Jump to content

Arduino izejošā signāla (0 vai 1) voltāžas "piecelšana" no 4.9V uz ~12V. Vai risinājums uzbūvēt citu mosfet 220V AC slēdzi.


reps0ns
 Share

Recommended Posts

Sveiki !

 

Vajadzīgs arduino digitālajai izejai uztaisīt pastiprinātāju, kas  "pieceļ" spriegumu uz kādiem ~12V.

Viena tranzistōra/mosefet risinājums neder, man ir jādabū izejā +12V, nevis "jāpieslēdz (-).

Kā to vienkārši atrisināt?

 

Vispār, mērķis ir lietot mesfet /slēdzi/ 220V AC pārslēgšanai no Latv energo uz Saules inverteri.

Sistēma gandrīz darbojas ar gataviem pirktiem mosfet slēdžiem, bet Arduino izejas spriegums kaut kā rada nevienmērīgu elektrības caurlaišanu (taisa zāģi).

Var būt kādam ir kāda labāka ideja??

photo_2021-09-24_11-10-10.jpg

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , reps0ns teica:

Viena tranzistōra/mosefet risinājums neder,

Izmanto divu tranzistoru/mosfet risinājumu atslēgas vārdi - high side switch

Link to comment
Share on other sites

Vai tad tiem SSD relejiem nevar padot +12 voltus un komutēt "zemi" ar vienu tranzistoru?

p.s. atzīšos, ka es vispār šādos gadījumos izmantoju lētos optronus.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Apkatījos datašītu - tiešām, high side switch tur ir lieks. Vispār jau pēc datašīta tur būtu jāstrādā vispār bez kādiem tranzistoriem, no mikrokontroliera kājas, ja vien ķēdē nav ielikts pārāk liels rezistors, kā rezultātā uz tā SSD releja ieejas nesanāk tie 3V.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 50 minūtēm , M_J teica:

no mikrokontroliera kājas

Pilnīgi noteikti, citi gan uzskata, ka tas nav "košer" 😁.

Link to comment
Share on other sites

Cenšos no mehānisku releju izmantošanas pēc iepējas izvairīties. Kā nekā tā tomēr ir Ierīce ar mehāniski kustīgām daļām, kas iekārtas kopīgo darbības uzticamību nekādi neuzlabo. Tajā pašā laikā daudzos automātikas skapjos ļauži uz relejiem ir sabūvējuši veselus datorus, kaut arī turpat stāv PLC kontrolieris, kas vienā mierā varētu realizēt, to, kas uztaisīts ar relejiem. Īpašas jūtas pret releju mīlētājiem rodas, kad ir aizbraukts 100km uz objektu, lai uzsistu knipi pa releju ar salipušiem kontaktiem.

Pirms 3 minūtēm , Jurkins teica:
Pirms 57 minūtēm , M_J teica:

no mikrokontroliera kājas

Pilnīgi noteikti, citi gan uzskata, ka tas nav "košer" 😁.

Man arī diez ko nepatīk, kad mikrokontroliera kāja ir pa tiešo pieslēgta apkārtējai ļaunajai pasaulei, bez kāda bufera. 

  • Patīk 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Pirms 14 minūtēm , M_J teica:

daudzos automātikas skapjos ļauži uz relejiem ir sabūvējuši veselus datorus

Tādos brīžos es esmu dusmīgs uz dabisko atlasi.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2021.09.24. , 11:14, Stepselis teica:

Digitālajā izejā releju, tālāk elementāri pēc paša izvēles.

Ar  releju man sanāca kaut kā dīvaini - iznāca tā, ka relejs starp divu ceļu "latvenergo" un "saule" pārslēgšanu relejs bieži taisīja PAUZI vai citkārt uz sekundes daļām saslēdza abus vienlaicīgi.

Ar pirmo pietika, lai dēļ 0.1s pārtraukuma apstātos ledusskapis (karstu līdz nostrādātu pārslodzes relejs);

bet ar otro pietika, lai izsistu drošinātāju/-s!

 

Rezultātā mēģināju pārtaisīties uz SSR.

Labots - reps0ns
Link to comment
Share on other sites

2021.09.24. , 13:48, Jurkins teica:

Vai tad tiem SSD relejiem nevar padot +12 voltus un komutēt "zemi" ar vienu tranzistoru?

p.s. atzīšos, ka es vispār šādos gadījumos izmantoju lētos optronus.

Jā, bet tas der, ja ir viena izeja vajadzīga, bet otru vajag reversā.
Turklāt, pie startējoša Arduīno NEdrīkst būt abi IEslēgli (+).

Labots - reps0ns
Link to comment
Share on other sites

Kāpēc lai startējošs atmelis uzmestu uz abām izejām loģiskos 1? Pie inicializācijas ieslēdz zemu līmeni (abas  0)un pēc tam uzstādi pinus kā izejas un pēc tam vienam 1, otram 0.

Nesapratu, kāda problēma ir ar divām izejām reversā.

 

Domāju, ka @M_J varētu šeit Tevi apgaismot. Es nekad neesmu painteresējies pat, kā un cik ātri upsis pārslēdz no tīkla uz aķi un otrādi.

Vispār par šīm lietām tā īsti neesmu aizdomājies, bet vai tad nevajag "sauli" piesinhronizēt pie tīkla?

Labots - Jurkins
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 41 minūtēm , reps0ns teica:

relejs bieži taisīja PAUZI vai citkārt uz sekundes daļām saslēdza abus vienlaicīgi.

Nevaru iedomāties, kā tas iespējams - Ja izmanto releja pārslēdzošo kontaktu-tur nevar būt pauze un nevar saslēgt abus izvadus vienlaicīgi.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , Stepselis teica:

kā tas iespējams

Viņš izmanto divus ssr un divas atmeļa izejas nevis releja pārslēdzošo kontaktu.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , Jurkins teica:

divas atmeļa izejas nevis releja pārslēdzošo kontaktu

Kāpēc sarežģīt? Tad arī rodas problēmas.

Link to comment
Share on other sites

Relejam vienā pusē 3 kontakti un otrā pusē arī 3; es tos saslēdzu paralēli, lai palielinātu Ampērus (laidu cauri slodzi).

Tad konkrēto parādību varēja novērot (reizēm ik pa kādam laikam gadījās). Nu, nevajadzēja slēgta paralēli .../
ps. man bija releji paņemti no UPŠa un vadīti ar uzlādes kontrolieri (bez tā mana kontroliera).

Labots - reps0ns
Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , reps0ns teica:

lai palielinātu Ampērus (laidu cauri slodzi)

Cik lielu slodzi? Varbūt vienkārši piemeklēt releju ar atbilstošiem kontaktiem. 

Izmantoji vienu releju, vai divus, kā rakstīja Jurkins?

Labots - Stepselis
Link to comment
Share on other sites

Pirms 40 minūtēm , reps0ns teica:

Turklāt, pie startējoša Arduīno NEdrīkst būt abi IEslēgli (+).

Vaitad to nevar atrisināt ar vieglu pull-down?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 12 minūtēm , Stepselis teica:

Cik lielu slodzi? Varbūt vienkārši piemeklēt releju ar atbilstošiem kontaktiem. 

Izmantoji vienu releju, vai divus, kā rakstīja Jurkins?

Tiku izmantojis viena releja abas puses.
Drošinātājs 6A (automāts).
Kā jau rakstīju - relejs nostrādā lēni (!) un es zaudēju pieteikami daudz sinusoīdas līknes, lai ledusskapis iestrēgtu.

Labots - reps0ns
Link to comment
Share on other sites

Pirms 5 minūtēm , reps0ns teica:

relejs nostrādā lēni (!)

Normāli releja nostrādes laiks ir 10-15ms, atlaišanas laiks vēl mazāks.

Atstāj uz viena pārslēdzošā kontakta. Parasti tādiem relejiem kontakti paredzēti 5A.

Link to comment
Share on other sites

Lasot, skatot domāju, ka SSR, šķiet darbojas ar photocoupler, tad šeit shēmā es lampiņas vietā mierīgi varētu slēgt iekšā to SSR;
un man būtu nospļauties, ka es nevaru dabūt korekti pieslēgt (+), bet pieslēdzu (-)... tā pat kā fiziskam relejam.
, MOSFET as a Switch - Using Power MOSFET Switching

Labots - reps0ns
Link to comment
Share on other sites

Pirms 45 minūtēm , Jurkins teica:

Kāpēc lai startējošs atmelis uzmestu uz abām izejām loģiskos 1

....

bet vai tad nevajag "sauli" piesinhronizēt pie tīkla?

1.) Nebūs 1, bet būs "0" un pie iepriekš redzamās shēmiņas pie izejas "Vout" būs =+VDD (t.i. "1")....

2.) \teoretiš\ tas būtu tas, ko vajadzētu. Arī 10ms pauze atbilst 0.5 sinusoīdām (180grādiem) - t.i. 2x pēc kārtas spriegums varētu iet uz augšu  jeb uz leju, pa visu neejot pretējā pusē. Tas ir labs jautājums...

Link to comment
Share on other sites

Klau, pilnīgi nopietni, ja ķeries pats pie šādām lietām, tomēr būtu vēlams kaut cik apgūt elektronikas pamatus.

Ja tās lampiņas vietā ieslēgsi ssr vadību, tad pie "0" ieejā, ssr būs ciet, un pie "1" ieejā, ssr būs vaļā.

Labots - Jurkins
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , Jurkins teica:

Vispār par šīm lietām tā īsti neesmu aizdomājies, bet vai tad nevajag "sauli" piesinhronizēt pie tīkla?

Man ir aizdomas ka, ja invertors nav sasinhronizēts ar tīklu, tas varētu būt minēto problēmu cēlonis. Es šādas komutācijas veicu tikai tad, kad tīkls, gan invertors/ģenerators ir sasinhronizēti. Ja abiem avotiem sakritīs spriegumi un fāzes, tad releju kontaktu saslēgtie stāvokļi, pārslēdzoties starp abiem avotiem var arī kādu laiku pārklāties - nekas slikts nenotiks. Būs pat labāk - vispār nebūs nekādu barošanas pārtraukumu, pat ne milisekundēs mērāmu. Bet, ja spriegumi, pasarg'dies ir pretfāzē, man ir žēl tā ledusskapja motora, kurš pārslēgšanās brīdī dabū ģīmī šādu bliezienu. Cik lielu bliezienu viņš dabūs, ir atkarīgs no fāzu nobīdes. No tā arī nejaušības princips - reizēm pārslēgšanās notiek bez problēmām, citreiz viss ir slikti. Otra lieta - tāds ledusskapja motors pa lielam ir induktīva slodze, un mēs zinām, ka pārtraukt strāvu induktīvā slodzē nemaz nav tik viegli. Elektrostaciju jaudas slēdžiem, arī tiem kas paredzēti tikai 230/400V komutēšanai, ir nopietnas loka dzēšanas sistēmas, nerunājot par 11kV un lielāka sprieguma slēdžiem. Baidos, ka atslēdzot ledusskapja motoru arī darbojas tie paši mehānismi, tikai mazākā mērogā - releja kontakti fiziski jau ir atvienojušies, bet starp tiem vēl ir loks. Un šajā brīdī vidējais, pārslēdzošais kontakts jau salēdzas ar pretējās puses kontaktu, kur spriegums ir pretfāzē. 

  • Patīk 1
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 9 stundām , Jurkins teica:

Klau, pilnīgi nopietni, ja ķeries pats pie šādām lietām, tomēr būtu vēlams kaut cik apgūt elektronikas pamatus.

Ja tās lampiņas vietā ieslēgsi ssr vadību, tad pie "0" ieejā, ssr būs ciet, un pie "1" ieejā, ssr būs vaļā.

Par to jau es minēju. Rezultātā pie startējošas iekārtas, vēl abās izejās ir "0", bet jaudas slēdžos īssavienojums!

Paldies M_J par skaidrojumu pretfāžu sakarā, tas dara saprotamāku problēmas cēloni!!

Labots - reps0ns
Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , reps0ns teica:

Par to jau es minēju. Rezultātā pie startējošas iekārtas, vēl abās izejās ir "0", bet jaudas slēdžos īssavienojums!

Šo nesapratu. Ja abās atmeļa izejās ir "0", tad ssr ir ciet. Abi.

Kāpēc atmelim pie starta lai abās izejās būtu "1"?

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

@ +Vin=0 --> Vout=1

                                                                                                           tālāk diskusijai pieslēgšos vēlāk, jo dodos citos darbos.

 

MOSFET as a Switch - Using Power MOSFET Switching

Labots - reps0ns
Link to comment
Share on other sites

Ir vēl viena lieta. Ja godīgi, tad neesmu ar ssr strādājis un neesmu šamos iedziļinājies, kā tur viss ir realizēts. Ja tas ir kā simistors, tad šamais izslēdzas, kad beidzas pusperiods. Ja otru ieslēdz, tad ir īsais. Ja uz mosfet tipa struktūrām, tad manis teiktais nav spēkā. Vispār jāpainteresējas.

 

edit: nē, tur viss ir ok, šiem esot zero cross circuit.

 

Pirms 13 minūtēm , reps0ns teica:

@ +Vin=0 --> Vout=1

Velns, nu es tak Tev saku, ka jāapgūst elektronikas pamati. Ja Tu lampas vietā ieslēdz ssr vadību, tad, kad ieejā(atmeļa izejā) ir "0", caur ssr LEDu (nosauksim to tā) strāva neplūst, LEDs nedeg un ssr ir ciet. Mūs nemaz neinteresē, kas ir Vout. Ja ieejā (atmeļa izejā) ir "1", mosfets ir vaļā, caur ssr vadību plūst strāva un ssr ir vaļā.

 

ssr vadību lampas vietā -starp +Vdd un Vout, nevis no Vout uz 0v!!!

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Jurkin, man jau tāda aizdoma bija, ka to SSR varētu izmantot arī šādā veidā, jo ir mazsvarīgi, cik mV, kaut vai Voltus augstāk virs nosacītās nulles tas atrodas.... Tad tas, šķiet, varētu derēt.

Labots - reps0ns
korekcija
Link to comment
Share on other sites

Tikai šādā veidā ssr jāslēdz.

Un ņem vērā, ko @M_J par sinhronzēšanu rakstīja.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Paldies Jurkin.
Sapratu, ka bez fāzu sinhronizēšanas pārslēgšanu skaits jāsamazina, nevar "midžināt" pie katra mākoņa, bet 2x dienā jāpārslēdz; ja uznāk tumšais mākonis pēcpusdienā un vakarā Saule, tad 6x.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Atvainojos par miroņiem, bet spēka ķēdes jau nu gan ir jāvada ar tiem attiecīgi paredzētiem relejiem, kontaktoriem nevis jāļurkājas. Normāli releji mierīgi tur ap 16A komutācijai, ir arī sērijas ar paaugstinātiem apmēriem. Vispār jau spēka ķēdē es liktu kārtīgu kontaktoru, tam ir kārtīgas kontaktu spraugas un loka dzēšanas spējas. 

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...