Jump to content

Konstruktori, tehniski, zinātniski atīstošas rotaļlietas bērniem


Gunxx
 Share

Recommended Posts

RudeWolf

Nitroglicerīnu labāk nē, tomēr tā reakcija var aiziet šreijā ar nelabām sekām.

 

Bet nu, tas ir baigi svarīgi no sīča tēst radītāju, ne tikai patērētāju. To var ar konstruktoru, visādiem eksperimentu komplektiem, da hoķ ar kompi. Man ļoti patika LEGO Technics. Krievu laiku metāla konstruktors man tikai deva ieskatu padomju laika ražošanas pielaidēs.

 

Pirms 4 minūtēm , Jurkins teica:

Paskatoties atpakaļ, vispār brīnums, kā esam izdzīvojuši.

Tie, kas neizdzīvoja, diemžēl, pieteikties nevar!

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 7 minūtēm , Jurkins teica:

Nūūū..., nosisties gan jau ir par šerpu teikts. Paskatoties atpakaļ, vispār brīnums, kā esam izdzīvojuši.

Tikpat labi var teikt, ka senākos laikos ziemā sēja riepas aiz mašīnām un tādā veidā izklaidējās. Un neko - visi dzīvi. Un taisnība jau ir - ja jau raksta forumā, tātad dzīvi.

Tai pat laikā, šķiet, teju katru ziemu medijos raksta par tādā veidā bojā gājušiem bērniem (nu ja ne katru gadu, tad pietiekami bieži, lai rastos tāds iespaids :D).

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Nu nevar iemācīties iedzīt naglu neiesitot ar āmuru pa pirkstu! Protams, vecajos laikos bija visādas bīstamas izklaides, bet zilumi uz visu dzīvi iemācija uzmanīties. Ja par mūsdienu konstruktoriem, tad tie padārgi maksā un jaunie vecāki jau vispār neapjēdz, kas tie tādi. Bērns pie datora, čipšu paka rokā un miers mājā.

Link to comment
Share on other sites

Starp citu, par "dārgi / lēti" - nav jau visu jāpērk veikalā, var meklēt caur sludinājumiem, ja vien nevajag dāvanai. Kaut vai tai pašā andelemandele.lv.

 

Autora minētajos "8-10-12" galda spēles ir aktuālas?

Link to comment
Share on other sites

Jurkins
Just now, binary teica:

senākos laikos ziemā sēja riepas aiz mašīnām un tādā veidā izklaidējās.

Mašīnu bija tik maz, ka nebija aiz kā siet. 😁

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Jurkins said:

Mašīnu bija tik maz, ka nebija aiz kā siet. 😁

 

Un tie auto kas bija, bija ar tādām riepām un jaudām, ka uz slidenas virsmas  īsti neieskriesies. Attiecīgi pārējie bērneļi varēja mierīgi izskriet līdzi un priecāties par tiem kas uz riepām.

 

Emm... kāds bija jautājums? Par ko bija tēma? 🤔

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 54 minūtēm , jacobs teica:

piemēram omes zilo graudiņu pudelītē glicerīnu iepilināt?😃

Es kad biju sīks, tad gandrīz pie dieviem aizgāju, jo zilo graudiņu paciņu izdomāju apēst 😕

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 6 minūtēm , Jurkins teica:

Mašīnu bija tik maz, ka nebija aiz kā siet.

Pareizi, bet tas mums ar bračku netraucēja divas slēpes sastiprināt kopā. Muterei nospert divus palagus un ''burot'' pa ziemas tīrumiem.☺️

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 39 minūtēm , Kazarms teica:

Štrunts par to virpas nopirkšanu.

Nav jau problēma arī tikai nopirkšānā. Arceros savos skolas laikos bij pietekoši daudz muļķu, kas līda pie virpas un citiem instrumentiem bez atļaujas utt. Skolotājam tad ir jāuzņemas atbildība ka kāds nenovīlēs sev pirkstu, kāda cita roku kautkur neibāzīs utt. Ej nu novaktē to 30 lielu zvērudārzu. 

Tad jau labāk lai skolā pērk kautkādus Lego Mindstormus, konstruē, kautko piekodē utt. Tie kam vajadzēs, tie arī tehnikumā iemācīsies virpot un zāģēt.

Link to comment
Share on other sites

Jurkins
Pirms 1 minūtes , rubb teica:

tēma?

Varbūt tāpēc, ka nekas nebija viegli dabūjams, pat finieris, kur nu vēl finierzāģīša asmenīši, bija jāmeklē izeja no situācijas un jādarbojas. No pagales izdrāztam koka kuģītim bija "vērtība". Ļoti labi atceros, kā dienām varēju skrūvēties ar to konstruktoru, kuram bija visas padomju rūpniecības precizitātes pazīmes, bet tas netraucēja. Pēc tam uzdāvināja vienā dzimšanas dienā VDR ražotu "konstruktoru", kur no lielām (un spožām) plastmasas detaļām varēja salikt kravas auto modelīti(precīzi tādi vēlāk parādījās uz ielām komunālajos dienestos) ar elektromotoru. Nevis velkošie riteņi, bet apakšā tāds sūc at maziem riteņtiņiem un tas auto tad stulbi grozījās šurpu turpu bezjēgā (nezin kāpēc daudzām auto rotaļlietām tādus lika). Kā domājiet, kuram konstruktoram tika dota priekšroka? ... Tas spožais tika salikts un aizmirsts. Nekādas fantāzijas, nekādas pašiniciatīvas. Tupa atkārtošana - nu jā, labāk, kā nekas.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Kautkādi jēdzīgi konstruktori sākas ap 200 eiriki, tapēc autoram vērsts padomāt cik ilgi sīkie ar tādu kautko darīs.

Link to comment
Share on other sites

Jurkins
Pirms 44 minūtēm , Kazarms teica:

Lielāka problēma ir ar vietu, kur to virpu iebāzt.

Jā, jautājums par prioritātēm. Vecējošai "profesorei" nodrošināt viņas pierasto dzīves līmeni vai attīstīt bērniem prasmes.

Pirms 5 minūtēm , AndrisBB teica:

Skolotājam tad ir jāuzņemas atbildība ka kāds nenovīlēs sev pirkstu, kāda cita roku kautkur neibāzīs utt

Kā rezultāts, ka ir tikai tiesības nevis arī pienākumi, un iemācīt (pat pamatus) uzņemties atbildību ir skarbais izaicinājums.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Bet vispār izklausās ka te jau 5klasniekus grib iemācīt kautkādam arodam un tad pa taisno 16 gadu vecumā uz fabriku strādāt.

Pietiks vēl nākamie 60+ gadi ko zāģēt un virpot. Tikmēr lai spēlē spēles.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 13 minūtēm , Jurkins teica:

Kā rezultāts, ka ir tikai tiesības nevis arī pienākumi, un iemācīt (pat pamatus) uzņemties atbildību ir skarbais izaicinājums.

Un tu uzņemtos būt par skolotāju tādam pasākumam, kur kāds var nozāģēt sev pirkstu vai ko tamlīdzīgu?

Link to comment
Share on other sites

Jurkins
Pirms 1 minūtes , AndrisBB teica:

tu uzņemtos būt par skolotāju tādam pasākumam

Es vispār neuzņemtos būt par skolotāju baram, kuram ir lērums tiesību, bet pienākumi tikai ķeksītim.

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 20 minūtēm , AndrisBB teica:

Bet vispār izklausās ka te jau 5klasniekus grib iemācīt kautkādam arodam un tad pa taisno 16 gadu vecumā uz fabriku strādāt.

Pietiks vēl nākamie 60+ gadi ko zāģēt un virpot. Tikmēr lai spēlē spēles.

Daudzi ko 5. klasē iemācās, to arī dara nākamos 60+ gadus. Spēles vēl paspēs atspēlēties, tajā vecumā kā reiz jāmācās jēgpilni pavadīt laiku.

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 14 minūtēm , binary teica:

Daudzi ko 5. klasē iemācās, to arī dara nākamos 60+ gadus.

Jā, gurķi ripināt...😃

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Vispār man patīk 'jaunie' Lego Spike.

Beidzot atrisinājuši problēmu kas bija uz Mindstorms, ka motoriem/sensoriem ir dažāds pinouts un jāsprauž citos portos, plus diezgan nejēdzīga sistēma kā noteikt, kas iesprausts, daži sensori analogi, citi UART, citi I2C. Tagad diezgan satabils un standartizēts interfeiss, visam UART. Tapēc ja baigi gribās, tad pats var izveidot dažādus sensorus, nu kautvai 'zemes mitruma' utt. Plus pieejami dažādi trešās pluses sensori/aktuātori.

Plus lieliski darbojas ar pašā mikrokontrolieri, kaurvai RPi.

 

https://www.lego.com/en-gb/product/lego-education-spike-prime-set-45678

 

Varbūt pašam jānopērk sets, ko paeksperimentēt.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Nopirku un saliku Lego Lamborghini Syan. 

 

Draudzene bija neapmierināta, pats apmierināts, 27 stundas sēdēju rāms un visa pārējā pasaule neeksistēja un tik knibinaajos 😄 Beigās liels gandarījums. Sīcis gan jau nekad neko tādu nesaliktu.

  • Patīk 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

RudeWolf

Nē nu sākumam man jau arī bija vienkāršāks legucis. Es gan pēdējā laikā esmu samērā izbesījies, ka visi lego nāk jau ar kaut kādu sižetu. Manā laikā bija tipa mašīna un alternatīvais salikums ar citu mašīnu. Stāstu pats piedomā klāt, ja vajag.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 41 minūtēm , jacobs teica:

Jā, gurķi ripināt...😃

 

Pirms 19 minūtēm , Zin... teica:

Draudzene bija neapmierināta, pats apmierināts,

 

Nu gan jums te sarunas…

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 7 minūtēm , Didzis teica:

Lego protams smuks un spīdīgs, bet pa manam jāsāk ar to, ka no finiera izzāģē auseklīti vai no kokagabala uztaisa sunīti.

Autors jau konkrēti prasīja pēc konstruktoriem.

 

Kad es bračkas sīkajiem aizsūtiju Mindstormus, tad kādu laiku kautko tur esot knibinājušies. Bet tiklīdz nopirka 50cc mocīti, tā nah visus konstruktorus, ar mocīti jāmizo pa pļavu, tas tad pats galvenais :D

 

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , AndrisBB teica:

Autors jau konkrēti prasīja pēc konstruktoriem.

Nē. Prasīja par "konstruktoriem, rotaļlietām".

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Ir svarīgi nepārspīlēt ar visām tām zinātniski pamatotām izklaidēm. Man gan sīči vēl 4-6 vecumā, tiem Lego rullē un darbošanās ar klucīšiem, magnētiem. Nopirku metāla konstruktoru, bet tur bija jāsāk ar iemācīšanu ar tik mazu skrūvīti 2 detaļas kopā dabūt.  Pie planšetes/telefona arī pasēž saguruma brīžos, bet ir pietiekama liela motivācija kaut ko citu darīt, jo nav radināti pie multenēm un spēlēm. 

 

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , RudeWolf teica:

nu sākumam man jau arī bija vienkāršāks legucis. Es gan pēdējā laikā esmu samērā izbesījies, ka visi lego nāk jau ar kaut kādu sižetu.

Technics komplekti tagad vairāk spiež uz dažādu konstrukciju apskaidrošanu kā strādā. Tipa ātrumkārba sekvenciāā 8 pakāpju reāli strādājoša jāsaliek un smuki apskaidrots. Tāpat arī diferenciāļi jāsaliek, piekare, dzinējs utt. 

 

Bet nu visā visumā Lego veikalā pašlaik vairāk vīrieši nekā bērni 😄

Link to comment
Share on other sites

Pie tam, arī daži pieaugušie liekot kopā tos LEGO diferus un ātrumu kārbas, to izdara nepareizi un pat neprotas rādīt sīčiem piemēru - konstrukciju pārjaukt un uztaisīt lai ir OK. Rāda bērniem sliktu piemēru! Beigās arī izaug tāds bērns - māk tikai pleisītī par naudu auto remontēt, a dzīvē savam auto pat lampiņu nepratīs nomainīt :D 

Link to comment
Share on other sites

versatile
Pirms 22 minūtēm , rubb teica:

savam auto pat lampiņu nepratīs nomainīt

Nu es nez, vai to var par mērauklu likt. Tomēr LED elementa maiņa lukturī nav gluži triviāls process.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, versatile said:

Nu es nez, vai to var par mērauklu likt. Tomēr LED elementa maiņa lukturī nav gluži triviāls process.

LED elements = lampiņa? Ok...

Link to comment
Share on other sites

versatile
Pirms 5 minūtēm , rubb teica:

LED elements = lampiņa? Ok...

Neiebrauci :)

Es par to, ka prasme nomainīt lampiņu modernam auto pēc gadiem 10 būs tikpat aktuāla, kā šodienas autiņiem zināt, kur auzas jāber :)

Tā ir tipiska un saprotama kļūda, mēģināt rītdienas paaudzei iemācīt risināt šodienas problēmas ar mums zināmām vakardienas metodēm. Un ar katru desmitgadi tā plaisa paliek lielāka un pasaule mainās.
 

A par Lego... Otrai pusei esmu uzdāvinājis nu jau visus Botanical collection setus. Grieztie ziedi viņai (un man ar) ne visai, bet pļavas puķes vai orhideja no lego ir diezgan amazing.

Man toties ir supermario televizors, ko drusku overklokoju.

 

 

Labots - versatile
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 5 stundām , binary teica:

Starp citu, par "dārgi / lēti" - nav jau visu jāpērk veikalā, var meklēt caur sludinājumiem, ja vien nevajag dāvanai. Kaut vai tai pašā andelemandele.lv.

 

Autora minētajos "8-10-12" galda spēles ir aktuālas?

Galda spēles ir aktuālas.. sākot ar cūkām un dambreti ... beidzot ar cūkuPepu

Link to comment
Share on other sites

versatile

Starp citu, par cūku Peppu - ļaujiet bērniem skatīties, cik lien! Perfekti iemāca angļu valodas lietojumu un teikumu konstrukcijas, to neviena zubrīšanās piektajā-sestajā klasē nespēs iedot, ko četrgadnieks dabū no Peppas.
Žēl, ka mums nav tādas multenes latviešu valodas apguvei. Bet Peppā ir miiiilzu darbs ieguldīts, gan saturā, gan tā uztveramībā.

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Māciet sīčiem šahu, nardus vai zolīti (ātri pratīs skaitīt un pieņemt lēmumus). :D 

Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , binary teica:

Daudzi ko 5. klasē iemācās, to arī dara nākamos 60+ gadus.

Piektajā klasē nevarēju sagaidīt, kad beidzot sāks mācīt fiziku. Bet jāgaida vēl vairāki gadi. Mājas bēniņos biju atradis pagājušā gadsimta sākuma fizikas un ķīmijas grāmatas, lasīju un sapņoju par brīdi, kad būs iespēja izveikt visus aprakstītos eksperimentus.

pirms 5 stundām , Didzis teica:

Būtībā, kā sanāk to auseklīti izzāģēt, uzreiz var skolotājs saprast, vai no puikas iznāks meistars, vai nav ko bērnu mocīt un lai iet uz dziedāšanas pulciņu.

 To gan ne! Man sākumā galīgi nesanāca (atšķirībā no dziedāšanas), maita, darbmācības skolotājs tāpēc nelaida mani pie koka virpas, bet atšķirībā no tās pašas dziedāšanas, neveiksmes tikai uzkurināja gribēšanu urbt, vīlēt zāģēt un lodēt. Kas viegli padodas, ātri apnīk.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 15 minūtēm , M_J teica:

neveiksmes tikai uzkurināja gribēšanu urbt, vīlēt zāģēt un lodēt

Tas jau labi, bet tomēr arī spējas un talants ir vajadzīgs. Iemācīties var amatu, bet meistars tomēr piedzimst. Galvenais ir atrast uz ko bērnam  ir spējas un uz to arī virzīt. Citādāk mums pilna pasaule ar juristiem, kuri nevar palīdzēt, skolotājiem, uz kuru stundām negribas iet , vai programētājiem, kuri tik labo kļūdas savās programās.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Ko? Tā taču būs te tik ļoti nemīlētā kompetenču izglītiba :D

 

Visiem jāmāk auseklīšus zāģēt.

  • Ļoti patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 7 minūtēm , AndrisBB teica:

Visiem jāmāk auseklīšus zāģēt

Visi to nekad nemācēs un tas nav nekas slikts. Galvenais ir ieraudzīt, kuram tas sanāk.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

30.05.2022. , 18:17, osscar teica:

Koka toč bija..metāla nē..tadas profenēs bija.tas par virpām.

Nu vispār man 7. videnē bija arī metāla virpas un frēze. Daudz gan nedarbojāmies, bet pamatus iemācīja. Vairāk koka virpa tika darbināta - visādus tipa svečturus utt. taisījām. Kalti gan dažiem pofigistiem - līkročiem lidoja pa gaisu... :D

Link to comment
Share on other sites

kompresors

Novērojams, ka dažiem sīčiem ātri padodas darboties ar tinkercad vai sketchup. Brīnījos, kā tā? Šie izrādās ar lego daudz darbojušies un paši saka, ka nekā tāda jau nav, viess vienkārši un ātri saprotami! Tā, ka ir vien labi. Pašam senajos laikos tante no kaut kādām tā laika iespējamajām ārzemēm atveda kaut ko lego līdzīgu - tāds kvadrātveida balts pamats, dažāda izmēra zili klucīši un sarkani klucīši ar nošķeltu sānu, kā jumtiņš. Man jau patika...

Vēl man patika tas radio konstruktors - melnā karkasā (kastītē) varēja salikt sarkanus klucīšus, kuros iekšā radiodetaļas (bija @MaiklsBlackmuzejā). Shēma arī bija klāt un viss darbojās!

Kādreiz bija vēl tādi komplekti (garās kartona kastēs) lidmašīnu medeļu izgatavošanai. Koplektā bija līstītes, spārnu ribas uz plānā saplākšņa izzāģēšanai ar figūrzāģīti, kādi citi materiāli detaļu izgatavošanai. Visu vajadzēja pašam līmēt kopā. Bija planieri, ar gumiju darbināmi propellermodeļi, ar iekšdedzes motoriņu (tie gan bija jāpēr atsevišķi un maksāja 25 rubļi...) lidināmie kordas modeļi. Tagad tādus komplektus neesmu manījis.

Maniem puikām mīļa lieta bija naglu dzīšana bluķītī.

Vecais metāla konstruktors ar skrūvītēm, manuprāt, bija OK, tādu arī tagad nopirktu.

Vēl jau šie būtu ok, bet nu cenas... Var kādu ideju varētu nošpikot un piem. uz 3d printera izdrukāt sastāvdaļas, katru reizi ko papildinot, pieliekot klāt... Lai sīči taisa tinkerkadā, drukā ārā un skrūvē kopā...

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...