Jump to content

ziedlapa
 Share

Recommended Posts

Sveicināti! Ir vēlme izmēģināt kādu no ,,Linux,, Ir man diski ar Linux. Kā es to Linux varu ieinstalēt datorā uz atsevišķa HDD?

Datorā bez pamatdiska (SSD) ir vēl  divi datu HDD.Viens jauns un tukš. Ja ielikšu datora DVD lasītājā Linux instalācijas disku,un sākšu instalācijas procesu,

tad jau cik saprotu,izdzēsīsies pamata disks,un instalācija ies tajā,pamatdiskā.To es negribu.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Dabon Etčeri -> https://www.balena.io/etcher/

Lejupielādē kādu no variantiem (visdrīzāk Cinnamon) -> https://linuxmint.com/download.php 

Izmantojot Erčeri uztaisi instalācijas USB.

Būtojies no USB.

Kad esi iebūtojies tad uz desktopa būs tev Install ikona

Izvēlies uz kura diska instalēt un viss

 

Bet nu vaita Yūtūbā instrukcijas trūkst>?

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 26 minūtēm , ziedlapa teica:

izdzēsīsies pamata disks,un instalācija ies tajā

Nē, ja norādīsi kur instalēt. Instalēšanas sākuma piedāvās izvēli, tad arī izveidosi vajadzīgās partīcijas. 

Pirms 26 minūtēm , ziedlapa teica:

Ir man diski ar Linux

Kas par Linuksu? Iesācējam ieteiktu Mint, Cinnamon, ko jau @AndrisBB ieteica . Nevajag nekādu Etčeri - ar Rufus portable viss bez problēmām, gadiem izmantoju gan Win, gan pingvīna instalācijas fleškām. 

  Vispār par Mint te viss pateikts.

Labots - raiviic
Link to comment
Share on other sites

Rufus ir kautkas no pagātnes, pietam neiet ne uz OSX, ne uz Linuxa. 

Jaunajam Linux gribētājam jau pašā sākumā jāsāk domāt kā cross-platformu jūzerim.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 40 minūtēm , AndrisBB teica:

Rufus ir kautkas no pagātnes

Ir nu gan pagātne -Last updated 2021.10.23.  Pie tam Rufus 1,2 MB, etčeris 140,9MB klucis :biggrin:. Ja ir izvēle, ņemu pēc iespējas mazākus failus. Nu jā, ābols man nav un laikam nebūs, izņemot iPhone, bet linux instalācijas ierakstu  no Win vides, man pietiek. 

Labots - raiviic
Link to comment
Share on other sites

140MB mūsdienās nav problēma un pa lielam nāk no tā iek iet browserī (Chrome/Electron).

Tu tak pats parasti sūdzies ka uz Linuxa nav softwāres, bet tanī pašā laikā iesaki Win-only tūli :D, tādus tūļus vienkārši principa pēc jāignorē.

 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pietam autors nekur neminēja ka viņam ir Windows :D Pagaidām izskatās ka viņam nekā nav.

 

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

tik nu nevajag par dual-boot aizmirst, ja gribēs win atstāt uz cita diska. par to ar nedaudz palasīt būs vērts.

Link to comment
Share on other sites

nez es tagad vairs ar dual boot nečakarējos = vienkārši startējot uzspied ātro bios boot selction, tagad jau visiem bisosiem tāda poga ir +-

Link to comment
Share on other sites

Bet! 

Pirms 6 minūtēm , osscar teica:

nez es tagad vairs ar dual boot nečakarējos = vienkārši startējot uzspied ātro bios boot selction, tagad jau visiem bisosiem tāda poga ir +-

Tieši tā  instalējot norādi ,ka linux instalēsies uz tukšā diska un pie datora starta BIOS norādi no kuras iekārtas ieboototies - manam bios F10 citiem F12.

 

 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Tikai jāņem vērā, ka linux nepiedāvās instalēt uz c vai d diska, bet uz kautkādiem "nesaprotamiem" sda vai sdb...

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 19 minūtēm , zeds teica:

BIOS norādi no kuras iekārtas ieboototies - manam bios F10 citiem F12.

Mājas pakaļakmenim F11, darba Asusaņinam F8. ja vien BIOSā šī opcija nav defaultā aizliegta.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 19 minūtēm , Prodigy teica:

bet uz kautkādiem "nesaprotamiem" sda vai sdb...

 

Kas tur nesaprotams?

sda -> disks A

sdb -> disks B

 

sda1  -> partīcija 1 uz diska A

sda2 -> partīcija 2 uz diska A

 

Nav obligāti ka būs sda. sda būs prieks SCSI (visādi USB draivi) vai SATA. IDE diski būs hda....., NVME kā redzi būs nvme0, nvme1 utt

Nu vai katkā tā interesantākos gadījumos:

 

andris@andris-Precision-3560:~$ lsblk
NAME                                          MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE  MOUNTPOINT
sda                                             8:0    1  58.2G  0 disk  
└─sda1                                          8:1    1  58.2G  0 part  /media/andris/1BE694B01982E37E
nvme0n1                                       259:0    0   1.8T  0 disk  
└─nvme0n1p1                                   259:1    0   1.8T  0 part  
  └─luks-0ccfba5d-2167-4909-991f-7de692e74eb7 253:3    0   1.8T  0 crypt /media/andris/4969e2db-3e72-497a-a6b4-2b5d7050ddb1
nvme1n1                                       259:2    0   477G  0 disk  
├─nvme1n1p1                                   259:3    0   512M  0 part  /boot/efi
├─nvme1n1p2                                   259:4    0   732M  0 part  /boot
└─nvme1n1p3                                   259:5    0 475.7G  0 part  
  └─nvme1n1p3_crypt                           253:0    0 475.7G  0 crypt 
    ├─vgmint-root                             253:1    0   440G  0 lvm   /
    └─vgmint-swap_1                           253:2    0  35.7G  0 lvm   [SWAP]

 

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2021 at 5:12 PM, ziedlapa said:

Sveicināti! Ir vēlme izmēģināt kādu no ,,Linux,, Ir man diski ar Linux. Kā es to Linux varu ieinstalēt datorā uz atsevišķa HDD?

 

 

1) Ievāc informāciju par to, kā Linux sistēmās tiek apzīmēti diski. 

 

2) Ja gribi būt drošs, ka uzinstalēsi Linux uz pareizo disku (uz to, kas Tev ir tas tukšais HDD), izņem otru disku ārā un instalācijas laikā būs pieejams viens disks; tieši tas, uz kuru gribi uzinstalēt sistēmu. Pirms tam, protams, iekš youtube vai kur citur sameklē info par instalācijas soļiem; nonākot pie diska sadales, tur ir sava specifika, kas Windows lietotājam var šķist sarežģīta, tāpēc labāk to izprast. Pēc tam, kad sistēma būs uzinstalēta, ieliec atpakaļ otro disku, atstājot disku ar Linux kā galveno, un, pēc Linuz starta, termināļa emulatorā izpildi komandu

 

update-grub

 

Tā atradīs uz otrā diska esošo Windows, un būs iespēja izvēlēties, kuru OS startēt.

 

3) Lai uztaisītu bootable flash drive uz Windows, lejupielādē Rufus. Pārējo info arī atradīsi internetā!

 

4) Iesākumam ieteiktu ņemt Linux Mint.

 

Link to comment
Share on other sites

superKrona

Mūsdienās nav stilīgāk virtuālos instalēt, ja disks gana liels, kaut trīs dažādus linuxus uzlikt un salīdzināt, pie viena arī virtualizāciju apmuļāt.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, superKrona said:

Mūsdienās nav stilīgāk virtuālos instalēt, ja disks gana liels, kaut trīs dažādus linuxus uzlikt un salīdzināt, pie viena arī virtualizāciju apmuļāt.

 

Protams, ka nav! Ja gribi izjust OS darbību uz konkrētiem dzelžiem, tad arī jāinstalē uz dzelžiem, nevis VirtualBox

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 20 minūtēm , Mateushs teica:

pēc Linuz starta, termināļa emulatorā izpildi komandu

 

update-grub

 

Tā atradīs uz otrā diska esošo Windows, un būs iespēja izvēlēties, kuru OS startēt.

Kam tādu sexu mūsdienās? Jau vismaz 10 gadus, ja ne vairāk, startējot, ar F8, F11, vai kas nu kuram - izvēlos, kuru no 3 OS startēt un viss notiek.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, raiviic said:

Kam tādu sexu mūsdienās? Jau vismaz 10 gadus, ja ne vairāk, startējot, ar F8, F11, vai kas nu kuram - izvēlos, kuru no 3 OS startēt un viss notiek.

 

Kas nu kam ir ērtāk; vienam, datora starta laikā, spaidīt F pogu, citam - pagaidīt, kamēr parādās GRUB izvēlne un mierīgi ar tastatūras palīdzību izvēlēties sistēmu.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , Mateushs teica:

 

Kas nu kam ir ērtāk; vienam, datora starta laikā, spaidīt F pogu, citam - pagaidīt, kamēr parādās GRUB izvēlne un mierīgi ar tastatūras palīdzību izvēlēties sistēmu.

Mateush - agr;ak bija grub. Bet man mājienieki ieraugot Grub izvēlni mulst un putrojas sauc mani arī ja ir defaultā izvēlne ar taimautu.

A tā dators bez manis mierīgi iestartējas windows, kad es piesēžos pie datora - es pats sev iekrāmēju linux.

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 28 minūtēm , superKrona teica:

Mūsdienās nav stilīgāk virtuālos instalēt, ja disks gana liels, kaut trīs dažādus linuxus uzlikt un salīdzināt

Tad jau vieglāk no USB vai ārējā diska.

Arī līdzināt tur īpaši nav ko starp dažādien Linuxiem, tik cik DE atšķirības (GNOME, Cinammon utt), bet nu tās ir tikai vizuālas nianses un pa lielam visus DE var salikt uz viena Linuxa un tad pārslēgties, kas gan reizēm var notiet šķērsi.

Salīdzināt var vienīgi kautko starp Debian, Arch vai Fedora veidīgajiem, bet tas jau vairāk tiem kas tikuši mazliet tālāk par "uzinstalēt Linuxu". Nūbiji tur atšķirību neredzēs.

Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , zeds teica:

Bet man mājienieki ieraugot Grub izvēlni mulst un putrojas sauc mani arī ja ir defaultā izvēlne ar taimautu.

Vari piedāvāt LILO :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja uz kompja ir win, un Linux tiks instalēts uz cita diska, vēlams grub likt uz ne- windowsa, bet linux diska saknē, savādāk var rasties vajadzība pēc startup repaira.

Kā jau Andris teica, ir drusku jāpiešaujas ar sd, kas logos cdef, tas linuxā abcd.

Link to comment
Share on other sites

Windowsā pa lielam ir neliela tradīcija, ka floppiji ir A un B, pirmais disks (partīcija) C utt, tā arī viņi ir atstājuši to C kā defaulto disku, kaut floppiji jau sen ir izmiruši.

Linuxā nav nekādas 'hardcodētās' tradīcijas, pirmo disku ko Linux driveri atradīs, nosauks par A, nākamo par B utt.

 

Link to comment
Share on other sites

Tā ir īstenībā diezgan labi zināma problēma "embedded" jomā (kautkādā zinā arī server fermās), kur disku nosaukumi nav garantēti un var mainīties no laika apstākļiem, sainstalētajiem draiveriem utt.

Itkā strādāji pie produkta, sarakstiji tonnu scriptus kas kautko dara ar diskiem un hardcodēji ka vienmēr kopē kautko no sdb uz sdc. Pamainiji kautko kernelī, kas izmaina taimingu un diski pēkšņi samainijušies vietām un tad brīnies kapēc kautkas neiet :D

 

Link to comment
Share on other sites

Vai tad priekš tā nav uuid, lai katru konkrēto disku vienmēr var atpazīt, neskatoties kāds sdX tam ir piešķīries?

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2021 at 1:40 PM, superKrona said:

Ja dators knapi kust, tad jā, citādi baigi tos dzelžus tāpat neredzēs.

 

Paņemsim iedomāto datoru ar i5, 4 Gb of RAM, piemēram. Uz tā ir uzinstalēts Windows 7. Tātad, pats Windows 7 aizņem savus 1.5 Gb (bet Windows 10 visus 2 Gb), tad vēl Virtual Box aizņem kaut ko. Cik Linuxam paliek? 1 Gb. Skaidrs, ka tas ne tuvu nav tas pats kā tad, ja Linux uzinstalēt blakus Windows sistēmai kā pilnvērtīgu OS. Un pat ja arī būs nevis 4, bet 8 Gb of RAM, tik un nebūs tas.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Mateushs teica:

Paņemsim iedomāto datoru ar i5, 4 Gb of RAM

Hmm, 4GB - tas ir kā? :D

 

Link to comment
Share on other sites

superKrona
2021.11.6. , 22:31, Mateushs teica:

Cik Linuxam paliek? 1 Gb

Nopietni? takš autors rakstīja, ka atsevišķs disks

Link to comment
Share on other sites

Pirms 31 minūtēm , superKrona teica:

atsevišķs disks

Laikam jau runa par RAM bija :D

Link to comment
Share on other sites

superKrona

Laikam jau nē, tāpēc ieliku citātu, bet OK, es tik ieteicu, ka mūsdienās ir modē virtualizācija, kas ir gana ērta, lai notestētu visādus labumus/sūdus. Galu galā, testēt var arī ne tikai darbstacijas. Pat Raspberry imidžus var testēt. Katreiz meklēt tukšu disku šķiet sarežģīti mapītes un failiņa vietā.

Labots - superKrona
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/8/2021 at 12:23 PM, superKrona said:

Laikam jau nē, tāpēc ieliku citātu, bet OK, es tik ieteicu, ka mūsdienās ir modē virtualizācija, kas ir gana ērta, lai notestētu visādus labumus/sūdus. Galu galā, testēt var arī ne tikai darbstacijas. Pat Raspberry imidžus var testēt. Katreiz meklēt tukšu disku šķiet sarežģīti mapītes un failiņa vietā.

 

Linux palaišana virtuālā mašīnā iekš Windows nekad nebūs tas, kas pilnvērtīga Linux uzinstalēšana. Tāpēc, lai tiešām redzētu ieguvumus no Linux lietošanas, tas ir normāli jāuzinstalē!  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...