Jump to content

Elektrības patēriņa izsekošana


hackerman
 Share

Recommended Posts

Esmu nedaudz apjucis sakarā ar neizprotamu elektrības patēriņa pieaugumu. Varbūt kāds var padalīties pieredzē, kā šo patēriņu labāk izsekot un novērst. Lieta sekojoša: sākot ar šī gada pavasari patēriņš ir dubultojies (gandrīz pat trīskāršojies). Taču pagājušajā rudenī tika uzstādīts "viedais" skaitītājs, kas nu jau pats visu skaita un datus nodod ST pa tiešo.

Pagājušā gada novembrī un decembrī bija attiecīgi 213 un 235kwh. Šī gada janvārī un februārī arī ap 200. Un tad pēkšņi viss divkāršojas. Pirms viedā skaitītāja uzstādīšanas patēriņu ir grūtāk noteikt, jo nolasīts tika dažādos datumos un citreiz kāds mēnesis izlaists (nākamais dubultā), bet caurmērā arī vidējais varētu būt ap 200-250 mēnesī.

Patēriņa grafiks te:

 

paterins.png

Te daži loģiskie fakti, kas tiek izslēgti:

 

* konkrētajā adresē dzīvoju jau trešo gadu un līdz šim patēriņš bija caurmērā lineārs (protams, bija svārstības, bet ne divkāršas)

* lietotāju skaits adresē visu šo laiku ir nemainīgs

* elektropreču skaits un izmantošanas paradumi caurmērā ir nemainīgi (nav jaunu ikdienā lietojamu elektropreču vai izteikts kādas elektropreces patēriņš). Veļu nemazgāju pēkšņi 2x vairāk, traukus arī nē. Arī kafiju 2x vairāk nedzeru utt. Nav jauni vai vispār elektrības sildītāji utt. Nav nekā tāda, kas būtu īpaši citādāks šo 3 gadu laikā.

* adrese ir privātmāja pilsētā. Iespēja, ka kāds kaimiņš zog elektrību, manuprāt, ir minimāla. Tad vēsturiski (vismaz vairāk kā 3 gadus atpakaļ) būtu bijis jārod iespēja atrakt kabeli, pieslēgties tam utml. Nav neiespējami, bet pašam liekas maz ticams.

 

 

Pašam ir divas teorijas:

* Viedais skaitītājs varbūt ir pārāk "vieds". Respektīvi, tas sāk rādīt vairāk kā ir patiesībā.

* Ūdens boileris ir nojūdzies. Boileris ir tīrīts pagājušajā vasarā. Apkures sezonā tas tiek sildīts ar apkures sistēmu. Vasaras sezonā ar elektrību (tāpat kā visas iepriekšējās sezonas).

Pašlaik boileri nogriezu uz minimālo (Jūnijā mazgājos remdenā ūdenī,  nevis karstā - kā man patīk). Neliels kritums patēriņā ir manāms, bet joprojām tas ir pietiekami augsts.

 

Pašlaik esmu ticis pie diviem risinājumiem, vismaz lai apgāztu vai apstiprinātu kādu no teorijām:

* Uzstādīt pie drošinātāju kastes savu el. skaitītāju, lai salīdzinātu patēriņus ar "viedo" skaitītāju. Šeit gan īpaši neorientējos, nezinu cik tas viss izmaksās utml.

* Vienkārši nomainīt boileri. Taču šeit nav garantijas, ka tas vispār palīdzēs...

 

 

P.S. Kritums jūnija mēnesī ir arī saistāms ne tikai ar boilera nogriešanu uz ektrēmi minimālajiem parametriem, bet nu jau panisku skraidāšanu pa māju, visu lieko gaismu izslēgšanu utml. Ja agrāk tumšā vakarā man gaisma koridorā varēja degt kaut visu vakaru, kamēr pats atrodos citā istabā, tad tagad arī tika piesekots pat tādām lietām, lai viss būtu izslēgts, kas nav tiešā veidā vajadzīgs.

 

 

Labots - hackerman
Link to comment
Share on other sites

+ Paskaties vai pie kāda rādījumā nav *, kas apzīmēja, ka skaitīju neizdevās nolasīt un rādījums izzīsts no pirksta.

Link to comment
Share on other sites

Apskaties (ieliec te) dienas grafiku pa stundām.

 

Skaitītājs ārā pie žoga? Sētā nekas netika rakts rudenī starp to skaitīju un māju?

 

Atslēdz kaut vai to boileri uz pus dienu, pēc tam paskaties stundu slodzes grafiku, kas tur notiek salīdzinājumā ar iepriekšējām dienām.

Paskaties to marta ikdienas grafikju, tad, kurā dienā ir leciens. Tad varbūt nāks kāda apgaismība.

Protams, nav arī izslēgts, ka skaitītājs sabojājas.

Link to comment
Share on other sites

Ledusskapji arī mēdz nojūgties un patērēt neadekvāti lielu strāvu - nesen man kolēğim saskrēja kosmiski cipari. Ieliec rozetē strāvas mērītāju virknē ar boileri, ledusskapi utt. un papēti. 

Link to comment
Share on other sites

Daiļais

Viedais skaitītājs var būt labs palīgs el. zagļa noteikšanā. Veselā stundā izrauj aizdomās turamo ierīci un pēc 3-6 stundām atkal veselā stundā ieslēdz. Nākošajā dienā paskaties patēriņa stundu grafiku un kaut kam vajadzētu kļūt skaidram.

Link to comment
Share on other sites

spitaligais

Autor, tu pie skaitītāja pogas tiec klāt to nospiest?

Spiežot pogu tur var tikt klāt pie vairākiem cipariem.

Tai skaitā, pie momentānajiem ampēriem.

 

Ja izrubī visu elektrissko no rozetēm, ampēri nokrīt līdz nullei?
Jā - gļuko kāds patērētājs. Nē - īsais kabelī/kaimiņš zog.

Ar pašu skaitītāju izmēri patēriņu ar ieslēgtu, izslēgtu, atslēgtu boileri.

Link to comment
Share on other sites

Pieņemu, ka poga pieejama nav, stikls visiem skaitītājiem priekšā varētu būt. 

Aktuālam patēriņam var mēģināt sēdēt ar hronometru pie wh diodes. 

Nezinu cik bieži ST lasa skaitītāju. 

 

Es mēģinātu dažādas pozīcijas pēc izslēgšanas metodes:

1. Vienu dienu pametot dzīvesvietu mēģināt atvienot VISU, laikam ievada automātu vajadzētu atvienot, jo savādāk var aizmirst vārtus un vēl nezinko. 

Tad vakarā atgriežoties vajadzētu būt tādam pašam rādījumam. 

1a. To pašu bet individuāli mēģinātu patērētājus atvienot. Varbūt zvana pogas vads, vai terases apgaismojuma vads silda zemi. 

2.  Liekas 200 kwh mēnesī ir 270 wati stundā 24h, tā kā salīdzināt vai maza slodze tiek korekti uzskaitīta (atstāt uz dienu vienu 5w led spuldzi ieslēgtu, pie pārējā atvienota) īsti jēgu neredzu. 
3. aizdomīgās ierīces atstāt uz 24h ar rozetes skaitītāju. 

4. izslēdzot automātisko drošinātāju, un pēc tam savienojot (LABĀK OTRĀDI, VISPIRMS iestutēt kārtīgi taustus un tad atslēgt drošinātāju) ar multimetru ~A režīmā varētu pa grupām redzēt aktuālo patēriņu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nupat paskatījos uz savu skaitītāju, 1000 impulsi = kwh, tad pie 270w patēriņa, tas ir viens impulss 13,3 sekundēs. 

Tad tad divatā var raustīt drošinātājus utt, kamēr otrs sēž pie skaitītāja ar hronometru. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 45 minūtēm , Usins teica:

1. Vienu dienu pametot dzīvesvietu mēģināt atvienot VISU

Visjautrāk būs ar ledusskapja saldētavu. :D

Var izslēgt uz pāris stundām lielo drošinātāju un tad viedajā redzēs vai ir pa nullēm un domāt tālāk.

Link to comment
Share on other sites

Nu var tak naktī paskatīties elektrības patēriņa grafiku (līkni) pie elektrības nodrošinātāja mājas lapā, tā kā boileris un ledusskapis strādā visu laiku (pārējais izslēgts naktī). Tad var tālāk jau skatīties, ja viss tur normas robežās..

Link to comment
Share on other sites

Elektrumā dienas dati parādās pēc divām dienām , ja nemaldos

Labots - kaads
Link to comment
Share on other sites

martinno

Var skatīt arī Sadales tīklu lapā - imho, tur ir nedaudz pārskatāmāk nekā pie Tet.

Link to comment
Share on other sites

Boilera sildelementā var būt mikroplaisas un strāvas noplūde uz "zemi". 

 

Ja pa rokai ir multimetrs un boileris ir vienkārši "štepselējams elektrībā", tad:

Atvienot boileri no elektrības un mazliet pagaidīt, lai atdziest (termostats, lai ir saslēgts);

Multimetru uzslēgt 20MOhm režīmā un mērīt pretestību starp kontaktdakšas vienu spaili un boilera metāla ūdens cauruli;

 

Ja multimetrs spēj kaut ko nomērīt, tad būs izbeidzies sildelements. 

 

 

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Daiļais
10.07.2022. , 11:04, Usins teica:

Cik bieži tie dati online tiek atjaunoti?

enefitā nākošajā dienā

Link to comment
Share on other sites

Anonīms Alkoholiķis

Neviens taču neieteica mērīt spriegumu ar galu!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
hackerman

Paldies visiem par ieteikumiem. Te neliels apdeits. Nopirku elektrības skaitītāju. Uzstādīju to 14. datuma vakarā un līdz šodienai 23.07 tas būtu 8 pilnas dienas. Skaitītājs saskaitījis 56.6kwh par šo laiku, kas vidēji ir ap 7kwh dienā. Elektrum statistika rāda, ka mans dienas vidējais patēriņš ir 10.71kwh dienā. Sanāk,  ka lielāko tiesu norij boilers.

 

Sāku pētīt kas ar to boileri un pašlaik esmu nedaudz apjucis. Ja no sākuma likās, ka boilers ir vecs uz izmetams, tad beigās sanāk, ka vismaz teorētiski tas slikts neskaitās. Tas ir nu jau diezgan pavecs (2001. gada ražojums), bet Dražice čehu ražojums. Cik papētīju, daudzi tos atzīst kā labas kvalitātes produktus. Boilers ir paliels - 200litru kombinētais (var sildīt arī ar apkures katlu).

 

Biju apsvēris jau veikt sildelementa nomaiņu, vai varbūt kāds termoregulātors gļučī... Apskatījos kāds enerģijas patēriņš ir tā paša modeļa jaunākai versijai: https://www.akvedukts.lv/lv/prece/udens-silditajs-okc-200l-kombinets-vert-2.2kw-9kw

 

Sanāk, ka 4403kwh annum ir ap 12kwh dienā un tas būtu pat normāli pēc ražotāja ieskatiem un vairāk nekā man faktiski patērē vecais modelis. Laikam, ka beigās sanāk tā, ka kamēr elektrībai bija vecās cenas es patēriņam nepievērsu uzmanību. Kā arī laiks, kad tika uzstādīts viedais skaitītājs, +/- skarīt arī ar laiku, kad elektrības cenas uzleca kosmosā. Tad arī attiecīgi sāku pētīt patēriņu. Ja agrāk par elektrību bija 40-50eur, tad tagad ir ap 80-110eur.

 

Papētīšu un ļoti iespējams uzstādīšu mazāku boileri, jo priekš 2 cilvēkiem, kas nevannojas (tā vietā izmanto dušu) 200l laikam tomēr būs pa daudz...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ir fizikas likumi kurus nevar apmānīt. Kas attiecās uz boileri, ik pēc 4 gadiem ir jāmaina sildelements un magnija anods, tas arī ir viss, nekādas rakešu zinātnes tur nav un neko ieekonomēt tur nevar!

 

Link to comment
Share on other sites

200l diviem cilvēkiem noteikti ir par daudz. Mums uz 4 ir 100l. 

Un jā, elektriskais boileris manā mājā arī notērē vismaz pusi no visa patēriņa. 

Ja tas boileris ir no 2001. gada, cermas, ir arī kādreiz tīrīts. Tur var būt labi noaudzis sildelements, iespējams, arī izolācija kaut kur pārgājusi pušu, un netur vairs tā siltumu. T.i. man ir bijis tā, ka siltais ūdens kaut kur tiek jau līdz ārējam apvalkam. Tas viss var paaugstināt patēriņu.

Man arī boileris ir uz taimera (faktiski viedā rozete), ieslēdzas pamatā tikai pa nakti, kad tarifs zemākais.

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Cik °C ūdens nāk no krāna, ja kādus desmit vai divdesmi litrus notecina vannā?

Ja pietiek jaudas, var uzstādīt caurteces sildītāju.

Link to comment
Share on other sites

pirms 3 stundām , ju teica:

200l diviem cilvēkiem

 

190l pie 5l minutee sanaak 38 minuutes. Es teiktu tas ir pats pats minimums 2 cilveekiem.  Es dushaa eju ~10min, bet otrai pusei vismaz pusstunda. Ja peec dushas veel iet vannaa, tad ir kaa ir.

Link to comment
Share on other sites

Boilers silda ūdeni uz 55-58 grādi, diez vai tu tādā siltumā mazgājies :smile:

Link to comment
Share on other sites

Atkal ''kapeikas pisējiem'' svētki.😀 Baigā jau nu šķirba starp vienādi izolētiem 100 l un 200 l boileriem elektrības patēriņā?

Man gan  pašam rezervē(kad retumis karstās vasaras dienas) stāv 100l boilers ar 6kW un uzst. 80°C, taču 3m³ akumulatorā 200 l boilers.

 

Link to comment
Share on other sites

MasteR's

Pagājušo rudeni uzliku caurplūdes sildītāju. Tagad tikai vasarā sanāca izmēģināt reālā darbībā. Iepriekš bija 120l boilers. Salīdzinot ar pagājušo gadu patēriņš no 340kwh uz 200kwh. Iepriekš elektrības patēriņam līdzi netika sekots, tagad esam sākuši sekot līdzi un ietaupījums ir iespaidīgs, ir tā vērts likt caurplūdes, ja ir 3 fāzes. Konkrēti man ir 25A un 18kw sildītājs noregulēts uz 43°C, nereizi nav izsists drošinājs arī darbinot veļasmašīnu un plīti.

P.S. Stiebel Eltron ražojums.

Labots - MasteR's
Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , MasteR's teica:

etaupījums ir iespaidīgs

izklausās skaisti, bet kā šādam aparātam ar ilgmūžību?

Link to comment
Share on other sites

Man agrāk bija ilgā lietošanā 27kW Stiebel, tur iekšā minimālā starptilpumā ir tie jaudīgie teni. Taču, acīmredzot tur ir vēl kāds efektīvs elektromagnētiskais ūdens atkaļķotājs ?, jo savādākies, ar manu cieto ūdeni, tas sildītājs 3 dienās noklātos.

P.S. Vēl ir rezervē 29kW Stiebel, kā trofeja no kāda uzņēmuma halātu mazgātuves.😀 Arī nav ne vainas tam.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , MasteR's teica:

43°C

Nav baigi labi, vēlam ap 50 - baktērijas un tā.

Link to comment
Share on other sites

pirms 4 stundām , jema teica:

Boilers silda ūdeni uz 55-58 grādi, diez vai tu tādā siltumā mazgājies :smile:

Man uudenim uzliks 55 graadi, dushas galvai jau kaadi 10l/min, taapeec domaaju kaadi 5l/min siltais iziet.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , jozhix teica:

dushas galvai jau kaadi 10l/min

vot kā reiz bija jautājums - kā ar ražību šādam dušas režīmam - nekas neesu mērījis, cik tāda duša tērē..

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...