareizi tas nav

Mani arī interesē, kā tad ir pareizi? Trīsdzīslu vados ir tikai tāda krāsu kombinācija un nevilks tak uz slēdzi trīs trīsdzīslu vadus lai izmantotu tikai pa vienai brūnai dzīslai. Tad jau krievulaikos bija vienkāršāk, dzīslas visas baltas un slēdz kā gribi. Tiko saskāros ar situāciju, kad uz palīgnāju pienāk piecvadu kabelis un ar zemējumu viss štokos. Tālāk vajag pielsēgt boileri un saimniekam ir 2,5 kvadrātu četrdzīslu kabelis. Kā tad ir pareizi krāsas slēgt? Labi, zaļdzeltenais zeme, bet brūno, melno vai pelēko ņemt par nulli? Es paņēmu pelēko, tas likās tuvāks zilajam, saimnieks atkal automehāniķis un saka, liec brūno. Brūnais autuņos visur masa, bet es pretī, tā apzīmē fāzi. Itkā jau labi, ja ievēro krāsu sistēmu, lai citam elektriķim saprotami, tikai kā to dzīvē panākt?

  • Patīk 2
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Ir redzētas rūpnieciski izgatavotas iekārtas, kur ražotājs nav ķēpājies ar speciālo kabeļu gādāšanas, bet ir izmantojis parastos 3, 4, 5 dzīslu kabeļus, ar stadarta dzīslu krāsojumu. Un tur, kur piemēram dzeltenzaļais ir izmantots ne kā zemējuma vads, uz vada gala ir uzvilkta attiecīgās krāsas termonosēdcaurule (bija pat varianti, kur vads aptīts ar melnu izolācijas lentu).

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 5 minūtēm , Firza teica:

uz vada gala ir uzvilkta attiecīgās krāsas termonosēdcaurule 

Tieši gribēju šito rakstīt - visās vietās, kur gadījies redzēt, ka tiek izmantoti nepareizi color-kodēti kabeļi, parasti izlīdzās ar attiecīgās krāsas kembrikiem, vai vienkārši plastmasas savilcējs ar šiltīti. 

 

@Didzis  Četrdzīslu ar zaļo, melnu, pelēko un brūno? Tas gan kaut kas interesants, ka zilā nav...

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...